Reklamı Geç
arslanoğlu 800x600
Komagene
Hatay Hastanesi
Altıneller Vestel
Zeno Mobilya
Haas Taş Sanatları

Bildiklerinizi Unutun Domatesi Pişirip Yediğinizde

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Bildiklerinizi Unutun Domatesi Pişirip Yediğinizde
Gökçesan
Yemek yeme alışkanlıkları, beslenme stili küçüklükte yakın çevremizi örnek alarak gelişir, devam eder ya da zamanla şekil değiştirebilir. Bu yemek yeme eylemi arasındaki bazı öğretiler aslında tamamen yanlış sevgili okur; tıpkı domatesi çiğ tüketmemiz gibi.

 

Büyük olasılıkla yanlış yediğiniz 8 yiyecek

 

Yemek yeme alışkanlıkları, beslenme stili küçüklükte yakın çevremizi örnek alarak gelişir, devam eder ya da zamanla şekil değiştirebilir. Bu yemek yeme eylemi arasındaki bazı öğretiler aslında tamamen yanlış sevgili okur; tıpkı domatesi çiğ tüketmemiz gibi.

 

Büyük olasılıkla yanlış yediğiniz 8 yiyecek

 

Genelde yemek yerken odağımızı yiyeceklerin kalitesine odaklıyoruz. Ancak bazen bazı yiyecekleri yanlış şekilde tüketmek de yiyeceklerin kalitesini, faydasını önemli bir şekilde azaltıyor. Yoğurt, domates, fasulye, kuşkonmaz ve çilek gibi besinler son derece sağlıkldıır fakat onları doğru bir şekilde tüketemiyorsanız içindeki vitamin ve mineralleri de almanız mümkün olmayabilir.

 

MUHTEMELEN YANLIŞ TÜKETTİĞİNİZ YİYECEKLER

KETEN TOHUMU

iStock-482445000 (3)


Keten tohumu vücut için değerli olan lif, Omega-3, liganlar gibi önemli besin kaynaklarını içerir. Ancak onları öğütmeden tükettiğinizde vücut onları sindiremez. Bu nedenle keten tohumunu yemeden önce öğütmelisiniz.

KUŞKONMAZ

kuşkonmaz


Kuşkonmaz mikrodalga fırında asla pişirilmemelidir. Kuşkonmaz pişirildiğinde içindeki C vitaminini kaybedebilir. Onları pişirmek için ideal yol ise buharda pişirme tekniğidir.

KİVİ

iStock-1031113544


Kivinin kabuklarında bol miktarda lif, folat ve E vitamini bulunur. Bütün bir kiviyi kabuklarıyla tüketerek lif, E vitamini ve folat içeriğini %50, %32 ve %34 oranında artırabilirsiniz. Birçok insan kiviyi soyarak yediği için gerekli vitamin ve minerallerden mahrum kalıyor. Kiviyi doğru bir şekilde yıkadıktan sonra kabuklarıyla yiyebilirsiniz.

DOMATES

iStock-691566920 (2)


Öğrenilmiş en büyük yanlış ise domatesleri çiğ olarak tüketmektir. Domates, pişmiş olarak yenmesi gereken yiyecekler arasındadır. Bu sayede tümörlere ve kalp hastalıklarına karşı koruyan likopen maddesi açığa çıkar. Domatesleri yaklaşık olarak 90 Santigrat derecede ısıtırsanız içeriğindeki besin maddelerini artırabilirsiniz.

 

SİYAH ÇAY

iStock-1085259672

 


En çok tüketilen içeceklerin başında gelen siyah çay, sütle karıştırılıp içilmemelidir. Süt proteinleri çay besin maddelerinin emilmesini zorlaştırdığı için çayın kardiyovasküler yararlarını bloke eder.

ÇİLEK

iStock-1022473944 (1)


Birçok kırmızı meyvede olduğu gibi çilek de lif, antioksidan ve C vitamini bakımından zengindir. Bu güçlü içeriği sebebiyle çilekler asla kesilerek saklanmamalıdır. Çilek kesildiğinde ışığa ve oksijene karşı hassas olur ve birçok besin değerini kaybeder.

SARIMSAK

iStock-173938307


Sarımsak, havaya maruz kalma ile gücünü artıran bir antitümör enzimi olan allisin içerir. Bu yüzden sarımsak kullanılmadan önce muhakkak ezilmeli ve 10 dakika kadar dinlendirmeye bırakılmalıdır. Bu şekilde tükettiğinizde çok daha fazla faydasını göreceksiniz.

YOĞURT

iStock-1027715280 (25)

Yoğurdun yeşil suyu asla lavaboya dökülmemelidir çünkü bu su, protein ve B12 vitamini içerir. Yoğurdu yemeden önce karıştırıp tüketmeniz tavsiye edilir.

 

Asi Künefeleri
Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Dolar kuru 8 Kasım: Bugün dolar kuru kaç TL?Önceki Haber

Dolar kuru 8 Kasım: Bugün dolar kuru kaç...

Kişiliğinizi Ortaya Çıkarıyor Eğer Önce Burayı YıkıyorsanızSonraki Haber

Kişiliğinizi Ortaya Çıkarıyor Eğer Önce...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar