Reklamı Geç
Ekrem
Mert Kasap
Vakıf Katılım
Güneyler
Muammer Gezer

Muammer Gezer

Mail: [email protected]

ASRIN HASTALIĞI

ASRIN HASTALIĞI

İnsan sevmek sevilmek ister. İlgi duyduğu kadarın fazlası bir miktarda ilgi görmekte ister. İnsandır bu ister de ister. İstemesinde sıkıntı yoktur da önemli olan onun istediğini yaratıcımız olan Allah ister mi?

Özellikle yıl içerisinde bahar mevsiminin gelişi ile birlikte dünyamızda ve mensuplarında bir haraketlilik olur. Doğa yeniden hayat bulurken ölmüş ve eskimiş olan her şey yenisi ile yer değiştirir. Bu biz insanlar içinde böyledir. Duygularımızı bu dönemde kontrol etmek biraz daha zor olur. Bu dönemde birde bakmışız ki bir hanımefendiye veya beyefendiye gönlümüzü kaptırıyor ve gidiyoruz. Bu gayet doğal bir şey. Çünkü bu dönemde akıl bir kenara geçer ve kalp kontrolü ele alarak deli dolu faaliyetler gösterir. Bizlerin yapması gereken bu faaliyetleri sınırlamak ve helal dairesi içerisinden çıkmamaktır. Seven sevdiğini ilan ederek olumlu bir cevap alırsa buradan sonrası kıldan ince kılıçtan keskindir. Olması gereken temassız bir tanışma ve birbirini tanımadır. Bu tanışma süresi mümkün olduğu kadar kısa olmalı ve şahitler huzurunda olmalıdır. Onun annesi ve babası, senin annen ve baban tanışmalarda hazır bulunmalıdırlar. Onların rızası ve onayı olmadan bu iş olmaz. Bu sürenin sonunda evlilik kararı alındığında da düğün masraflarını mümkün olduğu kadar makul seviyelere indirmemiz gerekmektedir. Yeni bir yuva kuran bu çiftlere mümkün mertebe destek olmalı, hanelerini helal dairesi içerisinde bereketlendirmeliyiz. Düğün günü sünnete uygun bir şekilde olmasına riayet etmeli haremlik selamlık usullerini gözetmemiz gerektiğini de unutmamalıyız. Tabi ki burada çevreyi de unutmamak gerekir. En güzel günümüz diyerek taşkınlık yapılmamalı, insanları rahatsız edici her türlü faaliyetten uzak durmaya çalışmalıyız. Bu hususlara dikkat edersek sevdamız kemale ermiş olur.

Şuan birçoğumuzun düşmüş olduğu gaflet bir Müslüman evladına hiç yakışmayacak bir vaziyettir. Evlilikten önceki her türlü temas bir zinadır. Dinimiz zina hususunda ‘’yaklaşmayın’’ diyerek daha yolun başında engellemiştir. Bu tabir sadece birkaç noktada kullanılmıştır. Bir tanesi de zina meselesidir. Önemini buradan anlayıp dersler çıkarmamız gerekmektedir. Kafelerde saatlerce vakit harcamak, sakin ortamlarda tek kalmak, bağda bahçede parkta sarmaş dolaş bir vaziyette gezmekte bu fena durum içerisine girdiğini hatırlatmakta fayda vardır. Aslında kişinin kendisine sorması gereken asıl husus şu olması gerekiyor; ben evlene kadar kaç kişiyle böyle bir münasebet yaşadım? Evlendiğim kişi kaç kişiden böyle bir münasebet yaşadı? İslam incelikler dinidir. Hem dünyamızı hem de ahiretimizi imar eder. Yıkık bir binada yuva kurulmaz. Boyun eğip İslam’ın bizi imar etmesine izin vermemiz gerektiğinin farkına varmanın vakti geldi de geçiyor. Bu iş bir mesajına bakar. Hadi bakalım. Biz size dua ediyoruz, sizde bize dua edin e mi?

 

Muammer GEZER

Gençlik İman Yolunda

Antikya

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar
Hit Abone Ol