Meclis Kültür Sanat Merkezi dikey sol
zeno mobilya dikey sağ

Son dakika haberleri ve Videoları Hatay'ın haber sitesinde

TÜRKİYE’NİN YERLİ OTOMOBİLİ, HATAY’DA ÜRETİLSİN

Hatiab Yönetim Kurulu Üyeleri Basın mensuplarıyla kahvaltıda bir araya gelerek, Yerli otomobil Hatay da üretilsin kampanyası başlattılar.

TÜRKİYE’NİN YERLİ OTOMOBİLİ, HATAY’DA ÜRETİLSİN
  • 15 Kasım 2017, Çarşamba 13:14

TÜRKİYE’NİN YERLİ OTOMOBİLİ, HATAY’DA ÜRETİLSİN

Hatiab Yönetim Kurulu Üyeleri Basın mensuplarıyla kahvaltıda bir araya gelerek, Yerli otomobil Hatay da üretilsin kampanyası başlattılar, HGC Başkanı Ahmet Yetişen’inde katıldığı toplantıda Hatiab başkanı İbrahim Güder basın açıklaması yaptı, açıklama da gazetecilere hitap eden Güder,

“Yerli Otomobil Kesinlikle Hatay’da Üretilsin”

Günümüzde, Türkiye'de her 1.000 kişiye 200 adet otomobil düşmektedir.

Avrupa'da her 1.000 kişiye 600, ABD'de ise her 1.000 kişiye 800 otomobil düşmektedir.

Türkiye'de kişi başına yaklaşık 11 bin dolar gelirin, 2023'te 25 bin dolara çıkarılması ve

her 1.000 kişiye düşen otomobil ihtiyacının 600 adete yükseltilmesi hedeflenmektedir.

Böylece, Türkiye'de 1,5 trilyon dolarlık sektör oluşacaktır.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sayın Faruk Özlü yaptığı açıklamada, “Hedef pazarlar Kuzey Afrika ve Orta Doğu olabilecek, Türkiye'nin Otomobili yakıt türü, seğmendi, fiyatı, sıfıra yakın karbon emisyonu, yüksek tork gücü, sürüş yeteneği ve enerji tasarrufuyla elektrikli otomobilden yanayız. Otomobilimiz, Dünya’da rekabet edebilecek, daha kaliteli ve daha ucuz olacaktır” dedi.

Basın toplantımızda sunacağımız stratejik, teknik ve mali analizler nedeniyle Türkiye’nin otomobili Hatay’da üretildiğinde, Dünya otomobil piyasasında marka otomobili olma yolunda daha çabuk hedefine ulaşacaktır.

ÜÇ KITAYA OTOMOBİL İHRACATININ, STRATEJİK YOLLARI HATAY’DADIR Kıtalararası Dünya’nın en eski ipek denizi ihracat limanı Hatay’dadır.

Günümüzde ve gelecekte Orta Doğu, Afrika ve Avrupa ülkelerinin stratejik deniz ihracatı, Hatay limanlarından yapılacaktır.

Uluslar arası standartlara sahip karayolları, tren taşımacılığı, hava – deniz limanı ve uluslararası ihracat kurumlarıyla Hatay hazırdır.

Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatı üzerine, 2017 yatırım planına alınan 4 şeritli, Hassa - Dörtyol Tünel Projesi bittiğinde; Kilis, Osmaniye, Gaziantep, Kahramanmaraş, Adıyaman ve Şanlıurfa’nın yeni ticaret ve sanayi aksının merkezi Hatay olacaktır.

6 vilayetin ve bölgemizin en yakın ihracat limanı İskenderun Körfezi olacaktır.

Gaziantep - Mersin Limanı arasındaki 270 kilometrelik mesafe, Hassa tüneliyle Gaziantep İskenderun Limanı ile 110 kilometreye inecek, zaman ve maliyetler açısından büyük avantaj sağlanacaktır.

Ortadoğuda ve özellikle de Suriye'de savaş bitecek,ve bu bölgelerde çok yüksek sayıda otomobil ihtiyacı olacaktır. Irak'a Arap ülkelerine, Orta Doğu ve Kuzey Afrika ülkelerine otomobil ihracatımız için uygun ihracat kenti Hatay’dır. Hatay Ortadoğu’nun Avrupa’ya açılan kapısıdır.

BABAYİĞİTLERİ, HATAY’IN GENÇYİĞİTLERİYLE ÇALIŞMAYA DAVET EDİYORUZ Türkiye’nin en fazla çelik üreten fabrikaları, haddehaneleri, sanayi üretim fabrikaları, sac ve yedek parça üreten fabrikaları ve organize sanayi bölgeleri Hatay’dadır.

Mustafa Kemal Üniversitesi, İskenderun Teknik Üniversitesi, iyi yetişmiş eğitimli insan gücü, önemli sanayi kuruluşları örnek Ar-Ge ve İnovasyon çalışmaları ile hazırdır. Her yıl binlerce mezun veren Mesleki ve Teknik Liseler Hatay’dadır. Türkiye ekonomisinde ilk 500’e giren, 15 büyük kuruluş Hatay’dadır. Türkiye’de sayıları en fazla olan, uluslararası nakliyat firmaları Hatay’dadır.

Türkiye’nin marka Otomobili, sıkışan Marmara Havzası´na değil, 17 medeniyetin yaşadığı, Unesco’nun gastronomi şehri ilan ettiği, Türkiye’nin en uzun sahillerine sahip, tarihi, kültürel ve doğal güzellikleri muhteşem, Anadolu kadim şehri Hatay’da üretilmesini talep ediyoruz.

1960'lı yıllardan beri hayalimiz olan, Türkiye’nin Otomobilini inşallah 2021'de yollarda göreceğiz. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanımıza, TOBB Başkanımıza ve Ortak Girişim Grubunun önünü açmak üzere, Zorlu, Anadolu, BMC, Turkcell ve Kıraça Holding'in Yönetim Kurulu Başkanlarına buradan sesleniyoruz. Babayiğitleri, Hatay’ın dünya vizyonuna sahip Genç yiğitleriyle çalışmaya davet ediyoruz. Yatırımın Hatay'da yapılması halinde, kendilerine hayır diyemeyecekleri yer önerisi sunacağız. Her türlü teknik altyapıya hazırız, proje için her türlü katkıyı da vermeye hazırız. Binlerce dönüm arazileriyle Hatay’ımız hazırdır.

HATİAB

TÜRKİYE’NİN DÜNYACA MARKA OLACAK YERLİ OTOMOBİL ÜRETİMİNDE STRATEJİK İL HATAY SEMPOZYUMU

Hatay’ımızın milletvekilleri, rektörleri, belediye başkanları, güçlü holdingleri, sanayicileri, tüccarları, akademisyenleri ve sivil toplum kuruluşlarımızla birlikte en kısa sürede, Türkiye’nin Dünyaca Marka Olacak Yerli Otomobil Üretiminde Stratejik İl Hatay olmalı Sempozyumunu en kısa sürede yapmalıyız.

Bu yatırımı 21 neden ile Hatay’da yapılmalıdır. Sempozyum katılımcıları ve ilgili kurumların katkılarıyla, teknik analiz ve mali değerlendirme raporu bilimsel proje haline dönüşecektir.

Bunu küresel bir proje olarak görüyoruz ve küresel başarı hedefliyoruz. Bu tür stratejik yatırımların ülke geneline yayılması halinde ülkemizin riskleri dağılacak, şu anda işsizlik oranı yüksek olan bölgemizde istihdam oluşacak, ekonomik büyüme sağlanacak ve gelişmişlik derecesi artacaktır.

Değerli basın mensubu kardeşlerim,

Yerli Otomobili kesinlikle Hatay’da üretilsin önerimizi, ilk defa bundan 2 yıl önce HRT Kanalında ve basınımıza ifade etmiştim. Sayın Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanının hazır olduğu toplantısında kendilerine de ilettik.

Çeşitli toplantılarda ve platformlarda olduğu gibi Bugün de talebimizi sizlerin huzurunda tekrar yeniliyoruz. Başta Hatay Valimiz olmak üzere, milletvekillerimiz, Belediye başkanlarımız,hatayda bulunan tüm odalarımız, rektörlerimiz, sivil toplum kuruluşlarımız, sanayi kuruluşlarımız ve çalışkan Hatay’lı hemşerilerimiz ve değerli basın temsilcilerimizle birlikte yerli otomobilin kesinlikle Hatay da üretilmesi için bir seferberlik başlatmalıyız. Bunu da hemen başlatmalıyız. ..

 

İbrahim Güder HATİAB Genel Başkanı

Haber Videosu


HABERE AİT RESİMLER

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

HABERE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor
NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık