Reklamı Geç
arslanoğlu 800x600
Sonay İnşaat
Yükseliş Koleji
Yılmaz Tuhafiye
Merkez Market İÇ
Hamzaefendi Baklava İç

Çırçır fabrikasında beyaz altın mesaisi

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Çırçır fabrikasında beyaz altın mesaisi
Beyza Piliç
Muğla’da hasadı yapılan pamuk, Ortaca Pamuk Tarım Satış Kooperatifi’nin (TARİŞ) çırçır fabrikasında işleniyor.
Özkan Spor

Pamuk elyafının çırçır makinaları yardımıyla çekirdeğinden ayrılması işleminin yapıldığı fabrikada bu yıl 300 ton “Beyaz Altın” çırçırlama işleminden geçti.
Ortaca Kaymakamı Oktay Erdoğan çalışmaların devam ettiği fabrikada incelemelerde bulundu. Ortaca Pamuk Tarım Satış Kooperatifi Başkanı Hüseyin Metin, Kaymakam Erdoğan ve beraberindeki heyete kooperatifin faaliyetleri hakkında bilgi verdi.
Tesisteki çalışmaları takip eden Kaymakam Erdoğan, gazetecilere yaptığı açıklamada, Tariş’in ülke ve bölge ekonomisine katkı sağladığını ifade etti.
Pamuğun ülke açısından stratejik ürün olduğuna değinen Kaymakam Erdoğan; “Bölgemizde ekim sahalarının genişlemesini ve pamuk üretimi yapan çiftçi sayısının artmasını istiyoruz. Bölgede ekim yapılabilecek alanların tespitinin ardından üreticimize desteklerin anlatılarak tekrar pamuk ekimine teşvik edilmesi çok önemli. Tariş’in eski gücüne kavuşmasını temenni ediyoruz. Bu anlamda desteğimizde devam edecek. Tüm kurumları da bu konuda taşın altına elini koymaya çağırıyoruz.” diye konuştu.
Ortaca Pamuk Tarım Satış Kooperatifi Başkanı Hüseyin Metin, bölgede pamuğun hala ekilebilir olduğunu göstermek istediklerini söyledi.
Kooperatif olarak ayakta olduklarını vurgulayan Metin, üreticilere gerekli desteklemeleri yaptıklarını aktardı.
Kooperatif Başkanı Metin; “Bu yıl üreticilerimize 700 bin lira tutarında mazot ve gübre desteği sağladık. Önümüzdeki yıllarda bu desteği artırmayı amaçlıyoruz. Üreticilerimizin pamuk ekmesi için her türlü desteği yapıyoruz. Sayın Kaymakamımızın ziyareti de bizleri çok mutlu etti. Amacımız pamuğun Ortaca’da var olduğunu göstermek.” dedi.
Minik eller turşu yaptıÖnceki Haber

Minik eller turşu yaptı

Başakşehirde Hekimoğlu Trabzon hazırlıkları başladıSonraki Haber

Başakşehirde Hekimoğlu Trabzon hazırlıkl...

Gönül Kahvesi

Yorum Yazın

Güneyler

Başka haber bulunmuyor!