Reklamı Geç
arslanoğlu 800x600
Sonay İnşaat
Yükseliş Koleji
Yılmaz Tuhafiye
Merkez Market İÇ
Hamzaefendi Baklava İç

İbrahim’i Bir Duruş Ve İsmail’i Bir Teslimiyetle Keseceğimiz Kurbanlar Makbul, Bayramınız Mübarek Olsun!

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
İbrahim’i Bir Duruş Ve İsmail’i Bir Teslimiyetle Keseceğimiz Kurbanlar Makbul, Bayramınız Mübarek Olsun!
Beyza Piliç
Diyanet-Sen Hatay Şube Başkanı Hasan URHAN yayınladığı mesajla tüm İslam aleminin kurban bayramını kutladı.
Özkan Spor

Dyanet sen Hatay Şube Başkanı Hasan Urhan'ın Mesajı Şöyle;

Diyanet-Sen Hatay Şube Başkanı Hasan URHAN İbrahim’i Bir Duruş Ve İsmail’i Bir Teslimiyetle Keseceğimiz Kurbanlar Makbul, Bayramınız Mübarek Olsun!

Sözlükte yaklaşmak, Allah'a yakınlaşmaya vesile olan şey anlamına gelen kurban, dini bir terim olarak, Allah ‘a ve O’nun rızasına ermek için ibadet maksadıyla, belirli şartları taşıyan hayvanı usulüne uygun olarak kesmeyi ve bu amaçla kesilen hayvanı ifade eder.

"Kurban" Allah'a yakınlaşmayı (takarrub) sağlayan bir ibadettir. Maksadı Allah'a yakınlaşmak, anlamı ise kişinin en sevdiği şeyi Allah'a feda edebilecek derecede yüksek takva sahibi olduğunu sembolle ifade etmesidir. Yani bizatihi anlamı dünyada her neyi en çok seviyorsak, her neye çok değer veriyorsak, onu Allah'a feda edebilecek durumda olduğumuzu belirtmeye çalışmamızdır.

Tabii ki dünyada en çok sevdiğimiz şey bir hayvan değildir. Belki en çok çocuğumuzu severiz. İşte öylesine bir takva hedefine yöneliyoruz ki, varılacak ideal menzilde çocuğumuzu dahi Allah'a feda edebildiğimizi dile getirmiş oluyoruz. Geç yaşında kavuştuğu oğlu İsmail'i feda edebilmeyi göze alan Hz. İbrahim bunu açıkça ortaya koymuştu. İsmail'ini bıçak altına yatırıp bu zor sınavı kazanmıştı.

İbrahim'i Allah'a yaklaştıracak olan fiil buydu. Kurban oğluydu, zor da olsa onu feda etmeyi göze aldı. Allah'ın kana ve ete ihtiyacı olmadığı için, İsmail'i sembolize etmek üzere İbrahim'e bir koçu kesmesini emretti. O halde maksat Allah'a yaklaşmak, anlamı kişinin en sevdiği şeyi ( mal mülk, eşi,çocukları,serveti,makamı vs.) feda edebilme cesaretini gösterebilmesi.

Mademki hayvan kesilmiştir, bu fiille maksat ve anlam tahakkuk etmiştir, kesilen hayvanın etinden ve derisinden istifade edilecek, bir kısmı ev halkına ayrıldıktan sonra diğeri yoksullara dağıtılacaktır. Kurban vasıtasıyla elde edilen et, kurban ibadetinin maksadı ve anlamı değildir; dolaylı bir öneme sahiptir. Buna göre birisi sadece yoksullara et dağıtmak üzere hayvan kesecek olsa, kurban ibadetini yerine getirmiş olmaz, sadece hayırlı bir iş yapmış olur.

İster yurt dışında ister yurt dışında olsun medeni görünümlü karşıtlar, kurban kesmek isteyenlere adeta dünyayı dar ediyorlar. Kurban kesenler sanki katil gibi medyaya yansıtılıyor, kurban kesimi katletmek,barbarlık,hastalıklı ruh hali bir vaka gibi sunuluyor, bir ibadeti masumca gerçekleştirenler adeta yerin dibine sokuluyor.

Kurban için kesilen hayvanlar, şimdi kesilmese, sanki sonrasında hiç kesilmeyecekmiş buna karşı çıkanlar sanki hiç et yemiyormuş gibi tavır sergileyen ve fakir insanlar tarafından etleri tüketilecek olan kurbanların kesilmesine karşı çıkan bu kurban karşıtı cephe, Suriye’de, Irakta, Filistin’de, Yemende, Eritre’de, Arakanda, Doğu Türkistan’da,Asya’da, Ortadoğu’da ve Afrika’da ve dünyanın birçok yerinde işlenen sebepsiz, gerekçesiz ve haksız cinayetler karşısında ise hiç seslerini çıkarmıyorlar. Hatta bazen yüz binlerce insanın hunharca öldürülmesini haklı bile görebiliyorlar.

Bunun bizatihi medeniyet veya demokrasi transferi olduğunu iddia edebiliyorlar. Görünen o ki bu kesimlerin karşı çıktıkları kesilen hayvana değil İslam’a ve Müslümanlaradır. Onlar ne düşünürse düşünsün Kurban bir arınmadır ve bize her şeyi karşılıksız veren Rabbe teşekkürdür

Tüm olumsuz propağandalara rağmen inanmış insanlar hem yurt içinde hem de yaklaşık 146 ülkede kurbanlarını keserek gönül köprüleri oluşturuyor ve bir nebzede olsa ihtiyaç sahiplerinin ihtiyaçlarını karşılıyorlar. Hamiyetperver Milletimiz dün olduğu gibi bugün de “ Sevinçler paylaşıldıkça artar, acılar paylaşıldıkça azalır” düsturuyla nerede bir mazlum ve yardıma muhtaç tespit etse hemen yardım elini uzatmış ve insanlık köprüsü oluşturmuştur.

Bu vesile ile keseceğimiz kurbanların bizi Allaha yaklaştırmasına, Bayramın ise paylaşmaya,barışmaya,huzura,kardeşliğe,göz yaşlarının dinmesine, kurbanların akan kanlarının insanların akacak kanlarına son vermesine vesile olmasını Yüce Rabbimden niyaz ediyorum.

KURBAN BAYRAMINIZ MÜBAREK OLSUN…

 

Hasan URHAN

DİYANET-SEN HATAY ŞUBE BAŞKANI

Anahtar Kelimeler:
Bekir ALTAN, Kurban Bayramı Birliğimizi GüçlendirsinÖnceki Haber

Bekir ALTAN, Kurban Bayramı Birliğimizi...

 4 Partiden Ortak 'Fethullah Gülen' AçıklamasıSonraki Haber

 4 Partiden Ortak 'Fethullah Gülen' Açık...

Gönül Kahvesi

Yorum Yazın

Güneyler

Başka haber bulunmuyor!