Reklamı Geç
Cemali inşaat
tek okulları
Özyurt Silah
Tulpar
istanbul oto gaz

HAGİAD'dan Endüstri 4.0 Paneli

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
HAGİAD'dan Endüstri 4.0 Paneli
tek okulları

TÜRKİYE Genç İşadamları Derneği Konfederasyonu (TÜGİK) tarafından Türkiye çapında başlattığı İş Dünyası’ Endüstri 4.0 ile tanışıyor ‘ adlı panel ilki Hatay’da düzenlendi. Hatay Genç İşadamları Derneği’nin (HAGİAD) ve Antakya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) ev sahipliğinde düzenlenen panele Hatay Valisi Erdal Ata, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, MKÜ Rektörü Hasan Kaya, TÜGİK Kurucu Başkanı ve Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Erhan Özmen, ATSO Başkanı Hikmet Çinçin Hatay Vergi Dairesi Başkanı Nazmi Erol ve STK başkanları katıldı.

Erol Bilecik Kongre Merkezi’nde düzenlenen panelin açılış konuşmasını HAGİAD Başkanı Zekvan Barutçu yaptı.

ÜLKEMİZİ ENDÜSTRİ 4.0’A HAZIRLAMALIYIZ.

Başkan BARUTÇU; Endüstri 4.0, yeni üretim şekilleri ve endüstriyel üretim içindeki organizasyonu ifade eder. Bunun temelini, geniş ağ ve veri iletişimiyle elde etmektir. Hedef, kapsamlı veri toplama ve etkin bilgi alışverişi üzerine kurulu kendini organize, daha güçlü özelleştirilmiş ve verimli bir üretimdir. Dedi.

Hatay Valisi Erdal Ata ilk hedeflerinin yaşadığımız coğrafyada mutlaka güç sahibi konumunda olmak olduğunu belirterek, “Şu anda sıkıntılı zamanlar geçiyoruz ama ileriye güvenle bakmalıyız, iyimser olmalıyız. Sanayicilerimizin, iş adamlarımızın yatırımdan korkmaması gerekir, cesaretli olması gerekir. Dünya tarihinde sonsuza dek sürmüş hiçbir savaş yoktur. Endüstride 4.0 konusunda da özellikle sanayi sektöründe çalışan firmalarımızın kendilerini mutlaka buna hazırlaması gerekir. Artık önümüzdeki süreçte robotların insanların yerini alacağı, yapay zekanın sanayide kullanılacağını düşünürsek, dünyadaki gelişmiş ülkelerle rekabet edebilmek için biz de kendimizi buna hazırlayıp, ona göre yön vermeliyiz. İşte Endüstri de 4.0 konuşuluyor ama kafalarda soru işaretleri var, insanların yerini robotlar alınca işsizlik oranının artmasını engellemek için insanlarımızı da başka sektörlere yönlendirmemiz gerekiyor.’ dedi.

 

HATAY’A MORAL OLSUN DİYE

 

TÜGİK Kurucu Başkanı ve Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Erhan Özmen’de yaptığı konuşmada, “Uzun bir süredir Türkiye’de yaşadığımız bir takım problemler var. En büyük problemde dünyanın en sert ve en zor coğrafyasında yaşıyor olmamız. Türkiye hem en zorlu coğrafyanın sınırında, Türkiye’de de Hatay, Şanlıurfa, Kilis ve Gaziantep’te bu ölçüden önemli derecede etkilenmekte. 1918’lerde Hatay’ın Fransızlar tarafından işgali var. Bu işgal 1938’e kadar sürdü. Burada bir mücadele verildi. O mücadele ruhuyla bugün özgür yaşayan bir Hatay var. Bugün Türkiye Genç İşadamları Derneği Konfederasyonu’nun bir projesini bugün Hatay’dan başlatıyoruz. Peki neden Hatay’dan başlatıyoruz. Hatay’a moral olsun ve bu durgunluğu aşalım diye buradan başlatıyoruz.”

BU DÖNÜŞÜME DUYARSIZ KALAMAYIZ

“Bence gereğinden fazla alınganlık gösteren bir toplumuz. Gereğinden fazla karalar bağlıyoruz. Müthiş bir potansiyeli olan bir ülkeyiz. Müthiş bir potansiyele sahip bir ülkeyiz ve bunu ay yıldızlı

bayrak altında özgürce yaşatacağız. Ama Türkiye iş dünyası asla durmamalı. İş dünyası karalar bağlamamalı. Bugün Mehmetçiğimiz bizim buralarda huzur ve sağlıkla yaşamamız için bir mücadele veriyor. İş dünyasından kimse durmamalı. Projeleri bir başka bahara bırakmaya asla hakkımız yok. Dolayısı ile bugün dünyada duyarsız kalamayacağımız bir dönüşüm projesi başlamış.

 

ÜZERİMİZDEKİ DURGUNLUĞU ATMALIYIZ

 

“Dünya Türkiye için Endüstri 2.5’te olduğunu söylüyorlar. Dünya ise Endüstri 4.0’da. Belki yarın Endüstri 4.5 veya 5.0’ı konuşacağız. Madem Birleşmiş Milletler örgütü içerisindeyiz. Ciddi ithalatı ve ihracatı olan bir ülkeyiz. O zaman dünyaya kayıtsız kalamayacağız. Bugün Endüstri 4.0’ı ve ülkemizin endüstri 4.0’ın neresinde bulunacağını tartışacağız. Herkes kendi doğduğu bölgesi için bir şeyler yapmalı. Lütfen üzerimizdeki durgunluğu üzerimizden atalım” diye konuştu.

 

Yapılan konuşmaların ardından Strateji Uzmanı, Stratejik Araştırmalar Enstitüsü Başkanı Dr.Can Fuat Gürsel, Endüstri 4.0’ın sunumunu yaptı. Ardında da panelistler İstanbul Medipol Üniversitesi Öğretim Görevlisi Prof.Dr. Kerem Alkin, Siemens AŞ. Area Menajeri Hakan Mavruk ve TÜGİK Kurucu Başkanı ve Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Erhan Özmen Endüstri 4.0 hakkında bilgiler verdi.

Whatsapp İhbar Hattı
Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Başkan Erdem'den Reyhanlı'ya moral ziyaretiÖnceki Haber

Başkan Erdem'den Reyhanlı'ya moral ziyar...

Terör Mağduru Afrinliler Türkiyede MutluSonraki Haber

Terör Mağduru Afrinliler Türkiyede Mutlu

Yorum Yazın

Seral İnşaat

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar
tek okulları