Reklamı Geç
Zeno Mobilya
Seçim
OZART Yapı Sami Altınöz
Zeno Mobilya
Mehmet Haşmet Kolağası

Mehmet Haşmet Kolağası

Mail: [email protected]

İSKENDERUNDA ŞEHİR İÇİ ULAŞIM PROBLEMİ

İSKENDERUNDA ŞEHİR İÇİ ULAŞIM PROBLEMİ

İskenderun ve çevresinde yolcu taşıma probleminde hala bir gelişme yok. Yetkili belediye olan Hatay Büyük Şehir Belediyesi’nin artık bu belirsizliğe ve sahipsizliğe bir son vermesi gerekiyor.

Başta şunu belirtmek gerekir ki hala dolmuşlar kartlı sisteme geçirilememiştir. Şayet dolmuşlar direniyorsa belediyenin geçici olarak otobüs seferleri koyacağını ilan etmeli. Bu, belediyenin görevidir. Biz raylı siste demiyoruz, aslında belediyenin raylı sistem diye bir programı olması gerekir. Hatay Büyük Şehir Belediyesi bundan sonra raylı sistem programı yapacak mı?

Kütahya Belediyesi otobüs ve dolmuşları elektrikli araçlarla değiştirme kararı alalı bir sene oldu. Biz vizyonda geç kalanlardan olduk, ama bundan sonra gündemimize alacak mıyız? Doğru ya elektrikli arabayla veya raylı sistemle bir yolcuyu taşıma enerji maliyeti 50 kuruş bile değildir. Yani yakıta gelen zamla birlikte taşıma ücretleri zammı krizi yaşamayız. “Acaba bunun zamanı mı?” Diyebilirsiniz. Dünyada artık içten patlamalı motorların üretiminin durdurulması söz konusu iken biz neden ısrar ediyoruz? Bir zamanlar dünya renkli televizyona geçmiş iken biz siyah beyaz televizyonda ısrar eden tek ülkeydik. Yazık, evinde üç dört tane talebe olan insanlar var. En kısa mesafe 9 TL…

Talebeler indirimli, 65 yaşı üzeri yolcular ise kart okutarak bedava, ancak talebe ve 65 yaşı üstü kişileri gördüklerinde bazı taşıtlar durmuyor.

Buraya kadar anlattıklarımız kartlı sisteme giren araçları kapsıyordu. Ancak ne yazık ki sadece Samandağ, Antakya ve Belen ilçeleri kartlı sisteme geçmiş durumda, diğer ilçeler ise sabırla değil, isyanla bekliyor. Yoksa Hatay sadece Antakya, Belen ve Samandağı ilçelerinden mi ibaret. Lütfen vizyon sahibi insanlarla istişare edelim. Zaman hızla geçiyor, üstelik 65 yaşından sonra daha hızlı geçiyor. Senelerdir vize ettirip bekliyorlar. Daha çoook bekleyemezler, zira mezar onları bekliyor.

65 yaş indirimi için araçlara ayda 2000.- TL telafi ödemesi yapılıyor. Maalesef bu parayı alan araç şoförlerinin bir kısmı ayrıca her binişte 65 yaş üstü yolculardan 9.-TL daha alıyorlar. Para vermeyenleri aşağılıyorlar. Bu konuda birçok şikayet aldık ve almaya devam ediyoruz. KARTLI SİSTEME HENÜZ GEÇMEMİŞ ARAÇLARA 65 YAŞ ÜSTÜ YOLCULARA ÜCRETSİZ OLDUĞU ŞOFÖRÜN VE YOLCUNUN GÖRECEĞİ ŞEKİLDE YAZILMALI.

Burada şunu da belirtmeliyiz, Kart üzerindeki telefon numarasına araç plakası verilerek şikayet kaydı oluşturulabilir. Aracın alacağı ceza BİR HAFTA ARACIN BAĞLANMASIDIR.

Ümit ederim vatandaşın çilesini hafifletecek çalışmaları yetkili kurumlar dikkate alır.

Diva Otel

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar
Güneyler