Reklamı Geç
Marina
Güneyler
Ekrem
Hatay Alo Böcek
Merkez Market
Diva Otel

KANSERDE TEŞHİSTEN DAHA ETKİLİSİ, KANSERİ ÖNLEYEBİLMEKTİR

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
KANSERDE TEŞHİSTEN DAHA ETKİLİSİ, KANSERİ ÖNLEYEBİLMEKTİR
Avula Hikmet Hatunoğlu
Rahim ağzı kanserinin yani diğer adıyla serviks kanserinin, dünyada kadınlar arasında...
Ekrem
Antikya

 

KANSERDE TEŞHİSTEN DAHA ETKİLİSİ, KANSERİ ÖNLEYEBİLMEKTİR

Rahim ağzı kanserinin yani diğer adıyla serviks kanserinin, dünyada kadınlar arasında en sık görülen kanser türlerinden olduğuna dikkat çeken İskenderun Gelişim Hastanesi Radyasyon Onkolojisi Uzmanı Prof. Dr. H. Cem Önal ve Dr. Ezgi Oymak, aşısı olan tek kanser türünün serviks olduğunu ifade ederek, bu kanseri önlemenin en etkili yolunun aşıdan geçtiğini belirtti.

Radyasyon Onkolojisi Uzmanı Dr. Ezgi Oymak, “Ülkemizde her yıl yaklaşık 2500 kadın serviks kanseri tanısı alıyor. Serviks kanserini diğer kanserlerden ayıran en önemli husus, sebebi tamamen aydınlatılmış ve tamamen önlenebilen tek kanser türü olmasıdır. Serviks kanserinde en büyük etken HPV (Human Papilloma Virus) enfeksiyonudur. Bu virüsün şu ana kadar tanımlanmış 170 çeşidi mevcuttur. Kansere neden olan tiplerinin başında 6, 11, 16, 18, 31, 33, 45, 52 ve 58 numaralı tipleri gelmektedir. İlk olarak sadece 2 HPV tipine karşı geliştirilen aşının en yeni versiyonu, bu en tehlikeli 9 HPV tipine karşı yüksek koruma sağlamaktadır. Aşının etkinliği ve güvenilirliği kanıtlanmıştır, 2016’dan beri Avrupa Birliği ve ABD’de yapılmaktadır. Aşının yapılacağı yaş ülkeler arasında değişiklik gösterse de, ortak görüş 9 yaşından itibaren, erkek ve kız çocuklarının aşılanmasıdır. 9-15 yaş grubunda 2 doz, 15 yaş üzerinde ise 3 doz şeklinde yapılması yeterli. Ömür boyu koruma sağlamaktadır” açıklamasında bulundu.

“Mutlaka aşı yaptırın”

Uzm. Dr. Ezgi Oymak, “Kanserde erken teşhisten daha etkilisi, kanseri önleyebilmektir. HPV’ye bağlı enfeksiyonlar ve kanserlerin tarama ve tedavi maliyetlerini, bu sürede hastaların geçirdiği zor zamanları düşününce, aşı ile bu zorlukların tamamını ortadan kaldırmak çok önem taşıyor. Bu nedenle onkoloji uzmanları olarak HPV’ye bağlı enfeksiyonlar ve kanserleri engelleyen bu aşının yapılmasını şiddetle tavsiye ediyoruz. Aşının yapılması için sağlık kurumlarına başvurulması gerekiyor” dedi.

 

Oyun
Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
UKOME TOPLU TAŞIMA ÜCRET TARİFELERİNDE DEĞİŞİKLİK YAPMADIÖnceki Haber

UKOME TOPLU TAŞIMA ÜCRET TARİFELERİNDE D...

Çeşitli suçlardan adliyeye sevk edilen 5 şüpheli tutuklandıSonraki Haber

Çeşitli suçlardan adliyeye sevk edilen 5...

Yorum Yazın

Bre Ciğerim

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar
Yükseliş