Reklamı Geç
OZART Yapı Sami Altınöz
Nissan Arslanoğlu’ndan son fırsat!!
OZART Yapı Sami Altınöz
Diva Otel
Oğuz Kağan Neşeli

Oğuz Kağan Neşeli

Mail: [email protected]

ARSA VE TARLA ALIRKEN BİLİNMESİ GEREKEN BİLGİLER 

ARSA VE TARLA ALIRKEN BİLİNMESİ GEREKEN BİLGİLER 

 

  Covid 19 salgını ve altı şubat Kahramanmaraş depreminde sonra birçok kişi Kendi yaşam alanlarını yeniden kurmak için daha güvenilir ve sağlıklı yaşamak umuduyla büyük şehirlerden kırsala göç etmeyen başladı. 

 

  İmkânı olan kişiler kırsalda arsa ve tarla alarak kendilerine yaşam alanlarını kuruyorlar. Genellikle bir yâda iki katlı müstakil yapılara yönelim yoğunlaştı. Bu yüzden arasa ve tarla alıp içine yaşam alanı için konut yapacaksak bilmeniz gereken imar kanunlarını ve maddeleri inceleyip dikkat etmeniz gereken şartlar var . Bu şartları ve maddeleri sizler için araştırdım ve sıralı bir şekilde yazdım.

 

1. Tarla eğer 5.000 metrekareden küçük ise yasal olarak ev yapamazsınız.

 

2. Tarla 5.000 metrekareden büyük olsa bile, kadastral yolu yoksa yine ev yapamazsınız.

 

3. Tarlanın büyüklüğü 5.000 metrekare üzerinde ise yapacak olduğunuz evin toplam metrajı yani bağımsız bölümün alanı ekstra olarak kabul edilir. Yani, eğer 150 metrekare ev yapacaksanız tarlanız en az 5.150 metrekare olmalıdır. 80 metrekarelik bir ev yapacaksanız tarla 5.080 metrekare olmalıdır.

 

4. Tarla eğer tarım il müdürlüğü tarafından sınırı çizilmiş ova içindeyse 5.000 metrekareden büyük olsa bile ev yapamazsınız.

 

5. Sit alanı içindeyse 5.000 metrekareden büyük olsa bile ev yapamazsınız.

 

6. Sulama kanalı, sulama göleti vb. gibi DSİ çalışması yapılmış sulanabilir arazilerde 5.000 metrekareden büyük olsa bile ev yapamazsınız.

 

7. Kooperatif hobi bahçesi zaten ev olmaz,  yaptığın ev de zaten senin sayılmaz. Aman dikkat. Kooperatif borcuna, varlığına ortak olursunuz, yaptığınız ev kooperatifin ortak malı olur, tek başına hiçbir hak iddia edemezsiniz (yıkılmadığını varsayalım)

 

8. Konteyner koyulur, prefabrik yapılabilir, bungalov yapılır diye özel bir durum ya da öyle bir müsaade yoktur ruhsatı olmayan herşey kaçaktır.

 

9. Belediye birşey demiyor yalanları ile yer satılıyor, öyle birşey yoktur, belediye çatır çatır yıkar, cezasını da keser, hatta ceza davası bile açılması için kolluk kuvvetlerine ihbarda bulunur, hapis cezası bile alabilirsiniz. Belediyenin yıkmadığı yani göz yumduğu olsa bile (!) Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yıkar, parasını 2 kat olarak belediyeden keser ve bunu bile size ödetir.

 

10. Elektrik aboneliği olması belediyenin ya da devletin o yapıya izin verdiği, yıkmayacağı anlamına gelmez. Yıkılan bir çok kaçak yapıda elektrik vardır.

 

11. Yapı kayıt belgesine müracaat edilmiş olması o yapının izinli olduğu ve yıkılmayacağı anlamına gelmez. Belgesiz olan her yapı yıkılabilir.

 

12. Su çıkar, sondaj vurursun diyen herkese aldanmayın. 150 metre derine inip yine de su bulamayabilirsiniz. Kaldı ki, son birkaç yıldır sondaj yasağı vardır. Kaçak sondaj çalışması yaptığınız tespit edilirse yüzbinlerce lira ceza yiyebilirsiniz, kazılan yere bet

Diva Otel

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar
Fima Oto Durmuş Yıkar