Reklamı Geç
arslanoğlu 800x600
Yükseliş Koleji
Tunas İnşaat
Rıcco Junıors
Edem
Haas Taş Sanatları

Kıyasen fatura uygulaması kapalı dükkanlar için geçerli olacak mı?

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Kıyasen fatura uygulaması kapalı dükkanlar için geçerli olacak mı?
Gökçesan

Kıyasen fatura uygulaması kapalı dükkanlar için geçerli olacak mı? EPDK açıklaması

Kamuoyunda tartışmalara neden olan, En son TESK Başkanı'nın sert bir dille eleştirdiği kıyasen fatura uygulaması ile ilgili EPDK'dan yeni bir açıklama geldi. EPDK 'kıyasen fatura düzenlemenin kapalı dükkanları kapsamıyor' dedi.

 

Koronavirüs sürecinde başlatılan kıyasen fatura uygulaması tartışmaları beraberinde getirdi. Özellikle kapalı dükkanların uygulamaya tabi tutulacağı yönündeki algı sert tepkilere neden oldu. Son olarak TESK Başkanı Bendevi Palandöken uygulamayı 'Deli Dumrul' faturasına benzetti. EPDK son dakika kıyasen fatura düzenlemesine ilişkin yeni bir açıklama daha yaptı. 

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunca (EPDK), Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Başkanı Bendevi Palandöken'in kıyasen fatura düzenlenmesine ilişkin yaptığı açıklamalarının gerçeği yansıtmadığı belirtilerek, ''kapalı iş yerleri için kıyasen fatura düzenlenmeyeceği, uygulamanın belirli bölgeler için belirli bir süre geçerli olacağı'' bildirildi.

EPDK'den yapılan açıklamada, kıyasen fatura düzenlenmesi konusunda kamuoyunda gerçekle ilgisi olmayan değerlendirmeler yapılarak vatandaşın yanlış bilgilendirildiği kaydedildi.

Bu durumun son örneğinin TESK Başkanı Palandöken'in değerlendirmeleri olduğu belirtilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"TESK Başkanı Palandöken, 'Çalışmayan kapanmış dükkanın ortalama tüketimi mi olur? Deli Dumrul vergisi gibi Deli Dumrul faturası mı ödeyeceğiz?' şeklinde ifadeler kullanmıştır. Öncelikle ifade etmeliyiz ki bir tüketicinin, bir saha çalışanının hayatı bütün düzenlemelerden daha değerlidir ve bu düzenleme insanımızın sağlığı için yapılmıştır. Bir kez daha vurgulamak isteriz ki, rutin sayaç okumaları devam edecek. Kapalı iş yerleri için kıyasen fatura söz konusu olmayacak. Kıyasen fatura uygulaması belli bölgeler ve belli bir süre için geçerli olacaktır. Hiç kimse mağdur edilmeyecektir.

Fatura nasıl belirlenecek? 

Kıyasen fatura düzenlemesi son 3 ayın, ya da iki yılın bütün aylarının ortalaması ile değil, son iki yılın aynı ay ortalamaları baz alınarak belirlenecektir. Örneğin mayıs ayı için düzenlenecek faturada 2018 ve 2019 yılı mayıs aylarına ilişkin kullanım yerinin tüketim ortalaması kullanılacaktır. Düzenlemenin en iyi şekilde anlaşılması için yaptığımız açıklamalara rağmen, Sayın Palandöken ne yazık ki birini bile okumamış ya da okumuş, ucuz popülizm yapmanın peşine düşmüş görünmektedir. Binlerce esnaf ve sanatkarı temsil eden bir konfederasyonun başkanına böyle yalan yanlış açıklamalar yapmak, esnaf ve sanatkarlarımızı EPDK'ye karşı kışkırtmak, görevinin ağırlığına yakışmayan sorumsuzca bir davranıştır."

Asi Künefeleri
Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Bağcılarda karantina binasındaki genç yaşadıklarını anlattıÖnceki Haber

Bağcılarda karantina binasındaki genç ya...

CHP'DEN ERDOĞAN'A TEKALİF-İ MİLLİYE TEPKİSİSonraki Haber

CHP'DEN ERDOĞAN'A TEKALİF-İ MİLLİYE TEPK...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar