Reklamı Geç
arslanoğlu 800x600
Sonay İnşaat
Ceviz Ticaret
Komagene
Zeno Mobilya
Haas Taş Sanatları

Aile Bakanlığı 17 Bin Çocuğa Ulaştı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Aile Bakanlığı 17 Bin Çocuğa Ulaştı
Gökçesan
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının, çocukların risklere karşı korunması ve zamanında müdahale edilerek, koruyucu, önleyici ve destekleyici hizmetlerin sunulabilmesi amacıyla Mobil Çocuk Sosyal Hizmet Birimleri uygulamasını başlattığını açıkladı.

 

Aile Bakanlığı 17 Bin Çocuğa Ulaştı

 

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Ali Sandıkçı, 

 

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının, çocukların risklere karşı korunması ve zamanında müdahale edilerek, koruyucu, önleyici ve destekleyici hizmetlerin sunulabilmesi amacıyla Mobil Çocuk Sosyal Hizmet Birimleri uygulamasını başlattığını açıkladı. Sandıkçı konuyla ilgili yayınladığı açıklamada,”2018 Kasım ayından itibaren faaliyette olan Mobil Sosyal Hizmet Birimleri projesi, II. ve III. Cumhurbaşkanlığı 100 Günlük İcraat Programı’nda yer aldı. 2019-2023 dönemini kapsayan 11. Kalkınma Planı’na alınan projeyle, 2023 yılı sonuna kadar, öncelikle her il ve ilçenin dezavantajlı bölge ve köy okullarından başlamak üzere 81 ilde tüm okulların taramasının yapılması hedeflendi. Halen tüm illerde devam eden Mobil Çocuk Sosyal Hizmet Birimleri projesiyle bugüne kadar 17 bin 74 çocuğa ulaşıldı” ifadelerini kullandı.

 

Mobil birimler neler yapılıyor?
Peki Mobil Çocuk Sosyal Hizmet Birimleri nasıl işliyor? Mobil Çocuk Sosyal Hizmet Birimleri öncelikle; okul devamsızlığı olan, ihmal veya istismara uğrama riski bulunan, suça yönelme riski altındaki çocukların yanı sıra,  sosyal hizmet müdahalesine ihtiyaç duyan çocukları tespit ediyor. Risk grubunda olduğu tespit edilen çocuğun ve ailesinin ihtiyaçları belirlenerek, bu ihtiyaçların giderilmesine yönelik, koruyucu, önleyici ve destekleyici tedbirler alınıyor. Alınan tedbirler arasında çocuğun gerekmesi halinde kurum bakımına alınması, Sosyal ve Ekonomik Destek Hizmeti (SED), eğitim, sağlık ve danışmanlık tedbirleri yer alıyor.

 

149 Mobil Sosyal Hizmet Birimiyle 1.615 okul
Bugüne kadar Türkiye genelinde 149 Mobil Çocuk Sosyal Hizmet Birimi kuruldu. Bakanlığın tedbir kararı alınması gerektiği yönünde hakkında karar verilen çocukların tespiti için ise şu ana kadar 1.615 okulun taraması tamamlandı. İlimizde ise bugüne kadar 60 okulun taraması yapılarak, okula devamsızlığı olan, ihmal veya istismara uğrama riski bulunan ya da sosyal hizmet müdahalesine ihtiyaç duyan çocuklar tespit edildi. İlimizde proje kapsamında şu ana kadar 620 çocuğun ihtiyaç duydukları hizmete erişimi sağlandı.

 

Hatay İnternet TV Youtube Kanalı

Hatay İnterne TV Facebook Sayfası

Asi Künefeleri
Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Orhun Eneye 7 bin 500 TL cezaÖnceki Haber

Orhun Eneye 7 bin 500 TL ceza

Muratdağı Termal Kayak Merkezi, yeni sezona hazırlanıyorSonraki Haber

Muratdağı Termal Kayak Merkezi, yeni sez...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar