Reklamı Geç
Dostlar Kasabı
Vakıf Katılım
Vakıf Katılım
Dostlar
Muammer Gezer

Muammer Gezer

Mail: [email protected]

İLK GÜN GİBİ

İLK GÜN GİBİ

Dini insanlara anlatan, yerine getirilmesi gereken hükümleri hatırlatan, manevi yönden insanları destekleyen, ahiret için çalışan ve çalıştıran adamlara din adamı denir. Bu şahsiyetler aynı zamanda insanlığı oluşturan ideolojileri de insanlara aşılamaktadır.

Her Müslümanın hayatında örnek aldığı gibi din adamlarının da hayatlarında örnek alabilecekleri tek doğru şahsiyet Hz. Peygamber (sav)’dir. Onun yaşantısındaki metotları doğru uygulayabilen bir birey başarıya ulaşmış ve kâmil bir insan olmuş demektir. Hz. Peygamberin (sav) hayatına baktığımızda, vahiy gelmeden önce kendisini insanlardan uzaklaştırdığını görmekteyiz. Mağaralara çekilerek tefekkür ile iştigal etmiştir. Bu durum bi’set’in gelişinin bir habercisiydi. Öte yandan nübüvvete kadar olan süreçte de insani ideolojisindeki sağlamlık zor olan görevini de bir nebze kolaylaştırmıştı. Ardından rahmet nazil olmaya başlandığında amaç insanları ibadet ve taata davet etmek değildir. Aksine toplum sağlığını onaran, insanlığı hedef alan ayetlerden oluşmaktaydı. Bu şekilde dağınık olan mutfak temizlenmiş olacak ve ardından yemek yapmaya konulacaktır. Dağınık olan Araplar üzerinden tüm insanlığı insanlığa davet ancak bu şekilde olabilirdi. Bizler bu metodun doğruluğunu Hz. Peygamber (sav)’in ‘’şu dağın arkasında bir düşman sizi bekliyor desem bana inanır mısınız’’ dediği anda görmüştük. Aradan gecen onca yıldır kesin başarı sağlayan bu metodu bizler uygulayabildik mi?

Din adamları insanlığa davet edecekleri yerde neden gazap ayetleri ile onları korkutmakta? Hz. Peygamber (sav)’in uyguladığı metottan daha iyi bir yol izlememiz mümkün olmadığına göre, artık kendi mağaralarımıza çekilmenin vakti gelmiştir. Uygulanacak yol ilk günkü gibi adım adım izlenmeli ve ince ince hayatımızda yaşayarak insanlığa örnek teşkil edilmelidir. İnsanlığı hallettikten sonra ikici etaba geçilmelidir. Yıllarca Müslümanlar ikinci etaptan başladıkları için ‘’Müslümanlara baksaydım Müslüman olmazdım’’ ithamı ile karşı karşıya gelmektedir. Bu durum ne kadar utanç verici öyle değil mi? İslam bütün güzellikleriyle kollarını açmış bizi bekliyor. Davet belli, yöntemi belli, sonuç belli. Hadi senin de yerin belli olsun. İslam üzere bir hayatımız olsun. Dua eder dua bekleriz.

GENÇLİK İMAN YOLUNDA

MUAMMER GEZER

Antikya

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar
Bre Ciğerim