Reklamı Geç
Ma-Gün İnşaat
yönden
Seral İnşaat
istanbul oto gaz
Mehmet Haşmet Kolağası

Mehmet Haşmet Kolağası

Mail: hasmetkolagasi@hotmail.com

TOPLU TAŞIMA ÇİLESİ VE BELEDİYELERİN SORUMLULUKLARI

TOPLU TAŞIMA ÇİLESİ VE BELEDİYELERİN SORUMLULUKLARI

Toplu taşıma konusu tüm Hatay’da çilelerle dolu olabilir, fakat Antakya, Samandağ ve Belen hariç diğer 12 ilçede kendi kaderine terk edilmiş gibi. Okulların açıldığı ve açılmaya başladığı şu günlerde tedbir alınmazsa çok çileler çekilecek gibi.

Antakya ilçesinin en büyük sorunu trafik sıkışıklığı olarak devam edeceğe benziyor. Vizyon eksikliği, uzun vadeli plan ve araştırmalar yapamamak, gelişmelerden bihaber olmak, istişare kurumunu işletmemek; yeni arterler ve çözüm bulunması yolunu kapatmış gibi görünüyor. Şehirler hızla büyümekte, ama yeni caddeler de eski alışkanlıklarla yapılmaya devam ediyor.

Ulaşım ücretlerini ucuzlatmak için raylı sistem, doğal gazlı ya da elektrikli araçları araştırma birilerinin aklına gelmiyor mu? Sırası gelmişken sudan da bahsedelim, suyu ucuza vatandaşa sağlamak için, su kaybının önlenmesi ve temiz suya ulaşmak için boruların yenilenmesi çalışmaları acaba yeterli seviyede mi? Gene suyu ucuza mal etmek ve ucuza satmak için yer altı suyu yerine yağmur suyu ve baraj suyu verme konusunda araştırma yapılmış mı? Yer altı su rezervlerini tükettiğiniz zaman suyu nerden getireceksiniz? Yer altı su rezervleri ekoloji için çok önemlidir. Su rezervleri kritik seviyeye geldiği zaman Yeşil Hatay’ın meşhur göllerini değil, çöllerini ve obruklarını medyada paylaşırız. Baraj suyunun kirli olduğu yalanını lütfen bir yana bırakalım. Mevcut içme suyu arıtma tesislerinden yıllık olarak çıkarılan balçık ve atık miktarının kaç kamyon olduğunu lütfen belediyeler açıklasın. 10 yıl önce baraj suyu geldiği halde İskenderun halkını bundan mahrum etme mantığı tek adam tavrıyla açıklanmamalı. Arıtma tesisleri Hatay’da temizlenmiyorsa Gaziantep’te temizleme işini yapan Hataylı dalgıçlara bu konu sorulsun. Ayrıca Hatay’da hangi ilçelere baraj suyu sağlandığı ve hangi ilçelere yer altı suyu sağlandığı açıklansın. Ah şeffaflık! Ah halka hizmet! Ah katılımcı yönetim! Çözüm halkta, ama bizde halk ‘kasketli kuru kalabalık’ olarak görülmüş bir kere.

Gelelim esas konumuz toplu taşımaya. Öğrenciler ve veliler servislerin pahalılığından şikayetçi. Sorumlu belediyeler bu konuyu da bir incelemeli, Toplu taşıma araçları yeteri kadar durak ve semt geziyor mu? Öğrenciye yeterli indirim sağlanıyor mu? Bu konuda Antakya, Samandağ ve Belen ilçeleri dışında feveran var, ama Antakya’ya sesleri yetişmiyor. Salgın var, okullar açıldı ve hala çözüm arayan veliler umutsuz. Belediyelerin sorunlarına bulduğu çözüm suya ve ulaşıma zam… Peki, belediyelerin, vatandaşın bütçesiyle ilgili dertlendiği var mı? Servislere de elektrikli araç konusunda kefil olabiliyor musunuz? Bu da pahalılığa bir çözüm olabilir. Hatta Toplu taşım araçları da zaman içinde elektrikliye dönüştürülmeli. Anlaşılıyor ki halka hizmet başka, siyaset gözlüğüyle meselelere bakmak başka…

İskenderun Hatay’ın büyük bir ilçesi, sadece mavi otobüsler saat başlarında 65 üstü yaştaki vatandaşlara hitap ediyor, hem de ne hitap, bakışları zehir saçıyor, hakaretlere maruz kalıyorlar, çoğu zaman da para vermek zorunda kalıyorlar. Peki, belediyenin işi ne? Yıllardır toplu taşıma kart sistemi İskenderun’da bir sonraki yıla

devrediliyor. Araç alamıyorlarsa mevcut araçlarına kart sistemi kurulsun. Şoförlerin ve araç sahiplerinin oy vermeyeceğinden mi korkuyoruz? Hat sahiplerinin vatandaşa rağmen ayrıcalığı ne? Peki, yolcuların oyu yok mu?

Hatay’ın genelinde köy arabalarının çoğu kalktı, yerine belediye de araç koymadı, bu da ayrı bir sorun. Benim bildiğim hat sahipleri araç almaya hazırlar. Ama yetkili kurumun hiç acelesi yok. Bu durumda talebe ve çalışanlar köylerinde otururlar ve ilçelerdeki nüfus yoğunluğunun olumsuz etkileri azalır, bunlar şimdiye kadar hiç planlamalarda var mıydı? Anlaşılan birkaç seçim daha bu hizmetlerle oyalanılabilir.

Lütfen ya bu sorunları çözün, ya çözecek kişilerle yetki paylaşın, istişare edin, ya da çözecek kişilerin önünün açın.

Sağlık ve Esenlikler

Mehmet Haşmet KOLAĞASI

Günün Önemli Manşetleri

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar
Hit Abone Ol