Reklamı Geç
OZART Yapı Sami Altınöz
Gümüş Oto
Lövinda Butik
Lövinda Butik
Muammer Gezer

Muammer Gezer

Mail: [email protected]

HAKKINI VERMEK

HAKKINI VERMEK

Dünya üzerinde yaratılan her varlığın bir varoluş sebebi vardır. Hiçbir canlı fuzuli yaratılmamıştır. Yaratılan bu varlıkların bir sahibi yani yaratıcısı vardır. Mal sahibi malı üzerinde istediği gibi tasarruf etme yetkisine sahiptir. Dolayısıyla bizlerde Allaha ait olduğumuzdan onun istediği bir yaşam yaşamak mecburiyetindeyiz. Bunlar bize getirilen sınırlardır. Bu sınırları aşmak nizamı bozmak demektir.

İnsanlar diğer canlılar gibi kapalı bir programla yaratılmamışlardır. Yani nefis ve akla sahiptirler. Diğer canlılardan onları ayrıt eden en önemli ve en tehlikeli özellikleri de bunlardır. Bizler insanlar olarak bir erkek ve birde kadından yaratılmışızdır. Kuranı Kerimde de bu defalarca vurgulanmaktadır. Gerek erkek olsun, gerekse de kadın olsun her iki gurupta kendine ait olan haklara sahiptirler. Bu hakları ellerinden almak veya onların bu özelliklerini değiştirmek sınırı aşmak demektir. Bu durum Allah’ın gazabına bizi duçar eder. Kuranda birçok kıssa anlatılmaktadır. Bunlar anlatılırken hedef hikâye anlatarak insanları uyutmak değil tam tersine uyandırarak dersler vermektir. Onlardan bir tanesi de Sodom halkına gönderilen Hz. Lut peygamberin kavmidir. Bu kavim cinsel duygularında aşırıya kaçmış ve birçok sapkınlığa imza atmışlarıdır. Lakin burada dikkat etmemiz gereken en önemli nokta halkın tamamı bu sapkınlık içerisinde değildir. Her ne kadar bu sapkınlığa düşenlerin sayısı az olsa da geriye kalanlarda tepki göstermedikleri için helak olmuşlardır. Dolayısıyla sadece iyiliği emretmek yetmez kötülükten de alıkoymak gerekir. Bizler şuan günümüze baktığımızda Sodom halkının genleri yeniden canlandığını görmekteyiz. Özellikle sosyal medya denen zehir üzerinden fenomen olarak bilinen proje karakterlerle genç nesil kirletilmeye çalışılmaktadır. Bir nesil sessiz sessiz aramızdan sıyrılmakta ve yok olmaktadır. Müslümanlar olarak bu yanlış gidişatın önüne geçmek başta anne ve babalar olmak üzere her şuurlu Müslümanın görevidir.

Erkek kadın eşittir diyerek uyutulmaya çalıştığımızın farkına ne zaman varacağız? Erkek erkektir. Kadın kadındır. Ancak onların haklarını doğru tanzim ettiğimizde nizama uymuş oluruz. Farklı özellik ve yetenekleriyle onlar birbirlerinin tamamlamaktadır. Bunun haricinde söylenen, yazılan her şey manevi ve örfi duygularımıza yapılan bir saldırıdır. Bu saldırıyı bertaraf etmek önce ebeveynlerin sonra bütün şuurlu Müslümanların vazifesidir. Çocuklarınızın eğitiminden giyimine, yediğinden izlediğine karışmak sizin hakkınızdır. Özgürlük çatısı altına gizlenen pislikleri fark etmemiz gerekiyor. Küfür ehlinin uyumadığını sürekli kötü faaliyetler içerisinde oldukları gerçeğinin farkına vararak hareket etmeliyiz. Allah hepimize şuur ve hidayet nasip etsin. Selam ve dua ile…

 

Muammer Gezer

Gençlik İman Yolunda

Kapan

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar
Alo Böcek