OVALI EMİSYON SOL
OVALI siğorta Sağ

Son dakika haberleri ve Videoları Hatay'ın haber sitesinde


  • 07 Kasım 2017, Salı 11:22

ANTAKYA KENTSEL DÖNÜŞÜM SORUNU ÜZERİNE

ANTAKYA KENTSEL DÖNÜŞÜM SORUNU ÜZERİNE

Antakya  Tarihine baktığınız zaman ciddi depremlerle birkaç defa yok olmuş çok eski bir kent yerleşim alanı.Dünyada birinci derece deprem kuşağında yer alıyor.Dolayısıyla içinde bulunduğumuz teknolojik çağda,  depremlerin yol açtığı yıkımlarda ,insanlar can vermesin diye, bilim adamaları ve deprem uzmanları mimari yapı ve konut yapımıyla ilgili çok ciddi önlemler üzerinde çalışıyor.

Ak Parti iktidarı, Bence Cumhuriyet Tarihinin en büyük ciddi bir projesine imza atarak “depreme dayanıksız binaları yıkma ve çağdaş teknolojiye uygun ,depreme dayanıklı binaları yeniden inşa etme kararı aldı.Üstelik binası yıkılacak mülk sahipleri nede, maddi anlamda ciddi bir destek verme sözü de verdi.

Son yüzyılda sadece depremde kaybettiğimiz insan sayısının 90 bin civarında olduğunu düşünürseniz ,böylesi önemli bir projenin ne anlama geldiğini daha iyi anlamış olursunuz.

Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci Hükümetten aldığı destekle birinci derece deprem kuşağında yer alan Antakya’nın , Aksaray-Esen Tepe mahallerinde çok büyük bir alanda  bu kentsel dönüşüm projesini hayata  geçirmek için kolları sıvıyor.

Türkiye de çok az Belediye Başkanının cesaret edebildiği   bu projenin önemini ve değerini Antakya açısından çok iyi anlayan, kendiside Mimar olan,Antakya  Belediye Başkanı İsmail Kimyeci siyasi geleceğini riske atarak, Antakya için böylesi hayati önemi olan bir projeyi ,cesur bir kararla üç yıl önce başlatma kararı alıyor ve uygulamaya başlıyor.

Başkan Kimyeci Antakya için hayati önem taşıyan bu projeyi Çevre ve şehircilik Bakanlığın izinleri ve denetimi altında yapıyor.Başkan Kimyeci  bu iki Mahallede yaşayan insanları adeta haşarat yuvası haline gelmiş, köhne binalardan kurtarmak ve daha modern bir yaşam alanlına kavuşturmak istiyor.

Başkan Kimyeci Kentsel Dönüşüm projesinin başlangıcından  bu kadar, bu proje ile ilgili bütün izinleri veren,bütün denetimleri yapan Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet  Özhaseki’yi davet ediyor.Bakan da bu davete icabet ediyor ve projenin açılış töreninde KENTESL  DÖNÜŞÜM PROJESİNİ ÖVEN BİR KONUŞMA YAPIYOR.Bu projede eksiklik varsa gidereceğiz AMA BU  PROJEYİ SÜRDÜRMEK İSTİYORUZ.Bu konuda hak sahiplerinden destek bekliyoruz diyor.

Ancak Bakanın katıldığı bu törende Hem Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci ve Bakan Özhaseki alana toplanmış belli bir çevre tarafından alkışlarla protesto ediliyor.Bazı televizyonlar ve basın organları bu protesto olayının perde arkasını öğrenmeden yayınladılar.Hatta KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJESİNİN SONA ERDİĞİNİ İDDİA ETTİLER .Başkan kimyeci hakkında  akla hamala sığmayan manşetler attılar,Hatta Başkan Kimyecinin bu projeden dolayı görevden alınabileceğini ima eden haberler yazıp döşediler.

Başak Kimyeci bu gelişmeler üzerine dün bu konuda çok kapsamlı bir basın toplantısı düzenledi.Ve bazı yayın organlarının yayınladığı yalan yanlış haberleri  verdiği örneklerle yalanladı.

Başkan Kimyecinin bu basın toplantısı bende çok dikkatlice izledim.Ama sağımda solumda oturan bazı gazetecilerin gazetelerine yazdıkları yalan ve abartma haberlerden dolayı,  Başkan Kimyeci konuşurken, gazetecilik mesleği bağdaşmayan ve toplantının ciddiyetiyle uyuşmayan  bazı hareketlerine şahit olduğumu özellikle belirtmeliyim.

Alkışlı protesto hareketinin perde arkasına gelince;

Bu konuda kimler görev almış diye çok ciddi bir araştırma yaptırdım.

Öncelikle Bu projeyi çok ciddi şekilde kıskanan, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş geliyor.Başkan Savaş el altından iki mahalle halkına gönderdiği haberlerde “sizin arsa payınızı ben daha yüksek tutarım” diyormuş…İkinci iddiada “Başkan Savaş proje dahilinde başkasının yada devlet arazisinin üzerinde kaçak inşaat yapan işgalcilere “ ben sizi de ev sahibi yaparım “ şeklinde haberler göndermiş.Ve bu 116 işgalciyi tören alanlına protesto için el altından yönlendirmiş.Çünkü törenden bir gün sonra gezdiğimiz iki mahallede konuştuğumuz birkaç işgalci bu durumu açıkça ifade ettiler.

Antakya için hayati önem taşıyan Kentsel Dönüşüm projesini engellemek isteyen bazı inşaat mühendisleri ve müteahhitler de var.Bunlarda yanlarında çalıştırdıkları işçileri alkışlı protesto için tören alanlına gönderdiklerini öğrendim.

Ve son bir örnekle bu yazıyı tamamlamak istiyorum.Tören alanlında en çok bağıran protestoculardan biri ile yüz yüze görüştüm.Yukarıda yazdığım bilgilerin bazılarını da kendisinden aldım.Diyorki;” ben derme çatma beş daire yapmışım dört daireyi kiraya vermişim şimdi bana dört daire veriyorlar .buda benim hesabıma gelemiyor” diyor.Bende senin vicdanın kurusun diyerek evinden kahvemi içmeden ayrıldım.

Sayın Başkan Kimyeci dün basın toplantısında dedi ki, “Bu projenin Antakya için doğru olduğuna inanıyorum.Gerekirse siyasi olarak bedelini öderim.

Bende buradan,Sayı Başkan Kimyeci’yi bu cesur çıkışından dolayı yürekten kutluyorum.Ve son söz olarak “kendilerine gecekondu olarak aslında mezar yapmış olanlar, bu gün sizleri protesto etse de,Lütfen bu projeden asla ve asla vazgeçmeyin diyorum .

Öyle inanıyorum ki ,BU İNSANLAR GEÇEKLEŞTİRDİĞİNİZ PROJEDE MODERN YAŞAMI YAŞADIKLARI ZAMAN İNANIN BU KENTSEL PROJENİN TAM ORTASINA İSMAİL KİMYECİ ANITINIZI DİKECEKLER…..

Not :Bu yazıdaki bilgileri derlenmesi için yoğun çaba harcayan editörüm Selva Lif’e yürekten teşekkür ediyorum


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık