Reklamı Geç
arslanoğlu 800x600
arslanoğlu 160x600
arslanoğlu
Merkez Market İÇ
Hamzaefendi Baklava İç

Hatay'da Çift Cinsiyetli Şekernaz'ı Görene Kal Geliyor

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
HATAY Altınözü'nde çift cinsiyetli 'Şekernaz' adlı oğlağın genetik hastalık nedeniyle hem erkek hem de dişi organı bulunuyor.İ

 

Hatay'da çift cinsiyetli oğlak 'Şekernaz' görenleri şaşkına çeviriyor

HATAY Altınözü'nde çift cinsiyetli 'Şekernaz' adlı oğlağın genetik hastalık nedeniyle hem erkek hem de dişi organı bulunuyor.İ

 

Hatay'da çift cinsiyetli oğlak 'Şekernaz' görenleri şaşkına çeviriyor

 

lçeye bağlı Alakent Mahallesinde hayvancılık yaparak geçimini sağlayan Menderes Çaylı'ya ait keçilerden biri 3 ay önce doğum yaptı.

 

Hatay'da çift cinsiyetli oğlak 'Şekernaz' görenleri şaşkına çeviriyor - Sayfa 1

 

Menderes Çaylı, dünyaya gelen yavrunun sağlık sorunu olup olmadığını belirlemek için yaptığı kontrol sırasında gördüğü manzara karşısında şok oldu. Yeni doğan oğlağın çift cinsiyetli olduğunu anlayan Menderes Çaylı, durumu veteriner hekime bildirdi.

 

1

 

Hatay'da çift cinsiyetli oğlak 'Şekernaz' görenleri şaşkına çeviriyor - Sayfa 2

 

Veteriner Hekim durumu açıkladı

Çift cinsiyetli oğlağı muayene eden Veteriner Hekim Mustafa Balcıoğlu şöyle konuştu: Oğlağın kalıtsal olarak üremesinin imkansız olduğunu söyledi. Çift cinsiyetli oğlağın sağlık durumunun iyi olduğunu ve sürekli bakımlarını yaptıklarını ifade eden Balcıoğlu, "Hermafroditizmli bir keçi yavrusu ile karşı karşıyayız. Hermafroditizmli genetik bir hastalık. 

 

2

 

Hatay'da çift cinsiyetli oğlak 'Şekernaz' görenleri şaşkına çeviriyor - Sayfa 3

 

"Anormallikle karşılaşılabilir"

Dünyanın çeşitli yerlerinde yapılan araştırmalarda bunlara sebep olan faktörler bulunmaktadır. Bunlarında başında söylenen sebeplerden birisi boynuzsuz hayvanların, boynuzlu hayvanlara göre daha fazla bu hastalığa yakalandığıdır. Bir diğer çalışmanın sonucunda da biri dişi ve erkek arasında olan gebeliklerde kan damarlarının birleşmesiyle bu ikiz gebeliklerde bu anormallikle karşılaşılabilir. Bu hayvanımızın erkek genital organlarında testis, dişi genital organında da vajina bulunmaktadır. Bu şekilde bir kalıtım hastalığıdır.

3

 

Hatay'da çift cinsiyetli oğlak 'Şekernaz' görenleri şaşkına çeviriyor - Sayfa 4

 

"Başımıza ilk defa geldi"

Elde ettiği tecrübeleri doğrultusunda hayvanların kendi çocukları veya akrabalarından hamile kalması durumunda genital bozukluğun yaşanabileceğini söyleyen Menderes Çaylı, "Bu başımıza ilk defa geldi. Hiç böyle bir şey beklemiyorduk. Aslında istenmeyen bir durum olsa da çift cinsiyetli oğlağımız ailemizin göz bebeği oldu. Satmayı da, bırakmayı da düşünmüyoruz. Bilim halen bu durumun sebeplerini araştırıyor. Biz çobanların kendi edindikleri tecrübeden yola çıkarak şunları söyleyebilirim. Bu doğumların sebebi, bu hayvanlar kendi çocuklarından, kendi akrabalarından hamile kaldıklarında, anne rahminde cinsiyetleri oluştuğunda meydana gelen bir genital bozukluk oluyor. Normalde bu tür hayvanlar istenmez ama çift cinsiyetli oğlağımızın ailemizin göz bebeği oldu. Çocuklar onu çok seviyor, onu bırakmayı düşünmüyoruz. İnşallah ta kendisi yanımızda uzun yıllar yaşar" dedi.

 

4

 

Hatay'da çift cinsiyetli oğlak 'Şekernaz' görenleri şaşkına çeviriyor - Sayfa 5

 

"Çok şaşırdık"

Doğum sırasında ilk gördüklerinde çok şaşırdıklarını ifade eden Çaylı, "Doğumu sırasında annesi ilk önce bir tane erkek doğurdu sonra bir tane dişi doğurdu. En son da bu geldi hiç beklemiyorduk gerçekten böyle bir şey olmasını, çok şaşırdık. Fakat Şekernaz ismini koyduk biz ona ailemizin de göz bebeği oldu" dedi.

 

5

 

Hatay'da çift cinsiyetli oğlak 'Şekernaz' görenleri şaşkına çeviriyor - Sayfa 6

 

"Kurbanlık yapmayı da düşünmüyoruz"

Çift cinsiyetli hayvanların kurbanlarda kesiminin halen tartışıldığını ifade eden Çaylı, "Bu tür çift cinsiyetli hayvanların kurbanlık olup olmadığını biz bilmiyoruz, olmadıklarını duyduk. Din adamları halen bunu tartışıyor ama biz tabi ki o amaçla beslemiyoruz, kurbanlık yapmayı da düşünmüyoruz" diye konuştu.

6

 

 

Anahtar Kelimeler:
Arsuz’da  Kurban İçin Tedbirler AlındıÖnceki Haber

Arsuz’da  Kurban İçin Tedbirler Alındı

Jandarmadan Sürücülere Broşürlü UyarıSonraki Haber

Jandarmadan Sürücülere Broşürlü Uyarı

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!