Reklamı Geç
istanbul oto gaz
Antiochia Gurme
Antiochia Gurme
Değer
Görsem Anaokulu
Haas Taş Sanatları

HBB’den Payas’a Cevap: Yetki bizde değil, Körfez Katı Atık Birliği’nde

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
HBB’den Payas’a Cevap: Yetki bizde değil, Körfez Katı Atık Birliği’nde
Dilan Polat
Hatay Büyükşehir Belediyesi, Payas Belediyesinin sosyal medya hesaplarından yaptığı “HBB’yi Payas'ta Sorumlu Olduğu Alanlarda Hizmete Davet Ediyoruz” paylaşımlarına ilişkin duyuru yayımladı.

HBB’den Payas’a cevap: Yetki bizde değil, Körfez Katı Atık Birliği’nde

Hatay Büyükşehir Belediyesi, Payas Belediyesinin sosyal medya hesaplarından yaptığı “HBB’yi Payas'ta Sorumlu Olduğu Alanlarda Hizmete Davet Ediyoruz” paylaşımlarına ilişkin duyuru yayımladı.

Payas Belediyesinin çöplerin toplanması konusundaki açıklamalarının Hatay Valiliği Devir-Tasfiye ve Paylaştırma Komisyonu kararına aykırı olduğu belirtilen duyuruda şu ifadelere yer verildi: “İlimizin tamamında 5216 Sayılı Büyükşehir Yasasına göre katı atıkların (çöpler) kaynaktan toplanması ve aktarma istasyonuna kadar taşınması İlçe Belediyelerinin sorumluluğundadır. Ancak bu sorumluluk,  Hatay Valiliği Devir-Tasfiye ve Paylaştırma Komisyonu’nun 22 Nisan 2016 tarihli ve 240 sayılı kararı ile Arsuz, Belen, Dörtyol, Erzin, İskenderun ve Payas ilçelerimizde üyesi oldukları “İskenderun Körfez Katı Atık Birliği”ne devredilmiştir. Devir sözleşmesi çerçevesinde, söz konusu 6 İlçe Belediyemizin ve Büyükşehir Belediyemizin yapması gereken toplama, taşıma, süpürme, depolama ve bertaraf işlemleri, “İskenderun Körfez Katı Atık Birliği” tarafından 2009 yılında imzalanan 25 yıllık sözleşme kapsamında özel bir firma aracılığıyla yapılmaktadır. 

VATANDAŞLARIN VE BELEDİYEMİZİN HAKKINI SAVUNACAĞIZ 

Bu hizmetin bedeli olarak şirkete ödenmesi gereken ücret bedelinin yüzde 26’sını Büyükşehir Belediyemiz, yüzde 74’lük kısmını “İskenderun Körfez Katı Atık Birliği” üstlenmiştir. Durum böyle iken, Payas Belediyesinden yapılan, 12 metre üzeri yollarda katı atıkların (çöplerin) toplanması ve taşınması işlemlerinin Büyükşehir Belediyemizin görevi olduğuna dair kamuoyu açıklaması Büyükşehir Yasasına, Hatay Valiliği Devir-Tasfiye ve Paylaştırma Komisyonu kararlarına ve İskenderun Körfez Katı Birliği üyelik sorumluluğuna aykırıdır.

İskenderun Körfez Katı Atık Birliği Başkanı ve İskenderun Belediye Başkanı Sayın Fatih Tosyalı ile Payas Belediye Başkanı Sayın Bekir Altan’ı, Hatay Valiliği Devir-Tasfiye ve Paylaştırma Komisyonu’nun kararlarına uymaya, sözleşmelerin gereğini yapmaya ve bir an önce halk ve çevre sağlığını tehdit eden uygulamaları ortadan kaldırmaya davet ediyoruz. Bilinmelidir ki;  Hatay Büyükşehir Belediyesi olarak Payaslı hemşehrilerimizin sağlığını sorumsuzca riske eden ve geçici olması beklenen söz konusu uygulamayı bertaraf etmek için her türlü tedbiri almış bulunmaktayız. Büyükşehir Belediyemiz mağduriyet yaşamasına izin vermeyecek, kurumumuzun ve vatandaşlarımızın haklarını hukuki zeminde de savunmaya devam edecektir. Kamuoyuna saygı ile duyurulur.”

Günün Önemli Manşetleri
Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Koronavirüs temaslısı lise öğrencisi şok uygulamaya takıldıÖnceki Haber

Koronavirüs temaslısı lise öğrencisi şok...

Esenyurtta 3 katlı binanın doğalgaz hattındaki parlama nedeniyle iki daire alev alev yandıSonraki Haber

Esenyurtta 3 katlı binanın doğalgaz hatt...

Yorum Yazın

Değer

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar
Odabaşı PTT