Reklamı Geç
arslanoğlu 800x600
Rıcco Junıors
Rıcco Junıors
Yükseliş Koleji
Zeno Mobilya
Haas Taş Sanatları

HBB Hatay’ın Sahillerini Temizliyor 

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
HBB Hatay’ın Sahillerini Temizliyor 
Gökçesan
Her yıl Hatay Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı tarafından Hatay’ın denize kıyısı olan ilçelerinde gerçekleştirilen deniz ve sahil temizlik çalışmalarına 15 Nisan’da başlandı.

HBB Hatay’ın Sahillerini Temizliyor 

Her yıl Hatay Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı tarafından Hatay’ın denize kıyısı olan ilçelerinde gerçekleştirilen deniz ve sahil temizlik çalışmalarına 15 Nisan’da başlandı.

Samandağ'daki çalışmalar Deniz Mahallesi sahili, Çevlik Mahallesi sahili ve Meydan Mahallesi sahilinde yapıldı. Vatandaşlar yetkililere yaptıkları çalışmalardan dolayı teşekkürlerini ilettiler. Sahillerin temizlenmesinin belediyenin sorumluluğunda olduğunu hatırlatan vatandaşlar, temiz kalmasının sorumlularının ise tüm vatandaşlar olduğu ifade edildi. 


ÇALIŞMALAR EKİM AYI SONUNA KADAR SÜRECEK 


Samandağ Meydan sahilinden Erzin Burnaz Plajı’na kadar olan sahil şeridinde gerçekleştirilen temizlik çalışmaları 85 personel ve 2 kum eleme makinesi ile başlatıldı. Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs (Covid-19) salgınına karşı gerekli önlemler alınarak başlatılan çalışmaların Ekim ayı sonuna kadar devam etmesi planlanıyor.


2019 YILINDA 935 TON ÇÖP VE ATIK TOPLANDI


Daire Başkanlığı kurulduğu günden bugüne her yıl gerçekleştirilen çalışmalar ile deniz ve sahillerin temiz kalması sağlanırken 2019 yılında gerçekleşen çalışmalar sonucu 935 top çöp ve atık toplanarak sahillerden uzaklaştırıldı.


Yaz aylarında sahillere akın eden vatandaşların kumsaldan ayrılırken bıraktıkları çöpler kirliliğin önemli sebeplerinden biri olurken atıklar dalgalar vasıtasıyla Hatay’ın denizlerini kirleten etkenlerden biri haline geliyor. Sahillerin ve denizin temizliğinin sağlanması, deniz canlılarının yaşamlarının korunması ve nesillerinin devamlılığının sağlanması hedefi ile 2015 yılından bu yana gerçekleştirilen çalışmalar her yıl düzenli şekilde gerçekleştiriliyor.


TEMİZLİK ÇALIŞMALARINA KASIM AYINA KADAR DEVAM EDİLECEK


Hatay Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanı Ahmet Dolğun; ülke genelinde Covid-19 salgını nedeniyle yaşanan zorlu sürecin bitmesinin ardından vatandaşların temiz deniz ve sahillerle buluşabilmesi adına çalışmalara başladığını ve temizlik çalışmalarının Kasım ayına kadar devam etmesi planladıklarını ifade etti.  
Vatandaşlara seslenerek salgına karşı alınan tedbirlere uyulması gerektiğini belirten Ahmet Dolğun, Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı olarak çevrenin korunması ve gerekli temizliğin sağlanması konusunda görevlerinin başında bulunduklarını ifade etti.


DENİZ VE SAHİL TEMİZLİĞİ SÜRDÜRÜLÜYOR


Hatay Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı Erzin’den Samandağ ilçesine kadar 186 km’lik sahil şeridini düzenli olarak temiz tutabilmek amacıyla çalışmalara ara vermeden devam ediyor.
Hatay’da hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde seyrettiği son günlerde sahillerin ziyaretçi akınına uğraması ile temizlik çalışmalarına hız veren Çevre Koruma Şube Müdürlüğüne bağlı ekipler, sahilleri çevre ve insan sağlığına uygun hale getirmek için yoğun çaba harcıyor.
Asi Nehri’nin denizlere taşıdığı atıklar ve vatandaşların ambalaj atığı ve çöplerini sahilde bırakması sonucunda kirlilikle karşı karşıya kalan Hatay kıyıları HBB’nin özverili çalışmalarıyla temizleniyor.
Kirliliğe engel olmak, sahilleri ziyaret eden vatandaşların temiz bir ortamda denize girmesini sağlamak amacıyla çalışan Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı, 80 temizlik personeli, iki deniz yüzeyi temizlik teknesi ve iki kum eleme makinesi ile düzenli bir şekilde çalışmaya devam ediyor.
Daire Başkanlığı yetkilileri gerçekleştirilen çalışmalara ilişkin yaptığı açıklamada, “Etrafı denizlerle çevrili bir kent olarak sahip olduğumuz doğal güzelliklerin farkına varmalı ve bunları ısrarla korumayı sürdürmeliyiz. Fakat mesele sadece sahip olmak değil korumak, temiz tutmak ve gelecek nesillere zarar vermeden doğal bir şekilde bırakmaktır. Biz Hatay Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı olarak sahil ve denizlerde temizlik çalışmalarımıza devam ediyoruz, denize girmek amacıyla sahillere gelen vatandaşlarımızın da bu çabaya ortak olmasını ve sahillerden ayrılırken çöp ve atıklarını sahile bırakmamalarını rica ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Asi Künefeleri
Anahtar Kelimeler:
Anket

Sitemizi nasıl buldunuz?

Ankete Katıl

 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
İHH, İdlib kırsalında 4 bin 500 adet briket evin inşasını tamamladıÖnceki Haber

İHH, İdlib kırsalında 4 bin 500 adet bri...

İHH, İdlib Kırsalında 4 Bin 500 Adet Briket Evin İnşasını TamamladıSonraki Haber

İHH, İdlib Kırsalında 4 Bin 500 Adet Bri...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar