Reklamı Geç
arslanoğlu 800x600
Komagene
Arslanoğlu
Asi Künefeleri
Zeno Mobilya
Haas Taş Sanatları

Migren dengenizi bozabilir

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Migren dengenizi bozabilir
Gökçesan

 

Migren baş ağrısı yapan bir hastalık olarak tanınsa da bazı hastalarda baş dönmesine de neden olabiliyor.

Migren hastaları bu sebeple denge bozukluğuna yakalanabiliyor. Uzmanlarsa migren atağı geçiren hastanın dengesinin bozulmasını vertigo göstergesi olarak kabul ediyor. İşte konuyla ilgili bilinmesi gerekenler...

Migren dengenizi bozabilir

Vertigo ve migrene ilişkin önemli açıklamalarda bulunan Medipol Mega Üniversite Hastanesi, Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı ve Odyoloji Uzmanı Prof. Dr. Bülent Şerbetçioğlu, genetik bir bağı olmayan vertigoyu bünyenin oluşturduğuna dikkati çekerek “Migrenin baş ağrısı dışındaki tipleri ve Meniere hastalığı da vertigoyla seyredebilir. Meniere hastalığı dediğimiz iç kulak basıncının artmasının sonucunda, vertigo ve işitme kaybı aynı anda ortaya çıkıyor” dedi.

'KİRLİ HAVA TETİKLEYEBİLİR'

Migrenin herkes tarafından baş ağrısı yapan bir hastalık olarak tanındığını belirten Prof. Dr. Şerbetçioğlu, şöyle devam etti: “Aslında bazı hastalarda migren baş dönmesine de yol açabiliyor. Migren hastaları denge bozukluğuna yakalanabiliyor. Bunların sonucunda ortak tablo vertigo adı altında özetleniyor. Yani vertigo geniş bir şemsiyenin altında toplanan bir grup hastalığın sonucudur. Migren toplumda yüzde 10-16 civarında görülürken vertigonun oranı yüzde 8 ila 10’dur. Vertigonun en sık rastlanan tipi kristallerin oynaması tablosudur. Çocuklarda ve gençlerde az görülüyor. Çünkü onların beyinleri oldukça esnek ve yeni değişikliklere kolay adapte olabiliyor. Ama orta yaşlardan sonra vertigo kapıda bekliyor. Kristallerin oynaması tablosu daha sık olarak kadınların karşılaştığı bir tablo. Kadınlarda kristallerin zarar veren nedenlerden birisi hormonal dengesizlikler. Hormonlar kalsiyum metabolizması üzerinden kristallere zarar veriyor. Öte yandan açlık, uykusuzluk çekildiğinde, kirli havalı yerlerde vakit geçiriyorsanız, lodosla çok karşılaşıyorsanız, güneşe gözünüzü dikiyorsanız, aşırı televizyon izliyorsanız, migreniniz tetiklenebilir.” (İHA)

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Google Play Store büyük bir temizlik yaptıÖnceki Haber

Google Play Store büyük bir temizlik yap...

Hatay'da Motosiklet Kazası 2 YaralıSonraki Haber

Hatay'da Motosiklet Kazası 2 Yaralı

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!