Reklamı Geç
Antiochia Gurme
Dostlar
Lufian
Tulpar
Ma-Gün İnşaat

Arazi toplulaştırması üretim mâliyetlerini azaltıyor

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Arazi toplulaştırması üretim mâliyetlerini azaltıyor
Dilan Polat
‘ARAZİ TOPLULAŞTIRMA VE TARLA İÇİ GELİŞTİRME HİZMETLERİ’ ÇERÇEVESİNDE TAM VEYA HİSSELİ TAŞINMAZLARIN YENİ PARSELE DÖNÜŞTÜRÜLMESİ ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR.
Antikya

Bursa’nın Mustafakemalpaşa ilçesinde yürütülen ‘arazi toplulaştırma ve tarla içi geliştirme hizmetleri’ çerçevesinde tam veya hisseli taşınmazların yeni parsele dönüştürülmesi çalışmaları sürüyor.


Devlet Su İşleri (DSİ) 1. Bölge Müdürlüğü sorumluluğunda bulunan Mustafakemalpaşa’nın 24 mahallesindeki 17 bin 411 hektar alanda yürütülen arazi toplulaştırma işlemleri son olarak Aralık Mahallesinde yapıldı. Proje alanında bulunan toplam 232 hektar alanda, proje öncesinde 195 adet olan parsel, yapılan toplulaştırma ile 172 adet yeni parsele dönüştürüldü. Aralık Mahallesi’ndeki yeni parseller hak sahiplerine teslim edildi.


Ulaşım ve üretim mâliyetleri azalacak


Yapılan blok ve parselasyon planları ile aynı hak sahiplerine ait tam veya hisseli, birbirlerine uzak, geometrik şekilleri bozuk, ulaşım imkânları yetersiz olan taşınmazlar bir araya toplandı.


Yol ve su hatlarına cepheli, geometrik şekilleri düzgün yeni taşınmazların oluşturulduğu proje ile üreticilerin yeni parsellerine daha kolay ve kısa yoldan ulaşmalarına, gün içerisinde bir parselden diğer parsele gitmeden aynı taşınmaz üzerinde çalışma fırsatı bulmalarına ve az mâliyetle üretim yapabilmelerine imkân sağlandı.


Yollardan faydalanma oranı arttı


Aralık Mahallesi proje sahasında yeni parsel içerisinde kalan ve tarıma elverişli olmayan eski kadastro yolu, eski kanal, çalılık, çukurluk ve tümsek alanlar düzeltilerek tarıma elverişli hale getirildi.


Proje öncesinde mevcut arazi yollarından parsellerin faydalanma oranı ortalama yüzde 60 iken DSİ’ce yapılan arazi toplulaştırması ile bu oran yüzde 100 seviyesine çıktı.

Dilan Polat

 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Geleceğin bilim insanları MEGA ile yetişiyorÖnceki Haber

Geleceğin bilim insanları MEGA ile yetiş...

Kelkitte ilçe merkezine inen kurt kameralara takıldıSonraki Haber

Kelkitte ilçe merkezine inen kurt kamera...

Yorum Yazın

Değer

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar
Değer