Reklamı Geç
Haas Taş Sanatları
Özkan
Güneylerr
Rıcco Junıors
Çelik Sigorta
Haas Taş Sanatları

Girişimsel Radyolojiyle Ameliyata Gerek Kalmıyor

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Girişimsel Radyolojiyle Ameliyata Gerek Kalmıyor
Gökçesan

Girişimsel radyolojiyle ameliyata gerek kalmıyor


- Doç. Dr. Murat Gedikoğlu, birçok hastalığın teşhis ve tedavisinin sağlandığı girişimsel radyolojiyle hastaların normal yaşamına kısa sürede devam edebildiğini belirtti

HATAY (İHA) - İskenderun Gelişim Hastanesi Girişimsel Radyoloji Uzmanı Doç. Dr. Murat Gedikoğlu, birçok hastalığın teşhis ve tedavisinin sağlandığı girişimsel radyolojiyle hastaların normal yaşamına kısa sürede devam edebildiğini söyledi.


Doç. Dr. Murat Gedikoğlu, yaptığı açıklamada, girişimsel radyolojinin ultrasonografi, tomografi, MR ve anjiyografi gibi vücuttaki organ veya hastalıkları görmei sağlayan cihazları kullanarak, birçok hastalığın ameliyata gerek kalmadan, kapalı olarak tedavisini sağlayabildiğini belirtti.


Diğer tıp alanlarına oranla daha yeni bir bilim dalı olan girişimsel radyolojide işlemlerin, genellikle bölgesel uyuşturma ile deride açılan birkaç milimetrelik bir delikten ağrısız olarak gerçekleştirildiğini kaydeden Doç. Dr. Murat Gedikoğlu, "Girişimsel radyolojide biyopsileri boşaltıcı drenaj uygulamaları (apse veya birikmiş vücut sıvılarının boşaltılması), idrar yolları tıkanıklıklarında boşaltıcı drenaj uygulamaları, safra yolları hastalıklarında boşaltıcı drenaj, balon veya stent uygulamaları, atardamar ve toplardamar hastalıkları (darlıkları, tıkanıklıkları, pıhtılaşmaları, anevrizmaları, kanamaları, balon veya stent uygulamaları), damar hastalıklarına bağlı ayak yaraları (diyabetik ya da diğer nedenlere bağlı) veya ayak kangreni, diyaliz hastalarında çalışması bozulmuş veya durmuş fistüllerin tedavileri, santral ven kateter ve port uygulamaları (diyaliz hastaları, hematoloji ve kanser hastaları ile damar yolu bulunamayan çocuk ve erişkin hastalarda), varis tedavisi (medikal tedavi yanı sıra kozmetik amaçlı işlemler), kist (karaciğer, böbrek gibi) veya hidatik kistlerin (kedi köpeklerden bulaşan kistler olarak da bilinir) iğne ile ameliyatsız kapalı tedavisi, bazı kanser türlerine (özellikle karaciğerin kendi kanserleri veya diğer bölgelerden karaciğere yayılmış kanserler) yönelik kapalı tedavi yöntemleri, damar yumaklarının kapalı tedavisi, embolizasyon işlemleri (rahim miyomları, rahim-yumurtalık varisleri, varikosel, prostat büyümeleri, vücutta herhangi bir bölgede çeşitli nedenlere bağlı kanama odağı), ağrıya yönelik sinir blokajları işlemlerini uyguluyoruz” dedi.

Asi Künefeleri
Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Öğrencilere NASAdan telekonferansla eğitim verildiÖnceki Haber

Öğrencilere NASAdan telekonferansla eğit...

TZOB deprem bölgesine 300 adet yemlik gönderdiSonraki Haber

TZOB deprem bölgesine 300 adet yemlik gö...

Yorum Yazın

Vadi

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar
Abone Ol HİT