Reklamı Geç
arslanoğlu 800x600
Edem
Teras Acua Otel
MEK Spor
Görsem Anaokulu
Haas Taş Sanatları

Anne Sütü Bebeği de Anneyi de Hastalıklardan Koruyor

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Anne Sütü Bebeği de Anneyi de Hastalıklardan Koruyor
Haas Taş Sanatları
İskenderun Gelişim Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Gözde Kır, bebeklerin ilk altı ay kesinlikle anne sütüyle beslenmesi gerektiğini belirtti.

 

Anne sütü bebeği de anneyi de hastalıklardan koruyor


- Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Gözde Kır:
- "Bebeğin sağlıklı büyümesine ve bağışıklığının artmasına neden olan anne sütü, alerjik hastalıkların sıklığını da azaltıyor"
- "Emzirmeye devam eden annede şeker hastalığı gelişme riski, kalp hastalıkları riski, meme ve yumurtalık kanseri gelişme riski azalır"

 

HATAY (İHA) - İskenderun Gelişim Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Gözde Kır, bebeklerin ilk altı ay kesinlikle anne sütüyle beslenmesi gerektiğini belirtti.


Uzm. Dr. Gözde Kır, 1-7 Ekim Emzirme Haftası dolayısıyla anne sütünün bebeğe sağladığı faydalar hakkında bilgilendirmede bulundu. Dr. Kır, “Bebeğin sağlıklı büyümesine ve bağışıklığının artmasına neden olan anne sütünün, alerjik hastalıkların sıklığını azalttığı görülmüştür. Anne sütü içen çocukların zeka düzeyinde artış daha fazladır. Yine anne sütü çocukluk çağı lösemilerini, yüzde 19 oranında azaltır. Emzirmeye başlayamama, sütün yetmediğini düşünme, meme başı sorunları nedeniyle emzirme, maalesef erken sonlandırılmaktadır. Anne sütü tek başına çocuğun besin ögeleri gereksinimini karşılayabilmektedir. Bebeği, onlarca fayda sağlayan anne sütünden mahrum etmemek gerekir. Bebekte ilk hafta kilosunun onda biri kadar kilo kaybı normaldir. Günde 6-8 kez idrar yapması iyi doyduğunu gösterir. Bu nedenle doğumdan sonra ilk hafta içindeki kontrol çok önemlidir. Dolayısıyla doğumdan hemen sonra ilk 6 ay sadece anne sütünü, sonrasında 2 yaşa kadar devam edilmesi çok önemlidir” dedi.

"Emziren anneler hastalıklardan korunuyor"
Emzirmenin, anneye sağladığı faydalar hakkında da bilgi veren Uzm. Dr. Gözde Kır, “İlk 6 ayda sadece ‘Anne Sütü’ vermek, bebek ve anne için çok önemlidir. Anne emzirdiğinde; doğum sonrası kanaması azalır, rahmi küçülür, kilo kaybı kolaylaşır, stresi azalır. Emzirmeye devam edildiği takdirde, annede şeker hastalığı gelişme riski, kalp hastalıkları riski, meme ve yumurtalık kanseri gelişme riski azalır" diye konuştu.

Asi Künefeleri
Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
BAŞKAN YILMAZ, KÖPRÜBAŞI ESNAFI İLE BİR ARAYA GELDİÖnceki Haber

BAŞKAN YILMAZ, KÖPRÜBAŞI ESNAFI İLE BİR...

Murat Sönmez: 3 Puan Hatayspor İçin ÖnemliydiSonraki Haber

Murat Sönmez: 3 Puan Hatayspor İçin Önem...

Yorum Yazın

Pati Oto Yıkama

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar