Reklamı Geç
arslanoğlu 800x600
Ceviz Ticaret
Zeno Mobilya
Asi Künefeleri
Zeno Mobilya
Haas Taş Sanatları

Altınözü

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Altınözü
Gökçesan

Altınözü Koz Kalesi

I)İSLAMÎ DÖNEME AİT TARİHİ MEKANLAR:

         a)Altınözü merkez Fatikli Mahallesinde 1875 yılından kalma tarihi Fatikli Camii vardır. 2008 yılında Vakıflar Bölge Müdürlüğünce restore edilmiştir.

         b)Karsu Köyünde, 19. Yüzyıldan kalma cami minaresi vardır.

c)Akdarı Köyünde, Nusayri vatandaşlarımızca kutsal kabul edilen Peygamberimiz Hz. Muhammed’in sahabesi Mıktad bin Esved’e ait Mıkdat Makamı ziyaret yeri ve mesire alanı vardır. 

         d)Kamberli Köyü sınırlarında Eski Ziyaret yeri diye bilinen, halk arasında “Şeyh İskender Türbesi” olarak adlandırılan ve tarihi belirlenemeyen yapı vardır.

 

II)HIRİSTİYANLIK DÖNEMİNE AİT ESERLER:

         a)3. Yüzyıla ait Altınözü Sarılar Mahallesinde, erken Hıristiyanlık döneminden kalma, Ortodoks Hıristiyanlarca kutsal kabul edilen ve ziyaret edilen Aziz Deyr Marcurcos türbesi vardır.

         b)Altınözü Sarılar Mahallesinde, Ortodoks Hıristiyanlara ait halen ibadete açık olan 9. Yüzyıldan kalma Kaddis Marcircos Kilisesi (Aya Yorgi Kilisesi) vardır.

         c)Tokaçlı Köyünde 14. Yüzyıldan kalma ve halen ibadete açık olan Maria Ana Ortodoks Kilisesi vardır.

         d)Tokaçlı Köyünde Hıristiyanlarca kutsal kabul edilen ve Meryem Ana’nın zuhur ettiği yer olarak inanılan ziyaret makamı vardır.

 

III)YUNUSHAN, KAMBERLİ, KOZKALESİ, AKAMBER KÖYLERİ ARASINDA KALAN GELİNLER DAĞI: Bu mevkiide Peri Bacaları dikitleri, bu kayalıklarda çok sayıda ilk çağ, Selevkoslar ve Roma dönemlerine ait kaya mezarları, yerleşim yerleri, mağaralar ve yer altı su sarnıcı vardır.

 

IV-YANIKPINAR KÖYÜ GEDİK MEVKİİ: İlk çağ dönemlerine ait kaya mezarları ve mağaralar vardır.

 

V-YANIKPINAR KÖYÜ ALTINÖZÜ-ANTAKYA-YAYLADAĞI SINIRININ KESİŞTİĞİ KAYACIK MEVKİİ: Taş Çağı dönemine ait kayalıklardaki mağaralarda yerleşim yerleri vardır.

 

VI-KOZKALESİ: Kozkalesi Köyü mevkiinde eski çağlardan beri kullanılmakta olan Altınözü (Kuseyr)-Antakya yolunda hakim bir tepe üzerinde güvenliği sağlamak üzere Antakya Prensliği döneminde yapıldığı sanılan Kursat (Koz) Kalesi bulunmaktadır. Antakya Latin Patriği bu kalede ikamet etmiştir. Bu kale, Sultan Baybars tarafından 1268 yılnda Memlûk Türk hakimiyetine alınmış; 1515 yılında Yavuz Sultan Selim zamanında Osmanlı hakimiyetine girmiştir.

 

VII-HATAY İLİNİN EN BÜYÜK SULAMA BARAJI: Yarseli Barajı, Altınözü İlçesi topraklarındadır. Barajda değişik türde tatlı su balıkları vardır.

 

VIII-TÜRKİYE-SURİYE ORTAKLIĞI İLE ASİ NEHRİ ÜZERİNDE YAPIMI DEVAM EDEN DOSTLUK BARAJI: Türkiye’ye ait olan kısmı, Altınözü ilçesi topraklarındadır.  Bu barajın inşası tamamlandığında hem sulama, hem de elektrik üretimi gerçekleşecek ve Altınözü’nün ekonomik ve turistik potansiyeline önemli katkı sağlayacaktır.

 

IX-İLÇEMİZİN YEMEK KÜLTÜRÜ OLDUKÇA ZENGİNDİR: Sadece ilçemize mahsus olan biber ve zeytin posası ile yapılan “Katıklı Ekmek”, Tereyağı ve un ile yapılan “Tuzlu Akir”, “Tuzlu Yoğurt”, “Altınözü Aşuru”, “Tandır Ekmeği”, “Ağızlı Katayıf”, “Közde Künefe”. “Zeytinyağlı Kekik Salatası”, “Murç Salatası”, kahvaltılık “Altınözü Toz Zahteri”, ince ve uzun taneli özel bir pirinçten yapılan “Maklube”, “Peynirli Un Helvası”, nar ekşisi ile yapılan “İçli Köfte”, kabaktan yapılan “Boranî” ve bunların dışında çok zengin bir mutfağı olan Hatay mutfağının tüm çeşitleri.

 

X-YÖRENİN EN ÖNEMLİ EKONOMİK FAALİYETİ ZEYTİNCİLİKTİR:

Dünyada ilk zeytin hasadı Altınözü ilçesinde yapılmaktadır. Sofraların vazgeçilmez lezzeti olan “Halhalı” zeytin türü bu yöreye aittir. Ayrıca ilçenin incir, nar ve biberi meşhurdur.

 

XI-İLÇENİN DOĞAL GÜZELLİKLERİ ;

a)Kamberli Köyü sınırlarında Kamberli Kanyonu, Kanyonun üst tarafında karstik aşınma sonucu oluşan Yeşil Göl (halk arasında Kral Kızı Gölü) ve bu göl üzerinde bulunan şelale ilçenin doğal güzelliklerindendir.

b)Sarıbük Köyünde, halk arasında “Titreyen Ağaç” diye anılan meşe ağacı, anıt ağaç niteliğindeki çınar ağaçları ve mesire yeri ile Şeyh Ali Türbesi vardır.

c)Fatikli Mahallesinde Ayn Recep Mevkiinde asırlık doğa harikası çınar ağacı vardır.

d)Fatikli Mahallesinde Ayn Bayda mevkiinde asırlık doğa harikası çınar ağaçları vardır.

       

XII-DİĞER TARİHİ NİTELİKTEKİ YERLER:

a)Karsu Köyünde, Zikir mevkiinde 18. Yüzyıldan kalma mimarî özellikleri olan sulama bendi ve su değirmeni vardır.

b)Zümre Çiftliğinde, 18. Yüzyıldan kalma mimarî özellikleri olan su değirmeni kalıntısı vardır.

Asi Künefeleri
Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Yapar Oto Yıkama’dan Bayram KampanyasıÖnceki Haber

Yapar Oto Yıkama’dan Bayram Kampanyası

AntakyaSonraki Haber

Antakya

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar