Reklamı Geç
Güneyler
Nissan Arslanoğlu’ndan son fırsat!!
Yükseliş Koleji
Ekrem
Zülfiyar

Zülfiyar

Mail: [email protected]

Bir başkadır memleketim...

 

 

Bir başkadır memleketim...

Süleyman Yılmaz

Herkes için memleketi özeldir, güzeldir. Memleketine karşı güzel duyguları, muhabbeti vardır. Bizim de öyle. Hatay’ı dağıyla, taşıyla, toprağıyla, suyuyla, deniziyle eşsiz doğasıyla, tarihi ve kültürel değerleriyle, ülkemize kattığı güzelliklerle, tarımıyla, sanayisiyle, ticaretiyle, eğitimiyle, sanatıyla yani bilumum güzellikleriyle seviyoruz.

Hatay bir tarih, kültür, sanat, hoşgörü ve gastronomi şehridir. Akdeniz’in maviliğine nazire yaparak boylu boyunca uzanmış yemyeşil Amanos Dağları, bereketli ovaları, tarıma kaynaklık yapan gölleri, akarsuları, turistik sahilleri. Müslüman’ıyla, Yahudi’siyle, Süryani’siyle, Ermeni’siyle, Türküyle, Arabıyla, Kürdüyle tam bir kültür mozaiği, medeniyetler şehri. Her birinin özelliği ve güzelliği farklı onbeş ilçeye sahiptir.

En eski ilçesi Antakya, Roma İmparatorluğu döneminde kurulmuş Roma’nın üçüncü dünyanın ise dördüncü büyük kenti olarak bilinir. Çarşısı, Habib-i Neccar Camii, Saint Pierre Kilisesi, Harbiye bilinen tarihi ve turistik mekânlarıdır. Antakya’da bulunan arkeoloji müzesi Hitit Döneminde hüküm süren Kral II. Şuppiluliuma’nın heykel ve eşyalarının sergilendiği bir kültür merkezidir. İskenderun, Türkiye'nin en büyük limanlarından birine sahip olup, deniz ticaretinde önemli bir merkezdir. Demir-çelik fabrikaları, filtre, süper fosfat fabrikası, bitkisel yağ, yem, un, konserve, salça, çırçır, dokuma, çeltik, oto ve makine yedek parçaları gibi sanayi alanlarına sahiptir. Katolik ve Ortodoks cemaatlerine ait kiliseler aktif ibadet hizmetine devam etmektedir. Dörtyol, portakal ambarıdır. Erzin, İsos Harabeleri ile meşhurdur. Payas, demir-çelik fabrikalarına, tarihi ve kültürel varlıklara sahiptir. Arsuz, turizm merkezidir. Amik ovası ve göletinden beslenen Kırıkhan, Kumlu ve Reyhanlı tarım merkezidir. Samandağı, dünyanın en uzun sahiline sahiptir. Titus Tüneli, Ermeni köyleri, meşhur Musa ağacı turistlerin ilgi çeken adresleridir.  Yayladağı, Altınözü, Defne endüstriyel tarımın merkezidir. Hassa, Amanosların arka sırtlarında tarım merkezidir. Belen, İskenderun’u Antakya’ya bağlayan bir geçittir.

Hatay özerk bir cumhuriyet iken, dönemin Hatay Cumhurbaşkanı Tayfur Sökmen ve meclis senatörlerinin gayretiyle gerçekleşen referandumla 1939 yılında Türkiye’ye dâhil olmuştur. Ulusal ve uluslararası uçuşlara uygun havalimanı bulunmaktadır. Hatay’da biri merkezde diğeri İskenderun ilçesinde olmak üzere iki üniversite yükseköğretim alanına hizmet vermektedir. Antakya’daki Mustafa Kemal Üniversitesi 1.238 akademisyeni, 24.990 öğrencisi, 13 fakültesi, konservatuarı ve yüksek okulları ile şehrin en büyük üniversitesidir. 2015 yılında kurulan İskenderun Teknik Üniversitesi 370 akademisyen, 13.686 öğrenci, 7 fakülteye, konservatuara ve yüksek okullara sahiptir. Eğitim-öğretim, araştırma-geliştirme ve toplumsal ilişkiler ve işbirliği için hatırı sayılır bir şansı var. Hatay yükseköğretime en fazla öğrenci veren şehrimizdir. Hatay MEB’in 2022 verilerine göre okulöncesi, temel, orta öğretim olmak üzere 4.066 kamu ve 50 özel eğitim-öğretim kurumu bulunmaktadır. TÜİK 2021 demografik verilerine göre Hatay’ın genel nüfusu 1.670.712 ve göç idaresinin verilerine göre ise 362.124 sığınmacı nüfusuna sahiptir. Büyük bir üretim merkezi olmasına rağmen TR63 bandında Hatay’ın gayrı-safi yurtiçi hâsılası kişi başına maalesef 5.399 USD’dır. Sağlık hizmeti veren 16 kamu hastanesi ve 11 özel hastane bulunmaktadır.

Kültürlerin birlikteliğini sembolize eden Medeniyetler Korosu Hatay’ın en büyük ortak kazanımlarından biridir. 2021 yılında yapılması gereken Expo21 pandemi süreci nedeniyle 2022 yılında icra edildi. Expo21daha efektif bir etkinliğe dönüşebilirdi. Leziz ve bol çeşitli kültürlerin özeti olan mutfağı dünya gastronomisinin en tanınmış merkezi haline getirmiştir. Üretilen demir çelik ürünleri dünya pazarında büyük bir yere sahiptir. Ülkemiz filtre üretiminin büyük bir marjı İskenderun’dan sağlanmaktadır.

Hatay kültürüyle, sanatıyla, mutfağıyla, hoşgörüsüyle, sahip olduğu doğal ve tarihi zenginlikleriyle, sanayi ve ticaretiyle ülkemizin marka bir şehridir. Medeniyetlerin kolektif kültürü siyasal düzleme de emsal teşkil etmesi bir vatandaş olarak en büyük dileğimizdir. Bilim, kültür, sanat, eğitim vesaire alanlarda alacağı hizmetle Hatay ülkemizin daha da güzel şehirlerinden birisi olacaktır. Unutmayalım bir yerde bilim, eğitim, kültür, sanat ne kadar önem kazanırsa, o yerde huzur, güven, refah da o kadar yaygınlaşır.

Sahip olduğu değerlerle bugünlere gelmemizde ilham kaynağımız oldu. Memleketimi seviyorum. Bir başkadır benim memleketim.

 

Diva Otel

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar
Güneyler