Reklamı Geç
arslanoğlu 800x600
Edem
Komagene
Antakya Kuru Temizleme
Asel İletişim
Haas Taş Sanatları

Beslenme Tedavilerinin Uzmanları Diyetisyenlerdir

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Beslenme Tedavilerinin Uzmanları Diyetisyenlerdir
Haas Taş Sanatları
14 Kasım Diyetisyenler Günü nedeniyle, Hatay Diyetisyenler Derneği Yönetimi ile üyeleri bir araya geldi.

 

Beslenme Tedavilerinin Uzmanları Diyetisyenlerdir

 

14 Kasım Diyetisyenler Günü nedeniyle, Hatay Diyetisyenler Derneği Yönetimi ile üyeleri bir araya geldi.

 

Diyabet tedavisinde diyetisyenin rolünü vurgulayan ve diyetisyen olmayan kişilere itibar edilmemesi gerektiğini, hastalığa özgü beslenme tedavisinin yalnızca diyetisyenler tarafından yazılacağını belirten, TDD İl Temsilcisi Uzman Diyetisyen Sinem Nergizoğlu, şunları söyledi:“Diyabet, yaşamımızda başta beslenme alışkanlıkları olmak üzere, bazı değişikliklerin yapılmasını gerektirmektedir. Kan şekerine etki eden asıl kaynak, yiyeceklerdir. Bu nedenle, sağlıklı beslenme ve diyabette tedavinin temeli, besinler, yani sağlıklı beslenmedir. Tip 1 ve Tip 2 diyabetli bireylerin, tanıyı izleyen ilk 1 ay içerisinde, gestasyonel diyabetli kadınların ise ilk 1 hafta içerisinde laboratuvar bulgusu ve tedavi hedefleri kayıtlarıyla birlikte, tıbbi beslenme tedavisi için diyetisyene sevk edilmesi gerekmektedir.
1219 sayılı Tababet ve Şuabatı San’atlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun gereğince, Diyetisyen; Beslenme ve diyetetik alanında lisans eğitimi veren fakülte veya yüksekokullardan mezun, sağlıklı bireyler için sağlıklı beslenme programları belirleyen, hastalar için doktorun yönlendirmesi üzerine gerekli beslenme programlarını düzenleyen, toplu beslenme yerlerinde beslenme programları hazırlayan ve besin güvenliğini sağlayan sağlık meslek mensubudur.
Hatay İlimizde, kamu ve özel sektörde olmak üzere toplam 76 diyetisyen çalışmakta olup, diyetisyen olmayan kişilere itibar edilmemeli ve hastalığa özgü beslenme tedavisinin yalnızca diyetisyenler tarafından yazılacağı unutulmamalıdır. Bu toplantı vesilesiyle, tüm diyabet hastalarının 14 Kasım Dünya Diyabet Günü’nü kutluyoruz.”

 

Hatay İnternet TV Youtube Kanalı

Hatay İnterne TV Facebook Sayfası

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Ara tatilde STEM ve ahşap atölye kurslarıÖnceki Haber

Ara tatilde STEM ve ahşap atölye kurslar...

Hampolat’tan Diş Hekimleri Günü MesajıSonraki Haber

Hampolat’tan Diş Hekimleri Günü Mesajı

Yorum Yazın

Pati Oto Yıkama

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar
kurban diyanet