Reklamı Geç
arslanoğlu 800x600
MEK Spor
Esmergil
Yükseliş Koleji
Antikya
Haas Taş Sanatları

Asgari ücret 2020 zam oranı kaç lira? 2 bin 578 lira iddiası

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Asgari ücret 2020 zam oranı kaç lira? 2 bin 578 lira iddiası
Haas Taş Sanatları
2020 yılı asgari ücret ne kadar olacak sorusu cevabını buluyor. Asgari Ücret Tespit Komisyonu, asgari ücreti belirlemek üzere ilk toplantısını bugün saat 14:00'te yapacak. Toplantıda, işçi ile işveren temsilcileri talep ve görüşlerini sunacak. Asgari ücretin 2 bin 578 lira olacağı iddiası var. Peki hangi sendika ne kadar istiyor?

 

Asgari ücret 2020 zam oranı kaç lira? 2 bin 578 lira iddiası

2020 yılı asgari ücret ne kadar olacak sorusu cevabını buluyor. Asgari Ücret Tespit Komisyonu, asgari ücreti belirlemek üzere ilk toplantısını bugün saat 14:00'te yapacak. Toplantıda, işçi ile işveren temsilcileri talep ve görüşlerini sunacak. Asgari ücretin 2 bin 578 lira olacağı iddiası var. Peki hangi sendika ne kadar istiyor?

 

Doğrudan 7 milyona yakın çalışanı ilgilendiren asgari ücret görüşmeleri; Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının ev sahipliğinde başlıyor. İşçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2020'de geçerli olacak asgari ücreti belirlemek üzere bugün saat 14.00'te ilk toplantısını yapacak. 

 

 

İşçi ile işveren temsilcileri talep ve görüşlerini sunacak

Bakan Zehra Zümrüt Selçuk'un başkanlığında toplanacak komisyonda, işçi tarafını Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş), işveren tarafını ise Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) temsil ediyor. Toplantıda, işçi ile işveren temsilcileri talep ve görüşlerini sunacak.
 

Hak-İş ve DİSK de sürece dahil edildi

Sürece Hak-İş ve DİSK de dahil oldu. Türk-İş, Hak-İş ve DİSK asgari ücret konusunda birlikte hareket etme kararı aldı. Komisyonda işçi tarafını temsil eden Türk-İş, önceki yıllardan farklı olarak asgari ücret konusunda Hak-İş ve DİSK ile görüş alışverişinde bulundu. Ayrıştığımız zaman bedelini beraber ödüyoruz. Yan yana gelmek mecburiyetindeyiz." değerlendirmesinde bulunan Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, bir kişinin yaşam maliyetinin 2 bin 578 lira olduğuna dikkati çekerek, yeni asgari ücrette bu rakamın göz önünde bulundurulması gerektiğini söyledi.

 

DİSK ve Hak-İş 2 bin 578 lira olmasını istiyor

DİSK ve Hak-İş asgari ücretin en az 2 bin 578 lira olması gerektiğini söyledi. Eğer 2020 yılında enflasyon artışı yüzde 8 olursa brüt asgari ücret 2 bin 775 TL'ye, net asgari ücret de AGİ hariç 2 bin 191 TL'ye çıkabilir. Komisyon yüzde 10 oranında artış yapmayı kararlaştırırsa bu durumda brüt asgari ücret 2 bin 814 TL'ye, net asgari ücret de AGİ hariç 2 bin 222 TL'ye çıkar.

 

2020yılı için son rakamlar

Asgari ücrette, Yeni Ekonomi Programı’na göre 2020 yılı enflasyon hedefi olan yüzde 8.5 oranında artış yapılırsa, brüt asgari ücret 2 bin 775 TL'ye, net asgari ücret de AGİ hariç 2 bin 191 TL'ye çıkabilir.Merkez Bankası enflasyon raporunda ve YEP'te 2019 yılı enflasyon tahmini yüzde 12 seviyesinde bulunuyor.

 

Yüzde 10 artış olursa ne kadar artacak?

Komisyon bu oranı esas alırsa brüt asgari ücret 2 bin 865 TL'ye, net asgari ücret de AGİ hariç 2 bin 262 TL'ye yükselir. Komisyon yüzde 10 oranında artış yapmayı kararlaştırırsa bu durumda brüt asgari ücret 2 bin 814 TL'ye, net asgari ücret de AGİ hariç 2 bin 222 TL'ye çıkar.

 

Asgari ücret nasıl belirleniyor?

Asgari ücreti, yasa gereği 5'er işçi, işveren ve devlet temsilcisi olmak üzere 15 kişiden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu belirliyor. Bu komisyonda, işveren tarafını TİSK, işçi tarafını ise en fazla üyeye sahip konfederasyon olduğu için Türk-İş temsil ediyor.Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığında gerçekleştirilen ilk toplantının ardından komisyon, işçi ve işverenin ev sahipliğinde de ayrı ayrı toplanacak. Komisyon, son toplantısını yine Bakanlıkta yapacak.Bakanlığın belirlediği üyelerden birinin başkanlık ettiği komisyon, en az 10 üyenin katılımıyla toplanıp, oy çokluğuyla karar veriyor. Oyların eşitliği halinde başkanın bulunduğu tarafın çoğunluğu sağladığı kabul ediliyor.

 

 Mevcut asgari ücret net 2 bin 20 lira

Asgari ücret, halen bekar bir işçi için aylık brüt 2 bin 558 lira 40 kuruş, vergiler ve kesintiler düştüğünde net 2 bin 20 lira 90 kuruş olarak uygulanıyor. Apartman görevlileri için ise normal işçilerden farklı olarak gelir ve damga vergileri kesilmediğinden net 2 bin 174 lira 64 kuruş olarak hesaplanıyor.Asgari ücretin işverene toplam maliyeti, bir işçi için 3 bin 6 lira 12 kuruş. Bunun 2 bin 558 lira 40 kuruşunu brüt asgari ücret, 396 lira 55 kuruşunu sosyal güvenlik primi, 51 lira 17 kuruşunu işveren işsizlik sigorta fonu oluşturuyor.

 

 

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Bu Nasıl İşÖnceki Haber

Bu Nasıl İş

Motorlu Taşıtı Olanlar DikkatSonraki Haber

Motorlu Taşıtı Olanlar Dikkat

Yorum Yazın

Pati Oto Yıkama

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar
kurban diyanet