Reklamı Geç
Ceviz Ticaret
Güneyler
Güneyler
Ceviz Ticaret
Avula Hikmet Hatunoğlu
Diva Otel

CHP'liler Orman Tahribatının İzini Sürdü

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
CHP'liler Orman Tahribatının İzini Sürdü
Antikya
Arsuz Belediye Meclisi CHP Grup Başkanvekili Mehmet Candemir ile meclis üyeleri...
Zekeriya Gök Leziza
Antikya

 

CHP'liler Orman Tahribatının İzini Sürdü

Arsuz Belediye Meclisi CHP Grup Başkanvekili Mehmet Candemir ile meclis üyeleri Sadet Berkyürek, Canan Karaciğer ve Rami Köklü, Arsuz yöresindeki ormanlık alanda yaşanan tahribatın izini sürdü.

Meclis üyelerinin Amanos Dağı eteklerindeki ormanlık alanda yaptığı incelemesine Derekuyu Mahallesi Muhtarı Saffet Avcı da eşlik etti. Arsuz’un kırsalındaki mahallelerinden Kurtbağı’nın ardından Amanos Dağının eteklerindeki Derekuyu yöresindeki ormanlık alanda yapılan “ağaç traşlama” ve seyreltme” çalışmalarını alanda takip eden ve yöredeki üreticiler, ‘orman köylüleri’, çalışanlarla görüşen belediye meclis üyeleri, konuyu Arsuz Belediye Meclisi’ne de getirmeyi planlıyor.

Ağaç kesimi sürüyor

Meclis üyesi Sadet Berkyürek ile birlikte daha önce Kurtbağı bölgesindeki ormanda yapılan ağaç kesimini incelemeye aldıklarını anlatan Arsuz Belediye Meclisi CHP Grup Başkanvekili ve orman mühendisi Mehmet Candemir, “Amanos Dağı’nın eteklerindeki bu bölgede yıllardır ağaç kesimi yapılıyor. Sadece burada değil, Derekuyu mahallesi yöresinde, Kozaklı’dan Kale mahallesine kadar yayılan alanda ağaç kesimi sürüyor” değerlendirmesinde bulundu.

Kesim, ekolojiyi değiştirecek boyutta

Ömrünü tamamlamış, işlevini bitirmiş ağaçların kesilerek ekonomiye kazandırılmasının olması gereken bir uygulama olduğunu, bunun ormanın kendisini yenilemesi için gerektiğini de belirten Arsuz Belediye Meclisi CHP Grup Başkanvekili Candemir, “Ancak yörede yapılan bu değil. Bölgedeki uygulama ormanda ‘traşlama’ ve ‘seyreltme’ uygulaması. Seyreltme yöntemi ile tohumlama çalışması yapılacak inceleme sonrası belirlenecek ağaçların kesimi ile yapılıyor bu da olması gereken bir yöntem. Ancak ‘ormanın traşlanması’, sadece ormana değil, ormandaki binlerce canlıya da zarar vermeyi sürdürüyor” diye konuştu. Candemir, yöredeki kesim uygulamasının yörede ekolojiyi değiştirecek boyuta gerçekleştiğini ifade etti.

Yönetmelikle kesim ve satış da değişti

Önceki yıllardaki uygulamanın ‘seyreltme’ olduğunu ve kesilen ağaçların orman müdürlüğü depolarına gönderilerek oradan yapılan ölçümle fabrikalara gönderildiğini belitten Candemir, 2004 yılında değiştirilen “kesim yönetmeliği” ile birlikte artık satışların kesimin yapıldığı alanda yapıldığını ifade eden Candemir, kesimin yörede ekolojiyi değiştirecek boyuta gerçekleştiğini söyledi.

 

Alo Böcek
Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
DEVA Reyhanlı'ya yeni atamaÖnceki Haber

DEVA Reyhanlı'ya yeni atama

Kavaf ve Ergin DEVA Defne'ye hayran kaldıSonraki Haber

Kavaf ve Ergin DEVA Defne'ye hayran kald...

Yorum Yazın

Özyurt Silah

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar
Marina