Reklamı Geç
arslanoğlu 800x600
Sonay İnşaat
Esmergil
Komagene
Zeno Mobilya
Haas Taş Sanatları

MKÜ’de Anlamlı Tarih Paneli

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
MKÜ’de Anlamlı Tarih Paneli
Gökçesan
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi ve Tarih Düşünce ve Araştırma Topluluğu tarafından 100. Yılında Milli Mücadele ve Güney Cephesi konulu paneli düzenlendi.

 

MKÜ’de Anlamlı Tarih Paneli

 

Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi ve Tarih Düşünce ve Araştırma Topluluğu tarafından 100. Yılında Milli Mücadele ve Güney Cephesi konulu paneli düzenlendi.

 

 

Atatürk Konferans Salonundaki panelin açılış konuşmasını MKÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Yusuf Önlen gerçekleştirdi. 

Önlen yaptığı konuşmada: ‘’Hepimizin bildiği üzere bu yıl Milli Mücadelemizin başlangıcının yüzüncü yılı. Türk Milletinin istiklaline ve istikbaline kastedenlere karşı başlatılan bu mücadele tarihte eşi benzeri görülmemiş bir kahramanlıkla kazanılmış gerçek bir mücadele örneğidir.  Bu tür etkinliklerle bu süreci daha net anlamamız ve gelecek nesillerimize tarihimizi daha doğru anlatmamız gereklidir. Bu vesileyle Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere yaşadığımız toprakları bize vatan kılmak için canlarını ortaya koyan şehit ve gazilerimizi yâd ediyor, saygılarımı sunuyorum.’’ dedi.

 

 

Yapılan açılış konuşmasının ardından panele geçildi. Panelin oturum başkanlığını Fen Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Bülent Arı gerçekleştirdi. Panelde ilk sunumu Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümünden Dr. Öğretim Üyesi Süleyman Hatipoğlu, Milli Mücadele ve Güney Cephesi sunumuyla yaptı.

Milli mücadelenin güney cephesinde Atatürk önderliğinde başladığını ve sürdüğünü belirten Hatipoğlu: “Ulu Önder Atatürk, güvendiği askerler aracılığıyla elinde bulunan teçhizatı güney illerimize dağıtarak güney illerimde başlatılan mücadeleye öncülük etmiştir. Bölgenin örgütlenmesi adına çalışmalar başlatılmış, kendisi de gereken desteği vereceğinin sözünü güney halkına vermiştir. Bu bağlamda ilk direniş emri Adana’da verilir ve İskenderun’da uygulanır. Bu büyük bir direnişin ve ardından gelecek unutulmaz bir zaferin habercisidir.‘’  dedi.

 

 

Süleyman Hatipoğlu’ndan sonra sözü alan Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Görevlisi Sadittin Öztürk, Atatürk ve İnkılaplarını Doğru Anlamak konulu sunumunu gerçekleştirdi. Öztürk yaptığı sunumda: ‘’Atatürk inkılaplarını doğru anlayabilmek için Milli Mücadele kavramının mahiyetiyle milli iradenin sağlanmasına yönelik adımları iyi anlayabilmemiz ve irdelememiz de gerekir. Türk halkı, Mustafa Kemal Paşa gibi dirayetli ve ileri görüşlü bir liderin etrafında kenetlenerek milli mücadeleyi başarıya ulaştırmıştır.’’ dedi.

 

 

Panelde son sözü alan Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Olcay Özkaya Duman, Dönemin Tanıklarının Kaleminden Atatürk’ün Selanik Günleri başlıklı sunumu yaptı.
Duman sunumunda Selanik’in Atatürk’ün düşüncelerinin geliştiği yer olduğundan ve Selanik’in bir siyaset, kültür ve ticaret merkezi olmasının Mustafa Kemal Atatürk şekillenmesindeki öneminden bahsetti.
Panel toplu fotoğraf çekiminin ardından sona erdi.

 

MKÜ’de Hz. Peygamber Sevgisi Anlatıldı

 

Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Antakya İlahiyat Topluluğu tarafından Atatürk Konferans Salonunda “Hz. Peygamber Sevgisi” konulu panel düzenlendi.

Panel saygı duruşu, İstiklal Marşı ve Kuran-ı Kerim tilaveti sonrası İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Ali Kirman’ın yaptığı açılış konuşmasıyla başladı. 

 

 

Kirman, yaptığı konuşmada ilahiyat fakültelerinin bir misyonu olduğunu ve bu misyonu yerine getirmek amacıyla bu tür etkinlikleri düzenlemeye devam edeceklerini belirtti.

MKÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Okan Şener, programın gerçekleşmesinde emeği geçenlere teşekkür ederek panelin başarılı geçmesini diledi.

Panelin oturum başkanlığını İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Ali Kirman yaptı. Panelde ilk sözü Bursa Uludağ Üniversitesinden gelen Prof. Dr. Adem Apak yaptı. Apak yaptığı sunumda Hz. Muhammed’in (SAV) barış ve sevgi peygamberi olduğunu, bunun kaynağının da Kuran-ı Kerim olduğunu ifade etti. 

 

 

Prof. Dr. Adem Apak’tan sonra söz alan Ankara Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Onat “Peygamberi Nasıl Anlamalıyız?” adlı sunumunu gerçekleştirdi. Prof. Dr. Onat yaptığı sunumda sevginin anlamayla ilişkisini çeşitli örneklerle anlattı. Hz. Peygamberin ashabıyla ilişkisinin iknaya dayalı olduğunu dile getirdi. Sevgide aşırıya gitmenin de belirli riskleri olabileceğini ifade etti.

Çukurova Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Osman Ateş ise Hz. Muhammed’in (SAV) sosyal çevresiyle ilişkilerinde bu sevginin nasıl tezahür ettiğini somut örneklerle anlattı.

 

 

MKÜ İlahiyat Fakültesinden Dr. Öğretim Üyesi Ozaj Süliman “Türk Edebiyatında Hz. Peygamber Sevgisi” konulu bir sunum yaptı.

Süliman’ın yaptığı sunum Türk Halk Edebiyatında Hz. Peygamber sevgisi, Türk İslam Edebiyatında Hz. Peygamber sevgisi ve günümüz Türk Edebiyatında Hz. Peygamber sevgisi olarak üç bölümden oluştu. Süliman, Peygamber sevgisi üzerine yazılmış şiir ve naatlardan oluşan örnekler sunarak sunumunu tamamladı.

Panel, belge takdimi sonrası gerçekleştirilen hatıra fotoğrafı çekimi ile sona erdi.

 

Hatay İnternet TV Youtube Kanalı

Hatay İnterne TV Facebook Sayfası

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Adana Doğu Sanayi Sitesi için toplandılarÖnceki Haber

Adana Doğu Sanayi Sitesi için toplandıla...

Kavillioğlu’na Mevlid-İ Nebi Haftası ZiyaretiSonraki Haber

Kavillioğlu’na Mevlid-İ Nebi Haftası Ziy...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar