Reklamı Geç
Lufian
Lufian
Samandağ Hastanesi
Tunas İnşaat
Muhtarın Yeri
Haas Taş Sanatları

Karakuş Tümülüsünde kraliçelerin mezar yerleri tespit edildi

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Karakuş Tümülüsünde kraliçelerin mezar yerleri tespit edildi
Haas Taş Sanatları
KOMMAGENE UYGARLIĞINDAN KALAN 2 BİN YILLIK TARİHİ KARAKUŞ TÜMÜLÜSÜ'NDE ELEKTROMANYETİK DALGALARLA YAPILAN JEORADAR ÇALIŞMALARI SONUCUNDA ‘KRALİÇELER MEZARLIĞI’ TESPİT EDİLDİ.

Kommagene Uygarlığından kalan 2 bin yıllık tarihi Karakuş Tümülüsü’nde elektromanyetik dalgalarla yapılan jeoradar çalışmaları sonucunda ‘Kraliçeler Mezarlığı’ tespit edildi.


Kültür ve Turizm Bakanlığından gerekli izinler alınarak, Adıyaman Valiliği tarafından Karakuş Tümülüsü’nün elektromanyetik dalgalar ile tomografisi çektirildi. Elektromanyetik dalgalar ile ‘Kraliçeler Mezarlığı’ tespit edilmeye çalışıldı.


Yapılan çalışmaların ardından sonuç raporu açıklandı. Sonuç raporunda tümülüsün batı ve doğu tarafında iki adet mezar odası tespit edildi. Gerekli izinler alındıktan sonra önümüzdeki yıl Mart ayında mezarlara ulaşmak için kazı çalışmaları başlayacak.


Adıyaman Valisi Mahmut Çuhadar, jeoradar çalışmalarında güzel bir sonuç aldıklarını belirterek, “Güzel bir sonuç aldığımızı gururla söyleyebilirim. Adıyaman’ın turistik tanıtımı için güzel şeyler yapıyoruz, güzel şeyler olacak. Kommagene Uygarlığından kalan 2 bin yıllık tarihi Karakuş Tümülüs’ünde elektromanyetik dalgalar ile yapılan çalışmalar sonucu Kralı II. Mithritades’in annesi İsias, kız kardeşi Antiokhis ve Antiokhis’in kızı Aka için yaptırılan ve kraliçeler mezarlığı olarak adlandırılan anıt mezarlar tespit edildi. Ege Üniversitesinin yaptığı jeoradar araştırmaları sonucunda iki mezar odası tespiti yapıldı. Gerekli çalışmalar yapıldıktan, gerekli izinler alındıktan sonra Müzeler Genel Müdürlüğümüzden, Turizm Bakanlığımızdan inşallah gelecek yıl Mart ayında kazı çalışmalarına başlayacağız. Adıyaman turizminin, Adıyaman’ın tanıtılması için bir çığır açacağını düşünüyorum bu keşfin” dedi.

istanbul oto gaz

 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Muşta evlat nöbetine katılan aile sayısı 10a yükseldiÖnceki Haber

Muşta evlat nöbetine katılan aile sayısı...

Havalandırma boşluğunda çıkan yangın korkuttuSonraki Haber

Havalandırma boşluğunda çıkan yangın kor...

Yorum Yazın

Seral İnşaat

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar
Hit Abone Ol