OVALI siğorta Sol
Ovalı hasar destek dikey sağ

Son dakika haberleri ve Videoları Hatay'ın haber sitesinde

MEDENİYET PROJESİ 

 İnsanın yaratılmışlığa ilişkin ilk bilgisi, Allah cc ile melekler arasında geçen malum diyalogdur.

MEDENİYET PROJESİ 
  • 08 Kasım 2018, Perşembe 9:04

MEDENİYET PROJESİ 

 

 İnsanın yaratılmışlığa ilişkin ilk bilgisi, Allah cc ile melekler arasında geçen malum diyalogdur.

Hani Allah’ın meleklere yeryüzünde insanı yaratacağını söyleyip de, meleklerin bunu sorguladığı kur’an ayetleri varya işte o ayetler ki orada meleklere insanın kan dökücü bir varlık olduğunu ifadesinde bir nevi itiraz vardır. Varlık aleminin yaratıcısı ben insanı yaratacağım diyor ve meleklerse insanın kan dökücü bir varlık olduğu bilgisini her nereden biliyorlarsa bu özelliği, sorgulamanın odak noktasına yerleştiriyorlar.Bu öyle nahoş bir suç ki, insanı var olmak ile olmamak arasında tercih yapılacak bir sorgulanma  noktasına itmektedir. 

       İşte binlerce yıllık insanlık tarihinin en önemli problemi de insanın bu kan dökücü özelliğidir. Kimi zaman ekonomik çıkar için kimi zaman kendisini ondan üstün gördüğü için yaşanan katliamların yanında aynı toplum içinde türlü gerekçelerle akıtılan insan kanı.

     Bir televizyon kanalında sunucunun katılımcıya İSLAM medeniyetinin insanlığa ne gibi katkısı olabilir şeklindeki soruya cevap vermedeki çabası batının teknolojik üstünlüğünün bizdeki yarattığı psikolojik ezikliği yansıtmaktaydı.

     Oysa referans alacağımız o kadar üst değerler varki.Bunların başında da İslam medeniyet projesinin insanlığa sunacağı insanı kutsayan ilkesi gelmektedir.

Reel politik şartlarda bunun hayat bulması ne kadar mümkündür.?

Bu sorular zihinleri kurcalaya dursun, ülkemizin dünyada milli gelirine göre mazlum ve yoksul coğrafyalara yardım elini uzatan ilk üç ülkeden biri olması bu iddianın en canlı kanıtıdır.Ülkemizin zihin dünyasında son  on beş yıldır oluşan mazlumdan yana olmak fikri bu medeniyet projesinin omurgasını oluşturacak  milattır. 

    10. ve 11.yüzyıla kadar sürecek 

islam dünyası bilim, tıp düşünce devriminin pratiğe döküldüğü Emevi, Selçuklu ve Osmanlı dönemi bu katkının en bariz olduğu dönemdi.Alt yapısını bilim felsefe, düşünce özgürlüğünün oluşturduğu bu zirvelere biz hala çok uzağız. 

      Batı medeniyeti insana madde ile ilişkisinde hayatını kolaylaştıracak araçlar yapmakta gayet mahir olduğunu kanıtlamıştır.Bu mahareti insanlık değerleri ile donatamamış yapısı ile bir sömürü düzeni olmasına engel olamamıştır. Bu haliyle bir toplumsal çöküşe doğru hızla ilerleyen modernizm ruh arayışında sanal veya gerçek düşman algısı yaratmakla ayakta kalma gayretindedir. 

    Bizi üstün tutmaktan öte insanlık onurunu yaşatacak değerleri muhafaza etmemiz Aile kurumunu korumamızdan geçmektedir. Bu özelliğimiz her zaman islam toplumlarını batı medeniyeti karşısında alternatif model olarak var edecektir. 

     Ekonomik menfaatlerin ortak kültür zemini oluşturduğu Batı medeniyeti yerine insan sevgisi, inanç kardeşliği ilkelerinin hakim olduğu bir medeniyet önerisidir islam. Bizi modası geçmiş ve ilkel zamanların mirasçıları olmaktan kurtaracak hamle de ancak bizim gayretimiz ve inançlarımızı doğru anlayıp yaşayarak hayata geçirmekle mümkün olacaktır.

    Elbette bireysel dünyamızda yaşantımızın yanında islam toplumlarının vesayetçi yönetimlerden kurtulması da bu medeniyet projesinin hayata geçmesinde yaşamsal önemi vardır. Bugün islam ülkelerindeki batının vesayetçileri sadece halkı baskılamakla kalmıyor, evrensel ve ilahi nizamın muhalefet liderliğini de sürdürmektedirler. 

İslam ülkeleri bugün açık hava hapishaneleri halindedir. Düşünce özgürlüğünün yerlerde süründüğü bu dönemimiz halkların ve düşün insanlarının en büyük düşmanlarıdır. Halkın kendisini yönetecek kişileri belirlemekten aciz bir coğrafya hangi medeniyeti inşa edebilir. Ortadoğu’da dönen bu dolaplar hep bunun sancıları değil midir? Yeterki insanlar bir yığın kalsın, ne düşünsün ne sorgulasın baştaki - iktidarı 15 günden ibaret- olana uyulsun hedef ve makbul olan o’dur.

      İşte bizim Devlet aklımız bu yönüyle İSLAM toplumlarından bir adım öndedir.Onun için ekonomik olarak üretici bir yapımız vardır. Devletimizin ve halkımızın dış politikadaki önceliği diğer müslümanların özgürlükçü iktidarları teşvik edici olmalıdır. Bugün Mısır’da, Suriye’de olan savaş bunun gerçekleşmemesi için yapılan bir medeniyet savaşıdır.

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

HABERE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor
NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık