gokçe san
OVALI

Son dakika haberleri ve Videoları Hatay'ın haber sitesinde

  • Dolar 3.8776
  • Euro 4.5748
  • GR ALTIN 161.32
  • ÇEYREK 262.68

Dünyaca Ünlü Çizerler Adanada Buluşuyor

Adana’da bu yıl 17-18 Kasım tarihlerinde 2’ncisi düzenlenecek Çukurova Karikatür Festivali’nde Türkiye’den ve dünyadan önemli çizerler, sanatseverlerle buluşacak.

Dünyaca Ünlü Çizerler Adanada Buluşuyor

Çukurova Belediyesi tarafından bu yıl uluslararası hale getirilerek ikincisi düzenlenecek Çukurova Karikatür Festivali’nin tanıtımı, Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin tarafından yapıldı.

Adanalı çizerler Sefa Sofuoğlu, Serdar Sayar, Mehmet Saygın, Ali Raşit Karakılıç ve Nuhsal Işın ile İstanbul’dan destek aldıkları Hicabi Demirci’nin görüş ve önerileriyle festivale 1 senedir hazırlandıklarını kaydeden Başkan Çetin, “Musa Kart gibi büyük bir değer ve Tan Oral gibi bir meslek pirinin yanı sıra Türkiye’de karikatüre büyük emek veren ’Otisabi’ karakteriyle Yılmaz Aslantürk, ’Bayram’ tiplemesiyle Emrah Ablak, ’Kötü Kedi Şerafettin’ ile Bülent Üstün, Gırgır’da yetişen Cihan Demirci, Türkiye’nin usta resimleyici-illüstratörü Zeynep Özatalay bizlerle olacak” dedi.

Yurt dışından da önemli çizerlerin festivalde bir arada olacağını vurgulayan Başkan Çetin, “Marco De Angelis İtalya’dan, Oleksy Kustovsky Ukrayna’dan, Massoud Shojai Tabatabai İran’dan, Gırgır ve Çarşaf dergilerinin kültüründen yetişip, büyük başarılara imza atan Erdoğan Karayel, gururumuz olduğu Almanya’dan festivalimize gelip büyük güç olacaklar” ifadelerini kullandı.

Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin, festival hakkında şu detaylara yer verdi:

“Altan Öymen gibi bir akil siyasetçi-gazeteci, Sunay Akın gibi aydın, değerli bir gösteri ustası, hepsi ve daha fazlası festivalimizde olacak. Sergiler, söyleşiler, paneller, çocuklar ve gençlerle birlikte gerçekleştireceğimiz çizim atölyeleri ile muazzam bir festival yapacağız. Geçen yıl olduğu gibi bu yıl da hem çocuklarımız hem de yetişkinleri kapsayan iki ana dalda karikatür yarışması gerçekleştirdik. Başkanlığını Onur Konuğumuz Sayın Tan Oral’ın yaptığı jürimiz, yüzlerce eser içinde altı eseri ödüle layık gördü. Yetişkinler Musa Kart Basın Özgürlüğü, 10-16 yaş aralığındaki çocuklar ise aile konulu eserlerini yarışmamıza gönderdiler. Kasım gecesi yapacağımız büyük bir törende para ve bilgisayar ödüllerini başarılı çizerlere takdim edeceğiz.”

Festival kapsamında düzenlenecek çizim atölyeleri hakkında da bilgiler veren Çetin, çocuk ve gençlere normal ve bilgisayar çizimi teknikleri öğretileceğini kaydetti.

2. Uluslararası Çukurova Karikatür Festivali programı şöyle:

17 Kasım Cuma

Kitap İmzaları: Bülent Üstün, Emrah Ablak, Hicabi Demirci, Yılmaz Aslantürk

Yer: Çukurova Belediyesi bahçesi / Saat: 15.00

Sergi: Karikatür Kahramanları - Maketleri: En Kahraman Rıdvan, Avanak Avni, Abdulcanbaz, Nasrettin Hoca, Keloğlan, Red Kit, Otisabi, Şero, Sünger Bob

Yer: Belediye bahçesi / Saat: 15.00

Açılış töreni: Sunum ve jenerik

Yer: Orhan Kemal Kültür Merkezi / Saat: 17.00 - 17.20

Söyleşi: Acılı Adana / Karikatürcü Tan Oral + Gazeteci-Yazar-Siyasetçi Altan Öymen

Yer: Orhan Kemal Kültür Merkezi / Saat: 17.25 - 18.10

Sergi: Acılı Adana, Don Kişot Uluslararası Farklılıklara Saygı, Oleksy Kustavsky, Massoud Shojai Tabatabai, Marco De Angelis

Yer: Orhan Kemal Kültür Merkezi fuayesi / Saat: 18.15 - 18.45

Panel: Kötü Kedi Şerafettin - Bülent Üstün + Otisabi - Yılmaz Aslantürk + Bayram - Emrah Ablak

Yer: Orhan Kemal Kültür Merkezi / Saat: 19.00 - 19.45

18 Kasım Cumartesi

Kitap İmzaları: Bülent Üstün, Emrah Ablak, Hicabi Demirci, Yılmaz Aslantürk

Yer: Çukurova Belediyesi bahçesi Komik Şeyler Standı / Saat: 15.00

Çizim Atölyesi: Çocuklar + gençler ve karikatürcüler duvarda çizim yapacak. Çocuklar karikatürcülerinin resmini yapacak, karikatürcüler de çocukların karikatürünü çizecek

Yer: Çukurova Belediyesi bahçesi, Saat: 15.30 - 16.00

Panel: Oğuz Abi’nin Gırgır’ı - Cihan Demirci + Türkiye’de editoryal illüstrasyon - Zeynep Özatalay

Yer: Orhan Kemal Kültür Merkezi / Saat: 16.15 - 17.00

Söyleşi: Dünya Neyi Çiziyor? / Oleksy Kustovsky + Marco de Angelis + Massoud Shoud Shojai Tabatabai

Yer: Orhan Kemal Kültür Merkezi / Saat: 17.30 - 18.15

Sergi: Çizgilerde Yaşayanlar - Portre Karikatürler - Erdoğan Karayel + Çizgili Türkiye Gündemi - Zeynep Özatalay

Yer: Çukurova Belediyesi bahçesi ayaklı sergi alanı / Saat: 18.15

Ödül Töreni / Saat: 18.30 - 18.50

Onur Konuğu Tan Oral’ın konuşması

Musa Kart’ın konuşması

Başkan Soner Çetin’in festival kapanış konuşması

Sunay Akın Gösterisi, Bakmak ile Görmek / Saat: 18.55 - 19.55

HABERE AİT RESİMLER

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

HABERE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor
  • S.Lig
  • 1.Lig
  • 2.Lig Kırmızı
  • 2.Lig Beyaz
    Takımlar O G B M Av P
1 Galatasaray 11 8 2 1 17 26
2 Medipol Başakşehir 11 7 2 2 5 23
3 Beşiktaş 11 6 3 2 7 21
4 Kayserispor 11 5 4 2 4 19
5 Demir Grup Sivasspor 11 6 1 4 2 19
6 Bursaspor 11 5 2 4 7 17
7 Fenerbahçe 11 4 5 2 5 17
8 Göztepe 11 5 2 4 1 17
9 Akhisar Bld. Genç. 11 5 2 4 -1 17
10 Aytemiz Alanyaspor 11 4 2 5 2 14
11 Yeni Malatyaspor 11 4 2 5 -3 14
12 Trabzonspor 11 3 4 4 -4 13
13 Kasımpaşa 11 3 3 5 -3 12
14 Antalyaspor 11 3 3 5 -7 12
15 Atiker Konyaspor 11 3 1 7 -4 10
16 Karabükspor 11 2 2 7 -7 8
17 Osmanlıspor FK 11 2 2 7 -8 8
18 Gençlerbirliği 11 2 2 7 -13 8
Şampiyonlar Ligi
UEFA
Alt Lig
    Takımlar O G B M Av P
1 Ümraniyespor 11 7 3 1 10 24
2 Giresunspor 11 6 4 1 9 22
3 MKE Ankaragücü 11 6 3 2 7 21
4 Vartaş Elazığspor 11 5 3 3 4 18
5 Çaykur Rizespor 11 5 3 3 3 18
6 İstanbulspor 11 5 2 4 4 17
7 Adanaspor 11 5 2 4 -4 17
8 Balıkesirspor 11 5 3 3 4 15
9 Altınordu 11 4 3 4 3 15
10 Gazisehir Gaziantep FK 11 3 5 3 4 14
11 Adana Demirspor 11 4 2 5 -1 14
12 Samsunspor 11 3 4 4 -1 13
13 Erzurum BB 11 3 3 5 -4 12
14 Boluspor 11 3 2 6 -3 11
15 Denizlispor 11 3 2 6 -7 11
16 Eskişehirspor 11 2 5 4 -4 8
17 Manisaspor 11 3 1 7 -6 7
18 Gaziantepspor 11 1 2 8 -18 2
    Takımlar O G B M Av P
1 Keçiörengücü 12 9 2 1 27 29
2 Hatayspor 12 9 1 2 13 28
3 Afjet Afyonspor 12 8 3 1 12 27
4 Menemen Belediyespor 12 8 2 2 16 26
5 Sivas Belediyespor 12 7 4 1 12 25
6 Kastamonuspor 12 6 1 5 4 19
7 İnegölspor 12 5 4 3 1 19
8 Sarıyer 12 5 3 4 2 18
9 Sancaktepe Belediyespor 12 4 5 3 5 17
10 Tokatspor 12 4 5 3 -4 17
11 Amed Sportif 11 4 4 3 7 16
12 Bucaspor 12 3 3 6 -1 12
13 Bodrumspor 12 3 3 6 -6 12
14 Etimesgut Belediyespor 11 2 4 5 -6 10
15 Tuzlaspor 12 2 1 9 -11 7
16 Eyüpspor 12 1 3 8 -15 6
17 Kocaeli Birlik Spor 12 1 2 9 -18 5
18 Mersin İdmanyurdu 12 1 0 11 -38 3
    Takımlar O G B M Av P
1 Gümüşhanespor 12 7 3 2 15 24
2 Altay 12 7 3 2 10 24
3 Sanliurfaspor 12 7 3 2 9 24
4 Kırklarelispor 12 7 3 2 6 24
5 Bandırmaspor 12 7 1 4 4 22
6 Sakaryaspor 12 5 5 2 6 20
7 Niğde Belediyespor 12 5 4 3 3 19
8 Zonguldak Kömürspor 12 5 4 3 -1 19
9 Bugsaşspor 12 5 3 4 2 18
10 Hacettepe Spor 12 4 5 3 5 17
11 Fatih Karagümrük 12 4 2 6 0 14
12 Konya Anadolu Selçukspor 12 3 4 5 -3 13
13 Pendikspor 12 2 5 5 -5 11
14 Karşıyaka 12 2 5 5 -7 11
15 Fethiyespor 12 2 4 6 -8 10
16 Nazilli Belediyespor 12 2 3 7 -12 9
17 Kahramanmaraşspor 12 1 4 7 -11 7
18 Silivrispor 12 1 3 8 -13 6
NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık