Reklamı Geç
Massima Çavuşoğlu Mobilya
Lufian
Yükseliş Koleji
Pati Oto Yıkama
Zeno Mobilya
Haas Taş Sanatları

Gazetecilik Değişiyor Gazeteci Değişmiyor

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Gazetecilik Değişiyor Gazeteci Değişmiyor
Dilan Polat
Gazeteci dediğin; öncelikle etik değerlere saygılı, haberi doğru kaynaktan almakla yükümlü, şahısları veya kurumları yıpratmaya dönük şantaj, karalama, yalan haber gibi ahlak dışı unsurları kişiliğinde barındırmayan, dürüst ve şerefi olan kişidir.

Gazeteci dediğin kişi, politika yapmaz. Politikacılar gibi kıvrak değildir ve olmamalıdır.

Bu bahsettiğim vasıflara uygun gazetecilik mesleğinin gereğini yapmaya çalışan gazeteciler, cesur bir toplum savaşçısıdır.

Birde tam tersini uygulayan, kalemini çıkarı doğrultusunda oynatan, güç odaklarının ve politikacıların kalemşoru pozisyonda olan gazeteciler vardır.

Günümüz medyasında hangisinin ön planda olduğunu görmek için âlim olmaya gerek yok… Peki, gazeteciyi buna iten sebepler nelerdir? Gelin biraz bunu irdeleyelim

Sosyal Yapı

Türkiye’de geçmişi 19. Yüzyıla dayanan basın sektörünün, 21. Yüzyıla gelmiş olmamıza rağmen değişim olarak sadece teknolojik inüvasyon geçirdiğini görebiliriz.

10 Ocak 1961'de getirilen basında hürriyeti, kimi zaman hükümetler tarafından törpülenmiş, kimi zaman da, gazetecilerin birilerini cezalandırmak veya köşeye sıkıştırmanın aracı olarak kullanılmıştır.  Kısacası günümüzde, “ Basın Hürriyeti” gerektiğinde bir yerlerde manşet olarak kullandığımız slogandan ibarettir.

Son 20 yıldır internetin daha yaygın kullanmasına bağlı olarak gelişen sosyal medya insanları her geçen gün daha çok bir araya getiriyor. Güncel olaylar, politika, etkinlikler, TV programları (diziler, tartışma programları) ve daha niceleri sosyal medyadan takip ediliyor, bunlara ilişkin her aşamada yorumlar bu mecrada paylaşılıyor.

Siyasi Yapı

Yerel yayın kuruluşlarının haber seçim sürecinde, medya sahibinin çıkarlarına uyan haberler yayınlanmaya değer görülürken, haber üretim sürecinde medyanın ekonomi politiğinin nasıl belirleyici olduğunu; haber içeriklerinin ve haber söyleminin, medya mülkiyet yapısına ve bu yapının ekonomik, siyasi güç ilişkilerine göre nasıl belirlendiğini ortaya koyduğunu gözlemleyebiliriz.

Ekonomik Yapı

1980'li yıllara dayanan medyadaki bu sosyal değişim ekonomik yapıya da zarar vermektedir. Bu önemli değişim ile özellikle yerel medya ya fazla iş düşmemekte, her an her yerde bilgiye erişebilme sayesinde, sosyal medya, üretimden pazarlamaya kadar pek çok alanda kamuoyuna fayda sağladığından ve ekonomik açıdan uygun olduğundan bir bakıma medyanın ekonomisini yerle bir etmiş durumdadır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Whatsapp İhbar Hattı
Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Tskdan Menbiç Hattında 42İnci DevriyeÖnceki Haber

Tskdan Menbiç Hattında 42İnci Devriye

AIESEC Topluluğu öğrencileri İskenderun’da Down sendromlu çocuklarla buluştuSonraki Haber

AIESEC Topluluğu öğrencileri İskenderun’...

Yorum Yazın

Pati Oto Yıkama

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar
Odabaşı PTT