OVALI EMİSYON SOL
Ovalı hasar destek dikey sağ

Son dakika haberleri ve Videoları Hatay'ın haber sitesinde


  • 15 Ağustos 2017, Salı 8:41
Muammer DOĞAN

Muammer DOĞAN

İnanç, töre ve dogmalar, taşıyana yüktür..!

İnanç, töre ve dogmalar, taşıyana yüktür..!

 

... İnsanlığın ilk çağlarından bu yana, her sosyal topluluğun, onu bir araya getirip-harmanlayan kendine has değerleri-ritüelleri ve belirgin davranışları ola gelmiştir.. İlk insan toplulukları için, yaşama karşı önceliğin, vahşi doğa karşısında aç kalmamak ve soyunu sürdürmek olduğu aşikardır. Bu durum, inançsal değerleri, korkulana tapınmak ve onu sembolleştirmek ile sınırlı tutacaktı.. Toplu dans ve ortak figürler, acıyı-yokluğu-çaresizliği ve korkuyu dışa vuran merasim törenleri olmuştu. Buna rağmen, acı ve çaresizliği yenmenin dayanışma bilincinden geçtiğinin, ilkel de olsa, ilk nüvelerinin böyle atıldığı söylenebilir.

... Üretim alet ve araçlarının gelişmesi, ona daha çok sahip olanlar lehinde, üretime koşulan insanın sömürülmesi temelinde egemenlik faktöründeki 'beceri' ile birleşince, tedricen, toplumsal zenginlikten kendilerine düşen pay yönüyle-sınıfsal bir geçişe sahne olan ilkel komünal topluluğun dağılmaya, yerini köle emeğine bıraktığı görülmüştür. ... Tam da bu noktada, sınıfsal geçiş ve karşıtlığın, egemen ve yönetilen, ezen ve ezilen diye kesin kutuplara ayrılma sürecinden bugüne, her inanç bir diğerine, her töre bir başka töreye, her alışkanlık bir başka alışkanlığa, eleştiri süzgecine kapalı bir tutuculukla dogmalara dönüşmüş olacaktı...

... Aklı öncelemeyen toplumların, tarihsel-toplumsal ilerleme ve sıçramalı geçişlere kapalı olmaları yönüyle, dogmaların gücünü, kendi egemenliklerinin sürdürülmesinin yegane varlık sebebi saymalarının sırrı ve gerçeği bundan başkası değildir.

... Köleci-feodal ve kapitalist toplumların, tarihsel ilerleme yönüyle ilk devrimci barutunu yitirdikleri andan beridir, yeni bir toplumsal inşa için harcadıkları enerji hariç, tüm varlık ve zamanları, HER ŞEYE RAĞMEN SINIFSAL EGEMENLİKLERİNİ SÜRDÜRME ENDEKSLİ, karşıtlık ve çatışmaya, tecrit-sürgün ve soykırımlara dönüşüyor olacaktı...

... İnanç, töre ve dogmalar, taşıyana yüktür..!

... Bilimsel bilginin gücü, üretim alet ve araçları ile emek öznesi insanı, erişilmesi zaman alan bir gelişkinlik düzeyine ulaştırdığı andan beridir, inanç-töre ve dogmalar, eleştirel bir akıl terazisi ile tartılacak ve insanlığın ortak akıl süzgecinden damıtılır olacaktı... Faydacı bir mantıkla, iktidarda kalma pragmatizmi içinde insansal inançları istismar etmenin, ne bir sınıfa, ne bir topluluğa, ne de tikel bir düzeyde bir insana, onurlu bir miras bırakamadığı-bırakamayacağı açıktır..!

... Mirasınızı; hile-dalavere-istismar ve zorba geçmişiniz ile değil, insanlık aleminin ortak değerleriyle hümanist bir algı özüyle güncellemeli, eleştirel aklı baş köşeye oturtmalısınız.. Tersi durum; inatla sürdürülüp bugüne taşınan, ortak insansal değerlerin katli, acısı ve dinmeyen göz yaşıdır..

... İnançlı insanları; bir başkasının inancına saygı duymakla kalmayıp-inanmayanlara da tolerans gösterebildikleri olgunluk aşamasında sorumlu bir yükümlülük örneği olarak görüyor, bunun dışında kalanları da, karşıtıyla beraber-kendilerini de yeyip bitiren yok edici bir yük olarak görüyorum..!

... Bilimsel bilginin aydınlatıcı gerçeğinde; KIBLESİ İNSAN OLANLARA SELAM OLSUN..! M.Doğan/ 15.Ağustos.2017


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık