Reklamı Geç
Cemali inşaat
yönden
Lufian
Samet İnşaat
Osman Onbaşıgil

Osman Onbaşıgil

Mail: muallimosman01@hotmail.com

PEYGAMBERİMİZİN GÜZEL AHLAKI BİZİM DE AHLAKIMIZ OLMALI

 

PEYGAMBERİMİZİN GÜZEL AHLAKI

BİZİM DE AHLAKIMIZ OLMALI

 

Yüce Allah Kur’anda: “Yâ Muhammed! Muhakkak ki sen üstün bir ahlak üzeresin.” (Kalem-4) buyurduğu gibi peygamberimiz Hz.Muhammed aleyhisselam üstün bir ahlak üzereydi.

Bu bağlamda Rabbimiz Allah Kur’anda bize şu öğüdü verir: “Andolsun, Allah’a ve ahiret gününe kavuşmayı arzu eden ve Allahı çokça ananlar için Allah’ın Resûlünde güzel örnekler var.” (Ahzab-21) Bu bağlamda, âlemlere rahmet olarak gönderilen sevgili peygamberimiz Hz.Muhammed aleyhisselamın hayatı; her insanın örnek ve öğüt alacağı “Güzel ahlak” örnekleriyle doludur. Çünkü, Hz.Âişe validemizin ifadesiyle Onun ahlakı; Kur’an ahlakıdır.

Bir hadisinde: “Ben, güzel ahlakı tamamlamak üzere gönderildim.” buyuran sevgili peygamberimiz, insanlara islamı tebliğ ederken aynı zamanda Güzel ahlakı da öğütlüyordu. Çünkü, Peygamberimiz bir hadisinde: “Sizin en hayırlınız ahlakı güzel olandır.” buyurduğu gibi ahlakı güzel olan iyi insandır, iyi müslümandır.

Bu nedenledir ki, Peygamberimizin Güzel ahlakı bizim de ahlakımız olmalı.

Bir hadisinde: “Bir saatlik tefekkür, bir gecelik nafile ibadetten efdaldir.” buyuran peygamberimiz; çok tefekkür eder, az ve öz konuşurdu.

Tefekkür, Onun en güzel âdetlerindendi. Çünkü tefekkür eden insan şuurlu insandır. Çok konuşmayı, faydasız ve lüzumsuz konuşmayı sevmezdi. Ve şöyle buyururdu: “Ya hayır söyleyin ya da susun!” Asla yalan söylemez ve kimseyi aldatmazdı ve şöyle buyururdu: “Bizi aldatan bizden değildir.” Bir hadisinde: “Kişinin, kardeşini hakir görmesi O kişiye günah olarak yeter.” buyuran peygamberimiz kimseyi küçük ve hakir görmezdi, hakaret etmezdi.

O, vakar sahibiydi, ama aslâ kaba, katı ve çatık kaşlı değildi. O daima güler yüzlü ve yumuşak huylu idi. Bir hadisinde: “Kişinin kardeşini tebessümle (güleryüz) karşılaması sadakadır.” buyuran peygamberimiz, insanları hep güler yüzle karşılardı Peygamberimizin konuşması da gülmesi de edepli idi. Bağırarak ve yüksek sesle konuştuğu ve kahkaha ile güldüğü hiç görülmemiştir. Onun konuşması da gülmesi de latif ve yumşaktı. “Temizlik imandandır.” buyuran peygamberimiz Beden ve Elbise temizliğine ve çevre temizliğine çok dikkat ederdi. Yemekten önce ve sonra ellerini yıkardı. Her namazdan önce dişlerini misvaklardı (fırçalardı).

Peygamberimiz çevresine karşı da çok duyarlı idi. Bir hadisinde: “Kim, din kardeşinin bir ihtiyacını giderirse, Allah da onun bir ihtiyacını giderir.” buyuran peygamberimizin güzel adetlerinden biri de ihtiyacı ve sıkıntısı olanlara yardım etmekti. Kendisinden bir şey istendiğinde “yok” dediği hiç görülmemiştir. Ramazan ayında bir gün, mescidin önünde dostlarıyla birlikte akşam ezanının okunmasını, yani iftar vaktinin girmesini bekliyordu. Öteden bir adam gelerek; “Ey Allah’ın Rasûlü! İftar vakti girmek üzere benim iftar edecek bir şeyim yok, bana yiyecek birşey verirmisin?” dedi. Peygamberimizin yanında ise sadece bir tek hurma vardı ve onunla da iftarını yapacaktı.

Ama peygamberimiz eşsiz cömertliğiyle elindeki o tek hurmayı o kişiye verdi ve kendisi o gün iftarını sadece su ile yaptı. Bir hadisinde: “Komşusu açken kendisi tok sabahlayan bizden değildir.” buyuran Peygamberimiz komşularını çok gözetirdi Peygamberimiz bir gün Ebu Zer’e şöy demiştir: “Yâ Ebâ Zer!. Çorbanın suyunu biraz fazla koy ondan komşuna da ikram et!” İnsani ilişkilere de çok önem veren Peygamberimiz bir hadisinde şöyle buyuurur: “Müslümanın din kardeşi üzerinde hakları vardır.

Bunlar: Karşılaştığında selam vermesi, davetine icabet etmesi, aksırdığı zaman “Yerhamükellah” demesi, hastalandığında ziyaret etmesi, nasihatte bulunması - iyilği öğütleyip kötülükten sakındırması-, öldüğünde cenazesine iştirak etmesi,” Peygamberimiz, insanlardan gelen her türlü kötülüğü ve eziyeti sabırla karşılardı. Kötülük yapanlara karşı asla kin ve öfke beslemezdi, kötülükle muamelede bulunmazdı. Kendisine kötülük yapanlar için: “Yarabbi! onları affet ve ıslah eyle. Onlar bunu bilmeyerek yapıyorlar.” diye duada bulunurdu. Peygamberimiz israfı, gösterişi ve lüksü de sevmezdi, daima mütevazi ve sade bir hayat yaşadı.. Hz.Ömer birgün Ona şöyle dedi: “Yâ Rasulüllah tüm hükümdarların sarayı var.

Sizin için de bir saray yapsak olmaz mı? Peygamberimiz şöyle buyurdu: “Yâ Ömer, dünya sarayları onların olsun, Cennet sarayı bizim olsun istemezmisin!” Sevgili dostlar, sizlere Peygamberimizin güzel ahlakından sadece birkaç örnek aktardık.

Ama bizler Kur’anı ve Onun hadislerini okuyup tefekkür ederek Onun güzel ahlakının daha çoğunu öğrenelim ve birbirimize öğretelim ve hep birlikte Onun güzel ahlakı ile ahlaklanalım ki, dünya hayatımız da âhiret hayatımız da feyizli ve güzel olsun! (muallimosman)-

youtube

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar
Tosthane