Reklamı Geç
Bizim Kebap
Dilan Polat
Hatay Hastanesi
Hatay Alo Böcek
Antiochia Gurme
Haas Taş Sanatları

İstanbulda kadim medeniyetlere ait antika eserleri satan 3 şüpheli daha yakalandı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
İstanbulda kadim medeniyetlere ait antika eserleri satan 3 şüpheli daha yakalandı
Gökçesan
İSTANBUL’DA KÜLTÜR ESERLERİ KAÇAKÇILARINA YÖNELİK 23 EKİM’DE DÜZENLENEN OPERASYONUN ARDINDAN GERÇEKLEŞTİRİLEN YENİ OPERASYONDA ANTİK DÖNEMLERE AİT YÜZÜKLER, GÖZYAŞI ŞİŞELERİ VE TABLOLARIN DA ARALARINDA OLDUĞU 51 PARÇA TARİHİ ESER DAHA ELE GEÇİRİLDİ. ANTİKA ESERLERİN TİCARETİNİ YAPTIKLARI İDDİA EDİLEN 3 ŞÜPHELİNİN DAHA GÖZALTINA ALINDIĞI ÖĞRENİLDİ.

İstanbul’da kültür eserleri kaçakçılarına yönelik 23 Ekim’de düzenlenen operasyonun ardından gerçekleştirilen yeni operasyonda antik dönemlere ait yüzükler, gözyaşı şişeleri ve tabloların da aralarında olduğu 51 parça tarihi eser daha ele geçirildi. Antika eserlerin ticaretini yaptıkları iddia edilen 3 şüphelinin daha gözaltına alındığı öğrenildi.


Açılan soruşturma kapsamında harekete geçen İstanbul Kaçakçılık Suçlarıyla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, kadim medeniyetlere ait antika eserlerin illegal ticaretini yaptıklarından şüphelenilen bazı kişileri takibe almış, 23 Ekim’de Kağıthane ve Eyüpsultan’da düzenlenen operasyonda 2 kişiyi gözaltına almıştı.


O tarihte ele geçirilen 227 parça eserle bağlantı olduğu düşünülen 3 şüpheli daha dün Gaziosmanpaşa ve Kartal’da düzenlenen operasyonla yakalanarak gözaltına alındı. Arkeoloji uzmanı polisin de katıldığı operasyonda ön yüzlerinde insan figürü bulunan Roma ve Bizans dönemine ait çeşitli form ve ebatlarda sikkeler ile antik dönemlerde yaşayan insanların günlük hayatlarında kullandıkları parfüm şişeleri, çeşitli form ve abatlarda cam malzemeler, yüzükler, gözyaşı şişeleri, farlı form ve ebatlara bezekli tablo ve Hristiyanlık döneminde kullanıldığı düşünülen toplam 51 parça eser daha ele geçirildi. Operasyon kapsamında yakalanan şüpheliler hakkında, 2863 Sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanuna muhalefet suçundan adli tahkikatın başlatıldığı ifade edildi.

youtube

 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
İlimtepe Millet Bahçesi için ihale gerçekleştiriyorÖnceki Haber

İlimtepe Millet Bahçesi için ihale gerçe...

Kültür Akademisinde çağlar öncesine yolculukSonraki Haber

Kültür Akademisinde çağlar öncesine yolc...

Yorum Yazın

Özyurt Silah

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar
Tosthane