Reklamı Geç
Tosthane
istanbul oto gaz
Yükseliş Koleji
Samandağ Hastanesi
Yönden

Hizmet Sektöründe İlişkisel Pazarlamanın Önemi

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Hizmet Sektöründe İlişkisel Pazarlamanın Önemi
Dilan Polat
İlişkisel pazarlama, işletmenin iş ve müşteri stratejisinin önemli bir parçasıdır. Hizmet sektöründe işletmeler yoğun bir yapıda faaliyet göstermekte ve müşterilerle  birebir iletişim kurmaktadır.

Hizmet Sektöründe İlişkisel Pazarlamanın Önemi

İlişkisel pazarlama, işletmenin iş ve müşteri stratejisinin önemli bir parçasıdır. Hizmet sektöründe işletmeler yoğun bir yapıda faaliyet göstermekte ve müşterilerle  birebir iletişim kurmaktadır.

Bu iletişim süreci müşteri memnuniyeti ve sadakati yaratma açısından önemli bir role sahiptir. Bu noktada ilişkisel pazarlama kavramı ortaya çıkmaktadır. İlişkisel pazarlama, işletme ve müşteri arasında sürekli ve doğru bir iletişimi gerektirir.

İlişkisel pazarlama yeni müşteri bulmanın yanında mevcut müşterileri elde tutma ve onlarla ilişkileri geliştirmektir. Ticari hayatta yaşanan gelişmeler, müşteri ihtiyaçları ile şekillenmektedir. Dünyanın her yerinde ticari faaliyetler, iletişim ile güçlenir ve şekillenir. İlişkisel pazarlamada sadece satış işlemlerine odaklanmak yerine, müşteri tutma ve memnuniyeti daha ön planda tutulur.                                                                                          

İlişkisel pazarlama temeli müşteri sadakati olmalıdır. Müşteri bağlılığı sürdürmek karlılığı arttırır. Bir ilişkisel pazarlamanın ilkesi, müşterilerin karşılıklı olarak yararlı bir ilişkiyle rakip firmaların gereksinimlerini karşılayarak, müşterileri sürekli olarak tekrar eden ticaretini sağlamak için çeşitli yollarla elde tutulmasıdır.

Müşterilerle uzun vadeli ilişkiler kurmayı, bu ilişkileri geliştirmeyi ve sürdürmeyi hedefler. İlişkisel pazarlama, işletmelerin müşteri memnuniyetini ve sadakatini sağlamasında ve pazarda rekabet avantajı elde edebilmesinde önemli bir stratejidir.

Müşteri ilişkilerinin uzun vadeli değerini kabul etmesi ve müdahaleci reklam ve satış promosyon mesajlarının ötesinde iletişimi genişletmesi bakımından diğer pazarlama biçimlerinden daha etkilidir.

Müşteri memnuniyetinin sağlanması, müşteri beklentilerinin belirlenmesi, müşteri sadakatinin sağlanması, ürün (hizmet) farklılaştırma ilişkisel pazarlama uygulaması ile sağlanabilir.

İlişkisel pazarlama, müşteri ile uzun vadeli ilişkiler kurmak için kullanılır, böylece müşteri şirket ve marka ile uzun vadeli bir bağ kurar. Bu da ciro, karlılık, ağızdan tanıtım kelimesi ve genel performansta organizasyona fayda sağlar.

İlişkisel pazarlama kolay değildir, çünkü her müşteri farklıdır. İlişkisel pazarlama stratejisi geliştirirken firma mevcut müşteri tabanına bakmak zorundadır. Pazarlamanın başarısının anahtarı müşteriyi tamamen anlamaktır.

Buchanan ve Gilles’e göre, müşteri  tutma çabalarıyla ilgili artan karlılık, müşteri ile ilişki kurulduğunda ortaya çıkan birkaç faktörden kaynaklanmaktadır.

• Müşteri edinme maliyeti sadece bir ilişkinin başlangıcında gerçekleşir. Dolayısıyla ilişki ne kadar uzun olursa amortize edilmiş maliyet de o kadar düşük olur.

• Uzun vadeli müşteriler, geçiş yapmaya daha az eğilimlidir ve aynı zamanda daha az fiyat duyarlı olma eğilimindedir.

• Uzun vadeli müşterilere yan ürün/hizmet ve yüksek marjlı ürünler satın alma olasılıkları daha yüksektir.

• Düzenli müşteriler, hizmete daha az pahalı olma eğilimindedir çünkü süreç hakkında bilgi sahibi olurlar, daha az “eğitim” gerektirirler.

Yeni bir mal/hizmet satın alımı söz konusu olduğunda, müşteriler; kendilerini anlayan, tanıyan, ihtiyaç ve isteklerine cevap veren, güvendikleri firmayı/markayı tercih ederler.

Doğru yönetilen ilişkisel pazarlama uzun vadede;

 • Marka değerini korumaya,

 • Marka değerini arttırmaya olanak sağlar.

Pazarlama faaliyetleri bir birimin görevi olmaktan çıkarılıp tüm işletmenin görevi haline getirildiği zaman başarı sağlanır.

 Biz Çukurova Marka Patent Kalite Yönetim ve Danışmanlık firması olarak hizmet verdiğimiz 2007 yılından bu yana yüzde 100 müşteri memnuniyeti hedefiyle çalışmalarımıza devam ediyoruz. Elbette yüzde 100 müşteri memnuniyetine ulaşamayacağımızı bizler de biliyoruz ancak tüm kaynaklarımızı bu süreç için seferber ediyoruz. Bu nedenle faaliyetlerini gerçekleştirdiğimiz marka tescil başvurusu, marka tescil belgesi hizmeti, patent tescil başvurusu, patent belgesi, faydalı model başvurusu, faydalı model belgesi, endüstriyel tasarım tescil belgesi ve başvurusu, domain tescili, alan adı kaydı, hosting sağlama hizmeti, mail ve iletişim hesapları açma ve yönetme hizmeti, bireysel ve kurumsal web siteleri, e-ticaret siteleri, Google uyumlu wordpress veya özel tasarım web siteleri, web tasarım ve kurumsal tasarım hizmetleri, kalite belgeleri, ISO 9001 belgeleri, ISO 22000 gıda belgeleri, gln belgeleri, barkod tescili ve GS1 barkod numarası alma, ISO14001 çevre belgesi, çevre izin belgeleri, CE belgelendirme, CE teknik dosya hazırlama, ürün belgelendirme, TSE hizmet yeri belgelendirme, garanti belgesi başvuruları, iç tetkik eğitimleri, baş denetçilik eğitimleri, kalite yönetim temsilcisi eğitimleri, proses kontrol eğitimleri, kalite kontrol eğitimleri, üretim planlama eğitimleri, insan kaynakları eğitimleri,  ISO 45001 iş güvenliği belgeleri, kurum içi özel eğitim ve danışmanlıklar, süreç yönetim eğitimleri, ISO 10002 müşteri memnuniyeti belgelendirme ve eğitimleri, dokümantasyon eğitimleri ve bir çok konularda eğitim danışmanlık süreçleriyle firmaların yanında olmaktan gurur duyuyoruz.

Özellikle ulusal çapta bir firma olma hedefi ile başta İstanbul olmak üzere Adana ve Hatay’da bulunan şubelerimizle ve yetkin personellerimizle her türlü kriz anında işimizin başında olmanın da mutluluğunu yaşıyoruz.

Her türlü istek ve talepleriniz için bizlere 444 8 148 numaralı telefon hattımızdan, www.cukurovapatent.com   web sitemizdeki iletişim formlarından isteklerinizi belirterek yardım alabilirsiniz. Daha güçlü bir Türkiye için birlikte çalışmak ve faydalı olmak üzere…

 

Serap AKDENİZ

Marka & Patent Uzmanı

05492896163

Anasayfaya Dönmek İçin Tıklayın
Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Hatay’da Uyuşturucu OperasyonuÖnceki Haber

Hatay’da Uyuşturucu Operasyonu

Antalyada sürücü ile yolculara maske ve sosyal mesafe denetimiSonraki Haber

Antalyada sürücü ile yolculara maske ve...

Yorum Yazın

Özyurt Silah

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar
Yükseliş