Reklamı Geç
arslanoğlu 800x600
MEK Spor
Hatay Market
Teras Acua Otel
Teras Acua Otel
Haas Taş Sanatları

Meşhur tatlıya bu bayramda da talep yağıyor

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Meşhur tatlıya bu bayramda da talep yağıyor
Gökçesan
AFYONKARAHİSAR’IN EN MEŞHUR TATLARINDAN BİRİSİ OLAN VE COĞRAFİ İŞARET TESCİLLİ ÜRÜNLERİNDEN EKMEK KADAYIFI ÖNCEKİ YILLARDA OLDUĞU GİBİ BU YILKİ KURBAN BAYRAMINDA DA SOFRALARIN BAŞ TACI OLACAK. MEŞHUR TATLININ USTALARI KAYMAĞIN EKMEK KADAYIFININ OLMAZSA OLMAZI OLDUĞUNU KAYDEDEREK, DAMAKLARDA EŞSİZ TAT BIRAKAN MEŞHUR TATLININ YAPILIŞINA İHA’YA ANLATTILAR. EKMEK KADAYIFINA OLAN İLGİ BU BAYRAMDA DA DEVAM EDİYOR. TATLININ DAMAKLARDA BIRAKTIĞI EŞSİZ LEZZETİ BİLENLER EKMEK KADAYIFINA HEM ŞEHİR İÇİ HEM DE ŞEHİR DIŞINDAN YOĞUN İLGİ GÖSTERMEYE DEVAM EDİYOR.

Afyonkarahisar’ın en meşhur tatlarından birisi olan ve coğrafi işaret tescilli ürünlerinden ekmek kadayıfı önceki yıllarda olduğu gibi bu yılki Kurban Bayramında da sofraların baş tacı olacak. Meşhur tatlının ustaları kaymağın ekmek kadayıfının olmazsa olmazı olduğunu kaydederek, damaklarda eşsiz tat bırakan meşhur tatlının yapılışına İHA’ya anlattılar.


Ekmek kadayıfına olan ilgi bu bayramda da devam ediyor. Tatlının damaklarda bıraktığı eşsiz lezzeti bilenler ekmek kadayıfına hem şehir içi hem de şehir dışından yoğun ilgi göstermeye devam ediyor.


Kentte uzun yıllardır ekmek kadayıfı yapan ustalardan Hüseyin Şenol, ekmek kadayıfının yapımını ve sunumunu İhlas Haber Ajansı (İHA) muhabirine anlattı.


Ekmek kadayıfının önce soğuk suda bekletilmesi gerektiğini kaydeden Şenol, ardından birebir ölçütte şerbetinin hazırlandığını belirtti. Islatılan kadayıf bir süre tepsi içerisinde ocakta ısıtıldıktan sonra yaklaşık 15 dakika kaynatılan ve içerisine şekerlenmemesi için bir miktar limon tuzu atılan şerbet kaynar bir şekilde kadayıfın üstüne dökülüyor. Kadayıf daha sonra üzerine dökülen şerbet ile yaklaşık 20 dakika ocakta kaynatılıyor ve ardından soğumaya bırakılıyor.“Ekmek kadayıfı kaymaksız olmaz”


Kadayıfın lezzetinin pancar şekerinden geldiğine dikkat çeken Şenol, glikoz gibi diğer tatlandırıcıların kesinlikle kullanılmaması gerektiğini vurguladı. Kadayıfa her yıl olduğu gibi bu Kurban Bayramında da yoğun bir ilgi olduğunu vurgulayan Şenol, tatlının ayrıca kaymak ile de tüketilmesinin tadına tat kattığını hatırlattı. Şenol, “Ekmek kadayıfı yüzde yüz şekerden olmalı. Doğal olması için şekerden yapılması şarttır. Aynı zamanda Afyon kaymağı ile birlikte çok tüketilen ve lezzetli olan bir tatlıdır. Ekmek kadayıfı kaymaksız olmaz. Bayram dolayısı ile çok yoğun siparişler aldık. Afyon ve çevre illerimize bu tatlımızı yolluyoruz” dedi.

Asi Künefeleri

 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Ayasofyada ilk bayram namazı drone ile görüntülendiÖnceki Haber

Ayasofyada ilk bayram namazı drone ile g...

Sunarda dijital bayramlaşmaSonraki Haber

Sunarda dijital bayramlaşma

Yorum Yazın

Pati Oto Yıkama

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar