Reklamı Geç
Diva Otel
Mehmet Bayrak
Ceviz Ticaret
Dilan Polat
Selma Aksu

Selma Aksu

Mail: [email protected]

BU GÖRÜNTÜLER NE ANLAMA GELİYOR?

 

BU GÖRÜNTÜLER NE ANLAMA GELİYOR?

 

(Park yasağı var Ancak araçların buraya park edilmesine herkes seyirci kalıyor)

Çocuklarımızın yerine geçelim ve düşünelim.
Bu görüntüler çocukların zihin dünyasında ne anlam ifade ediyor?

BU GÖRÜNTÜLER NE ANLAMA GELİYOR?

Şöyle bir devlet beliriyor:

Koyduğu kurala sahip çıkamayan bir devlet.
Bunun yanında insanlara saygısı olmayan ve insanlara saygısı olmayanlara karşı devletin ve toplumun yaptırım gücü olmayan bir devlet...(kabadayılığın ve külhan beyliğin kutsandığı bir toplum)

Böyle bir devlete bakarak çocuklar nasıl bir mesaj alıyorlar hiç düşündünüz mü?

Çocuklar, güçlü olanın kuralları ihlal etme hakkına sahip olduğunu güçlü olana kimsenin dokunamadığını ve ve bu gücün legal ya da illegal olmasının fark etmediğini yaşayarak ve öğrenerek büyüyorlar... 

Bir çocuk belki günde onlarca defa devletin koyduğu kuralların ihlal edildiğini yaşayarak öğreniyor. Ve çocuk yetişkin oluncaya kadar belki milyonlarca Kural ihlalini içi acıyarak görürüyor.  Sonunda çocuğun zihninde yaralı bir devlet imajı beliriyor...

Ve sonra bu çocuklar kontrollü olarak devletin kurallarını ihlal etmeyi öğreniyor ve ihlal etmeye başlıyorlar. Çünkü Kural ihlali yapanların daha rahat bir hayat sürdüğünü fark ediyorlar. (küçük suçlar zamanla büyük suçlara dönüşüyor)
Suçlar yaygınlaşmaya ve alenileşmeye başlıyor.
Bunun sonucunda ülke bir suç cennetine dönüşüyor.

Oysa ki çocukların gözünde öyle bir devlet olmalı ki; hiçbir Kural ihlali olmayan kural ihlali halinde ağır cezayı müeyyidelere çarptırılan insanların olduğu bir devleti görerek büyüyen çocuk, kurallara saygıyı öğrenir ve kurallara saygıyı öğrenen bir insan kolay kolay kuralları ihlal edemez ve böyle bir toplum her zaman daha güvenli bir toplum olur.

Çocuklarımızı zayıf disiplinsiz ve koyduğu kurala sahip çıkmayan bir devlet görüntüsüne maruz bırakmaya hiçbirimizin hakkı yoktur. ve olamaz... Çünkü bu da bir tacizdir zira insanlar devleti kutsal bir varlık olarak görüyorlar kutsal bir varlığın taciz edilmesi insanların vicdanını ruhunu ve zihin dünyasını yaralar..

Sonunda güvensiz bir toplumda yaşamaya maruz bırakılmanın travmasını hep birlikte yaşamaya mahkum ediliyoruz..

Selma Aksu

 

vadi

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar
Bre Ciğerim