Reklamı Geç
arslanoğlu 800x600
Komagene
Zeno Mobilya
Altıneller Vestel
Zeno Mobilya
Haas Taş Sanatları

Müthiş Soru

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Müthiş Soru
Gökçesan
Uğur Mumcu'nun abisi Ceyhan Mumcu, kardeşini ajanlıkla itham eden Ahmet Altan'ın Zaman'a manşet olan açıklamalarını gündeme getirdi. Ahmet Altan için "gazeteci arkadaşımız tahliye oldu" diyen Kemal Kılıçdaroğlu'na Mumcu, "Soruyorum: Arkadaşlık ne zaman başladı?" dedi.

 

Uğur Mumcu'nun abisi Ceyhan Mumcu'dan Kılıçdaroğlu'na zor soru

 

Uğur Mumcu'nun abisi Ceyhan Mumcu, kardeşini ajanlıkla itham eden Ahmet Altan'ın Zaman'a manşet olan açıklamalarını gündeme getirdi. Ahmet Altan için "gazeteci arkadaşımız tahliye oldu" diyen Kemal Kılıçdaroğlu'na Mumcu, "Soruyorum: Arkadaşlık ne zaman başladı?" dedi.

 

15 Temmuz 2016 darbe girişiminden sonra FETÖ terör örgütünün medya yapılanmasına ilişkin davada mahkeme tutuksuz sanık Mehmet Altan'ın beraatine, tutuklu sanıklar Nazlı Ilıcak ve Ahmet Altan'ın ise adli kontrolle tahliyesine karar verildi.

Tahliyeler kamuoyunda tartışmaları beraberinde getirdi. Karara tepki gösterenler arasında bombalı suikastla katledilen Uğur Mumcu'nun abisi Ceyhan Mumcu da vardı. 

Mumcu'nun hedefinde ise Altan kardeşlerin ve Nazlı Ilıcak'ın her fırsatta tahliye olması gerektiğini dile getiren CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu vardı.

Mumcu'dan Kılıçdaroğlu'na soru: Arkadaşlık ne zaman başladı?

Mumcu, twitter sayfasında Ahmet Altan'ın kardeşi Mumcu hakkında 1980'lı yıllarda yaptığı açıklalamalarını manşetine taşıyan Zaman'ın küpürüne yer verdi. 

Ceyhan Mumcu@ceyhanmumcu

Ahmet Altan'ın Uğur'a attığı iftiralar Zaman'da manşetti bir zamanlar. Hiç bir CHP'linin aklından Altan'la arkadaşlık geçmezdi o yıllarda.

Taraf'lı yıllarda yine sevilmezdi.

Şimdi Kılıçdaroğlu "gazeteci arkadaşımız tahliye oldu" diyor.

Soruyorum: Arkadaşlık ne zaman başladı?

 

Resmi Twitter'da görüntüle

 

Kılıçdaroğlu "gazeteci arkadaşımız tahliye oldu" açıklamasına değinen Mumcu, "Soruyorum: Arkadaşlık ne zaman başladı?" dedi.

Ceyhan Mumcu kimdir?

Peki Kılıçdaroğlu'na gösterdiği tepkiyle gündeme gelen Ceyhan Mumcu kimdir, aslen nereli kaç çocuğu var gibi sorular sorulmaya başlandı. İşte Mumcu'nun merak edilen hayatı:

19 Ocak 1940 tarihinde Kırşehir’de doğdu. Ankara Deneme Lisesi’ni bitirdikten sonra Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nin Maliye ve Ekonomi Bölümünden 1964 yılında mezun oldu. Daha sonra Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ne devam ederek 1970 yılında ikinci üniversitesini bitirdi.

Halen çeşitli gazete ve dergilerde yazarlık yapmakta olan Mumcu, evli ve bir çocuk babasıdır.

Ortaöğrenim yıllarında başlayan fiili politika hayatı, 1 Nisan 1960’da CHP’ye üye olmakla resmileşirken, daha aktif bir mücadelenin de özverili yaşamına adım atmış oldu. 1960 yılından bu güne kadar Atatürk devrimlerinin, ulusal bütünlüğün ve demokrasinin savunuculuğunu yapan dürüst, erdemli, beyin ve eylem emekçisi olmaya çalışarak politika yaşamında birçok etkin görevde yer aldı. Öğrencilik yıllarımda Ankara Bahçelievler Deneme Lisesi Mezunları Derneği kurucu üyeliği ve başkanlığı, SBF Fikir Kulübü üyeliği , SBF öğrenci derneği başkanlığını yaptı.

42 yıl üyeliğini yaptığı CHP’de 1963-1966 ve Sosyaldemokrat Halkçı Parti'de 1989 döneminde Ankara İl Yönetim Kurulu üyesi olarak görev yaptı. 1994 yerel seçimlerinde de Çankaya Belediye Başkanlığına adaylığını koydu.

1995’ten sonra CHP Genel Başkanını iç ve dış egemen güçlerle yakınlaşarak küreselleşmeci yaklaşımlar sergilemesine, solun birleşmesini engelleyen siyasetler izlemesine ve parti içi muhalefet örgütlenmesinin fiilen ve hukuken yürütülememesine duyduğu tepki nedeniyle Doğu Perinçek, Hasan Yalçın ve Suphi Karaman’ın önderliğini kabul ederek “sol güç birliği(ulusal güçler birliği)” kontenjanından Ankara 1.Bölge 2.Sıradan İşçi Partisi listesinden bağımsız milletvekili adayı olarak 1999 seçimine katıldı.

2002 yılı Haziran ayında başına IMF başkan yardımcısı Kemal Derviş’in CHP'ye üye olarak kayıt edildiği takdirde CHP’den ayrılarak ulusal sol bir siyaset izleyen İşçi Partisi'ne üye olacağını açıkladı. Kemal Derviş’in CHP’ye her türlü siyasette tam yetkili olarak üye kabul edildiği açıklanınca da CHP’den istifa ederek İşçi Partisi’ne katıldı.

2011 Türkiye genel seçimlerinde Cumhuriyet Güçbirliği'nin oluşumu ile Ankara 1.bölgeden bağımsız milletvekili adaylığını koydu. 1.Bölge'de 1,571,284 kullanılan oyun (% 0.17) 2,663'ünü alabildi.

Ceyhan Mumcu, kardeşi Uğur Mumcu ile ilgili röportajlarının bir kısmını Kardeşim Uğur Mumcu adıyla bir kitapta toplamıştır.

 

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Yolcu otobüsü cayır cayır yandıÖnceki Haber

Yolcu otobüsü cayır cayır yandı

Türk Telekom Basketboldan her seyirciye bir fidanSonraki Haber

Türk Telekom Basketboldan her seyirciye...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar