Reklamı Geç
Dostlar Kasabı
Dilan Polat
Tosthane
Tosthane
Yönden

Hatayda Ahilik Paneli

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Hatayda Ahilik Paneli
tek okulları
Ahilik değerlerinin yaygınlaştırılması ve bu kültürün genç kuşaklara aktarılarak yaşatılması amacıyla Gümrük ve Ticaret bakanlığı Esnaf ve Sanatkârlar Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen Ahilik Panellerinin üçüncüsü Mustafa Kemal Üniversitesi ev sahipliğinde Hatay’ da gerçekleştirildi.

Ahilik değerlerinin yaygınlaştırılması ve bu kültürün genç kuşaklara aktarılarak yaşatılması amacıyla Gümrük ve Ticaret bakanlığı Esnaf ve Sanatkârlar Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen Ahilik Panellerinin üçüncüsü Mustafa Kemal Üniversitesi ev sahipliğinde Hatay’ da gerçekleştirildi. Hatay vali yardımcısı Erol Özkan’ın da katıldığı ve Öğrenciler tarafından yoğun ilgi gösterilen panelin açılış konuşmalarını Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan KAYA, Hatay Esnaf ve Sanatkârları Odaları Birlik Başkanı Abdülkadir Teksöz ile Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Esnaf ve Sanatkârlar Genel Müdürü Necmettin ERKAN yaptı.

Hatayda Ahilik Paneli

Hatay Esnaf ve Sanatkârları Odaları Birlik Başkanı Abdülkadir Teksöz toplantıya katılan meslek lisesi öğrencilerine yönelik yaptığı konuşmada Hatayın hoşgörü ve medeniyetler kenti olduğuna dikkat çekerek; “ İyi bir esnaf olmanız için ahilik geleneğini benimsemeniz gerekir. Ahiliğin temel amacı dürüstlüğü, saygıyı, yardımlaşmayı gerektirir. Sizde mesleğe atıldığınızda dürüstlüğü, saygıyı, yardımlaşmayı kendinize bir görev olarak görmeniz gerekir” dedi

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Esnaf ve Sanatkârlar Genel müdürü Necmettin ERKAN yaptığı konuşmada;

Hatayda Ahilik Paneli

“Ahilik geleneği, Anadolu’nun Türk-İslam sentezi ile yoğrulmasında önemli bir yere sahiptir. Ahilin mimarı Ahi Evran-ı Veli’nin öğretileri ve kurduğu ahilik sistemi çağlar atlayarak ve tabi ki gelişerek günümüze kadar ulaşmıştır. Ahilik, kâmil insan üzerine kurulmuştur. Ahilik; Ticari ve sosyal ilişkilerde dürüstlüğü, Mesleki yeterliliğe saygıyı, Hak ve hukuka riayet etmeyi, Saygılı ve güler yüzlü olmayı, temel ilke edinmiştir. Bakanlığımız; bir medeniyet projesi olarak Ahilik kültürünü tanıtmayı ve yaşatmayı, Ahilik değerlerini insanlığın temel değerlerinden birisi olarak gelecek nesillere taşımayı hedeflemektedir.“dedi.

Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan KAYA da yaptığı konuşmada Ahiliğin meslek mensupları arasında ilişkinin önemini dikkat çekti.

Hatayda Ahilik Paneli

Açılış konuşmalarının ardından, Mustafa Kemal Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet KILINÇ’ın moderatörlüğünde düzenlenen panelde, Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali YAKICI “Toplumda Mesleki ve Ticari Ahlakın Oluşumunda Ahi Kıssalarının Etkisi, konulu, Mustafa Kemal Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Bülent ARI ise “Ahilik ve Hoşgörü” konulu konuşmalarını yaptı. Panelin sonunda üniversite öğrencilerinin soruları cevaplandı.

Hatayda Ahilik Paneli

Dilan Polat
Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Gaziler Vergisiz Araçta Fiyat Sınırlamasına TepkiliÖnceki Haber

Gaziler Vergisiz Araçta Fiyat Sınırlamas...

Ak Parti Yayladağı İlçe Teşkilatı Kongresi YapıldıSonraki Haber

Ak Parti Yayladağı İlçe Teşkilatı Kongre...

Yorum Yazın

Samet İnşaat

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar
Odabaşı PTT