Reklamı Geç
Diva Otel
Fima Oto Durmuş Yıkar
Avula Hikmet Hatunoğlu
Dilan Polat
Antakya Kuru Temizleme
Dilan Polat

Çin, Tiangong Uzay İstasyonuna görev değişimi için 3 astronot gönderdi

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Çin, Tiangong Uzay İstasyonuna görev değişimi için 3 astronot gönderdi
Fima Oto Durmuş Yıkar
ÇİN, TİANGONG UZAY İSTASYONU’NA GÖREV DEĞİŞİMİ İÇİN 3 ASTRONOT GÖNDERDİ
Ekrem
Antikya

Çin, Tiangong Uzay İstasyonu’na Shenzhou-15 uzay aracı ile görev değişimi için 3 astronot gönderdi.


Çin, görev değişimi için Tiangong Uzay İstasyonu’na yeni astronotlar gönderdi. Çin İnsanlı Uzay Ajansı’na (CMSA) göre, Shenzhou-15 uzay aracı yerel saatle 23.08’de (TSİ 18.08) 3 astronot ile birlikte ülkenin kuzeybatısındaki Jiuquan Uydu Fırlatma Merkezi’nden Long March 2F Y-15 taşıyıcı roketiyle uzaya fırlatıldı.


Shenzhou-15 uzay aracında Çinli astronotlar Fei Junlong, Deng Qingming ve Zhang Lu görev alıyor. Misyonun komutanlığını üstlenen Fei Junlong, 17 yıl önce Shenzhou-6 misyonu kapsamında uzaya gitmişti. Yaş ortalaması 52 olan 3 astronotun 10 yıldan uzun bir süredir bu görev için eğitildiği bildirildi.


Shenzhou-15 misyonu, Çin’in uzay istasyonunun inşa sürecindeki son aşamayı teşkil ediyor. Çin’in uzay istasyonunda ayrıca ilk kez yörüngede mürettebat değişikliği yapılacak.Uzay istasyonunda 6 astronot 1 hafta birlikte çalışacak


Shenzhou-15’in, yörüngesine oturduktan sonra Tiangong Uzay İstasyonu’nun çekirdek modülü Tianhe ile hızlı ve otomatik kenetlenme gerçekleştirmesi bekleniyor. Astronotlar, Shenzhou-15 uzay aracından Çin’in uzay istasyonuna geçiş yaptıktan sonra ise şu an istasyonda görev yapan diğer 3 astronotla yaklaşık bir hafta birlikte çalışmalar yürütecek.


Shenzhou-14 misyonuyla uzaya gönderilen 3 astronot ise kısa bir süre sonra yeryüzüne geri dönecek. Shenzhou-14, 5 Haziran’da uzaya gönderilmişti.Astronotlar, 40’ın üzerinde bilimsel deney ve teknik test de yapacak


Astronotlar, uzay istasyonunun astronotların uzun süreli kalışları için uygunluğunun test edilmesinin yanında, deney kabinlerinin açılması, yüklenmesi ve denenmesi gibi görevleri yerine getirecek. Astronotlar, ayrıca 40’ın üzerinde bilimsel deney ve teknik test de yapacak, 4 kez uzay aracı dışında faaliyet yürütecek.


Shenzhou-15 ile uzaya giden astronotlar, Çin’in uzay istasyonunda 6 ay kalacak. Üç astronot, ayrıca istasyonun inşasının tamamlanmasına yardım edecek.


Öte yandan Çin, insanlı uzay uçuşlarını 2003 yılında başlattı. Shenzhou-5 ile uzaya gönderilen Yang Liwei, uzaya giden ilk Çinli olmuştu.

vadi

 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Portekiz Dışişleri Bakanı Cravinho ile görüştüÖnceki Haber

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Portekiz Dış...

Motosiklet ile otomobil çarpıştı: 1 yaralıSonraki Haber

Motosiklet ile otomobil çarpıştı: 1 yara...

Yorum Yazın

Bre Ciğerim

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar
Marina