Reklamı Geç
arslanoğlu 800x600
Edem
Altıneller Vestel
Altıneller Vestel
Tunas İnşaat
Haas Taş Sanatları

Merkez imamları cemaate hasret kaldı 

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Merkez imamları cemaate hasret kaldı 
Gökçesan
Şu korona illeti tüm dünyanın başına bela olduğu günden bu yana camilerimiz cemaate hasret kaldı.

Merkez imamları cemaate hasret kaldı 


Şu korona illeti tüm dünyanın başına bela olduğu günden bu yana camilerimiz cemaate hasret kaldı.

Ayasofya Camii açıldı. Kocaman camii 1000 kişi alabildi. Gönül isterdi ki binlerce kişi o havayı teneffüs edebilsin. Hatay'da da durum pek farklı değil. Merkezdeki camilerde namazlar hala cami dışlarında kılınıyor. İlçelerde ise çoğu cami cemaat kabul ediyor ve namazlar kalabalık cemaatle kılınıyor.

Elbette yine sosyal mesafe ve hijyen kurallarına uyuluyor. Ancak bu durumda merkezdeki camilerde görev yapan imamlar mağduriyet yaşıyor. Caminin süsü olan cemaatten aylardır uzak olan camiler yaklaşan Kurban Bayramı öncesinde yine polemik konusu oldu.

Acaba bayram namazı yine dışarıda mı kılınacak şeklinde sorular sorulmaya devam ediyor. Ancak cevap henüz yetkililerden gelmiş değil. Tüm hijyen kurallarına uyulan ve düzenli olarak dezenfekte edilen camilerin ne zaman cemaat kabul edeceği, bayramda durumun ne olacağı merak ediliyor.

Konuyla ilgili sohbet ettiğim, derdini dinlediğim görevli müezzin arkadaşlarım bu konularda bana ufak veryansınlar ediyor. Yetkililere iletmem için bana şu sözleri de söylediler. Ben olduğu gibi aktarıyor, konuyu yetkili mercii olan Hatay Valisi Sayın Rahmi Doğan'a ve İl Müftümüze aktarıyorum. 
---------------------------------------------------
“Cuma ve bayram namazlarını dışarda kılmakla hangi sorun çözülür. Beş vakit namazlar cami içerisinde sosyal mesafe maske seccade vs tüm kurallara uyarak cami içerisinde kılınıyor.

Bu konuda hem cemaatte hem de görevlilerimizde bilinçlenme oluşmuş. Hal böyle iken cuma ve bayram namazlarının mevsimin en sıcak günlerinin yaşandığı ki sıcaklığın 40 dereceyi bulduğu  sıcaklığın en şiddetli olduğu vakitte cuma namazını güneş altında açık alanda kılmak çoğunluğu  yaşlı olan cami cemaati için corona kadar büyük bir tehlike oluşturmakta bence.

Çarşı  pazar ve avm lerin kural tanımaksızın tıkış tıkış kalabalık olduğu bu memlekette cami cemaatine  yapılan bu uygulama aşırı tepkiye sebep olmakta ve görevlileri zor duruma düşürmektedir. Mevsim sıcaklığı Hatay’dan daha düşük olan ve bulaş riski daha yüksek olan İstanbul gibi bazı illerde cuma namazlarının devlet büyüklerinin de katılımıyla camii içerisinde kılınıyor olması yanlış değerlendirmelere sebep olmakta ve yasayı uygulayanlar için büyük zorluk oluşmaktadır.

Sayın valimizin inisiyatif alarak daha büyük sorun ve tepkilerle karşılaşmadan meseleye çözüm bulması halkımızın talebidir.” 
En kısa zamanda çözüm bulunması dileğiyle...

Kalın SAĞ'lıcakla...!!

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Hatay'da Orman YangınıÖnceki Haber

Hatay'da Orman Yangını

Başkan Palancıoğlu Kayseri ŞekerdeSonraki Haber

Başkan Palancıoğlu Kayseri Şekerde

Yorum Yazın

Pati Oto Yıkama

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar