Reklamı Geç
Bulut Oto Cam
Abdullah Diril Eylül Ticaret
Massima Çavuşoğlu Mobilya
Muzaffer Tuncer Black White
Görsem Anaokulu
Haas Taş Sanatları

Genç çiftçi desteğinde başvurular başladı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Genç çiftçi desteğinde başvurular başladı
Dilan Polat

Genç çiftçi desteğinde başvurular başladı

Gıda,Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, 2017 yılında genç çiftçilere 483 milyon lira hibe kredisi vereceğini açıkladı. Ancak, krediyi almak hiç de kolay değil. Geçen yıldan farklı olarak; 15 büyükbaş veya 50 küçükbaş hayvanı olanlar, 50 arılı kovanı olanlar, 2016’da genç çiftçi hibesi alanlar, projesi kabul edilmeyenler, projesi kabul edildiği halde sözleşme imzalamayanlar, öğrenci, vergi mükellefi, çalışan, aynı konuda başka bir hibeden yararlananlar 2017 yılı genç çiftçi hibe desteğinden yararlanamayacak. Ayrıca bu şartları taşıyanların eşleri de başvuru yapamayacak.

Hibe kredisi için başvurular 7 Nisan- 5 Mayıs 2017 tarihlerinde alınacak. Başvuracak çiftçiler için dikkat edilmesi gereken çok önemli değişiklikler var.

Geçen yıl ilk kez başlatılan “Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Genç Çiftçi Projelerinin Desteklenmesi” programı kapsamında bu yıl da hayvancılık,bitkisel üretim, yöresel ürünler konusunda hibe kredisi verilecek.

Hayvanı olana destek yok

Geçen yıldan farklı olarak, hayvancılık projesi ile hibe desteğinden yararlanmak isteyen genç çiftçilerin tebliğin yayınlandığı 31 Mart 2017 itibariyle 15 adet büyükbaş veya 50 adet küçükbaş hayvan sahibi olmamaları gerekiyor. Bu sayıda hayvanı olanlara destek verilmeyecek.Arı ve arı ürünleri yetiştiriciliği proje başvuruları için ise yine tebliğin yayımlandığı tarih itibariyle 50 adetten fazla arılı kovan sahibi olanlar bu destekten yararlanamayacak.

Kimler başvuramayacak?

Geçen yıl projesi kabul edilmeyenler de 2017 yılı Genç Çiftçi Hibe Desteği Programı kapsamında başvuru yapamayacaklar. Ayrıca bir işyerinde çalışan, öğrenci,vergi mükellefi,15 adet büyükbaş,50 adet küçükbaş, 50 arı kovanı sahibi, geçen yılki başvuruda projesi kabul edilmeyen eşi olanların da başvuruları kabul edilmeyecek.

Resmi gazete’nin 31 Mart 2017 tarihli sayısında yayınlanan Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Genç Çiftçi Projelerinin Desteklenmesi Hakkında Tebliğine göre, başvuru yapacak genç çiftçilerde aranan şartlar şöyle:

1- Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,

2- Tebliğin yayımlandığı tarih itibarıyla 18 yaşını doldurmuş, 41 yaşından gün almamış olmak,

3- Okur-yazar olmak,

4- Başvuru tarihi itibarıyla ücretli çalışan olmamak,

5- Başvuru tarihi itibarıyla örgün eğitime devam ediyor olmamak,

6- Başvuru tarihi itibarıyla Katma Değer Vergisi (KDV), gerçek ve basit usulde vergi mükellefi olmamak.

7- Hayvansal üretime yönelik, büyükbaş ve küçükbaş hayvan yetiştiriciliği, tesisi yapımı ve hayvan alımı konulu proje başvuruları için bu Tebliğin yayımlandığı tarih itibarıyla 15 adet büyükbaş veya 50 adet küçükbaştan fazla hayvan sahibi olmamak,

8- Arı ve arı ürünleri yetiştiriciliği konulu proje başvuruları için bu Tebliğin yayımlandığı tarih itibarıyla 50 adetten fazla arılı kovan sahibi olmamak,

9- Resmi Gazete’nin 5/4/2016 tarihli 29675 sayısında yayımlanan Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Genç Çiftçi Projelerinin Desteklenmesi Hakkında Tebliğ (Tebliğ No: 2016/16) kapsamında; hibeden faydalanmış, hibe sözleşmesi imzalamaya hak kazandığı halde sözleşmeyi imzalamamış, hibe sözleşmesi iptal edilmiş veya genç çiftçi proje değerlendirme komisyonunca başvurusu reddedilmiş olmamak,

10-Aynı proje konusunda Bakanlığın diğer hibe programlarından yararlanmış olmamak,

11- Yukarıdaki 4, 6,7,8,9,10 maddelerde tabi kişilerin eşi olmamak.

youtube
Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Kozanda Trafik Kazası: 1 YaralıÖnceki Haber

Kozanda Trafik Kazası: 1 Yaralı

Kılıçdaroğlu'ndan bomba iddia! Siyasette FETÖ'cü var mı?Sonraki Haber

Kılıçdaroğlu'ndan bomba iddia! Siyasette...

Yorum Yazın

Bizim Kebap

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar
Yükseliş