Reklamı Geç
Tunas
Hatay Market
MEK Spor
Komagene
Leben
Haas Taş Sanatları

Özel arabada maske takmak zorunlu mu? Maske takmama cezası ne kadar?

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Özel arabada maske takmak zorunlu mu? Maske takmama cezası ne kadar?
Haas Taş Sanatları
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan maske takma zorunluluğu ile ilgili açıklama yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında gerçekleştirilen Kabine Toplantısında 81 ili kapsayacak kararlar alındığının duyurulmasının ardından, İçişleri Bakanlığı tarafından yeni genelge yayımlandı. Yeni alınan kararla ülke genelinde (meskenler hariç olmak üzere) tüm alanlarda vatandaşlara istisnasız maske takma zorunluluğu getirildi. Peki, özel araçlarda maske zorunlu mu? Özel araçlarda maske zorunluluğu hakkında merak edilenler...

Özel arabada maske takmak zorunlu mu? Maske takmama cezası ne kadar?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan maske takma zorunluluğu ile ilgili açıklama yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında gerçekleştirilen Kabine Toplantısında 81 ili kapsayacak kararlar alındığının duyurulmasının ardından, İçişleri Bakanlığı tarafından yeni genelge yayımlandı. Yeni alınan kararla ülke genelinde (meskenler hariç olmak üzere) tüm alanlarda vatandaşlara istisnasız maske takma zorunluluğu getirildi. Peki, özel araçlarda maske zorunlu mu? Özel araçlarda maske zorunluluğu hakkında merak edilenler...

 

Özel arabada maske takmak zorunlu mu? Maske takmama cezası ne kadar?

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu 81 ile genelge gönderdi. Yeni genelgeye göre birçok yaşam alanında maske takmak zorunlu olacak. Peki, özel araçta maske zorunlu mu? Araçlarda maske takma zorunluluğu detayları…

ARAÇLARDA MASKE TAKMAK ZORUNLU MU?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında gerçekleştirilen Kabine Toplantısında 81 ili kapsayacak kararların alındığı duyuruldu.

Ülke genelinde (meskenler hariç olmak üzere) tüm alanlarda (kamuya açık alanlar, cadde, sokak, park, bahçe, piknik alanı, sahiller, toplu ulaşım araçları, iş yerleri, fabrikalar vb.) vatandaşlara istisnasız maske takma zorunluluğu geldi.

Yeni yayımlanan genelgeye göre özel araçta da tek kişi de olsa maske takmak zorunlu.

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI GENELGESİ

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu’nun Tavsiye Kararı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatı doğrultusunda İçişleri Bakanlığı 81 il valiliğine “Covid 19 Tedbirleri” konulu ek genelge gönderdi.

Genelgede, içerisinde bulunulan kontrollu¨ sosyal hayat do¨neminde salgınla mu¨cadelenin genel prensipleri olan temizlik, maske ve mesafe kurallarının yanı sıra her bir faaliyet alanı/is¸ kolu ic¸in ayrı ayrı belirlenen tedbirlere uyum ve etkin denetim mekanizmalarının büyük önem taşıdığı ifade edildi.

Genelgede, farklı tarihlerde yayımlanan genelgeler ile belirli dezavantajlı gruplara yönelik veya kamuya açık bazı alanlarda herkese maske takma zorunluluğu getirildiği, şehirler arası ve şehir içi yolcu taşımacılığına ilişkin düzenlemeler yapılarak hangi durum ve şartlarda şehir içi toplu taşıma araçlarının ayakta yolcu alabileceğinin belirlenmesinin il ve ilçe hıfzıssıhha kurullarına verildiği hatırlatıldı.

Yine lokanta restoran, kafe ve benzeri işletmelerin müzik faaliyetlerine kısıtlama getirildiği anımsatıldı.

Gelinen aşamada bas¸ta fiziki mesafe kuralı olmak u¨zere alınan tedbirlere yeterince riayet edilmemesinin, hastalıgˆın yayılım hızının artırması ve toplum sagˆlıgˆını riske atması nedeniyle; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında gerçekleştirilen Kabine toplantısında 81 ili kapsayacak şu kararlar alındı:

Ülke genelinde (meskenler hariç olmak üzere) tüm alanlarda (kamuya açık alanlar, cadde, sokak, park, bahçe, piknik alanı, sahiller, toplu ulaşım araçları, iş yerleri, fabrikalar vb.) vatandaşlara istisnasız maske takma zorunluluğu getirildi.

Minibüs/midibüsler ile koltuk kapasitelerinde herhangi bir seyreltme ve kaldırılma yapılmayan otobüsler gibi iç hacim bakımından fiziki mesafe kurallarının uygulanamayacağı şehir içi toplu ulaşım araçlarında ayakta yolcu alınmasına kesinlikle müsaade edilmeyecek. Bunların dışında kalan raylı sistem araçları (metro, tramvay vb.), metrobüsler ve koltuk kapasiteleri seyreltilmiş/kaldırılmış otobüsler gibi ayakta yolcu taşıma ağırlıklı toplu ulaşım araçlarında; fiziki mesafe kurallarına aykırı olmayacak şekilde hangi oranda/sayıda ayakta yolcu alınabileceği il/ilçe umumi hıfzıssıhha kurulları tarafından tespit edilecek.

Raylı sistem araçları (metro, tramvay vb.), metrobüsler ve koltuk kapasiteleri seyreltilmiş/kaldırılmış otobüslerde ayakta alınabilecek yolcu sayısını belirtir levha/tabela herkesin görebileceği şekilde asılacak ve ayaktaki yolcuların durabileceği yerler fiziki olarak işaretlenmek suretiyle ilanı sağlanacak.

Restoran, kafe vb. tüm yeme-içme ya da eğlence yerlerinde saat 24.00'ten sonra müzik yayınına (canlı müzik, kayıt dinletilmesi vb. her türlü yayın dahil) hiçbir şartta izin verilmeyecek. Mülki idare amirlerinin koordinasyonunda kolluk birimleri ve yerel yönetimler bu konuda gerekli tüm tedbirleri alacak.

Vatandaşların toplu olarak bulunduğu/bulunabileceği yerler (pazaryerleri, sahiller vb.) ile kafe, restoran vb. yeme içme ve eğlence mekanlarında; Sağlık Bakanlığı Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi ile İçişleri Bakanlığının ilgili Genelgelerinde belirtilen Koronavirüs salgınıyla mücadele amacıyla alınan tedbirlere ve belirlenen kurallara uyulması hususundaki denetimlerin süreklilik taşıyacak şekilde etkinliğinin artırılmasına yönelik gerekli tedbirler vali ve kaymakamlarca alınacak.

Koronavirüsle mücadele kapsamında alınan tedbirlere riayet etmeyen gerçek ve tüzel kişilere (işletmeler vb.) uygulanan idari para cezalarının tahsili konusunda vali/kaymakamlarca gerekli hassasiyet gösterilecek.

Vali/kaymakamlarca yukarıda belirtilen esaslar çerçevesinde gerekli kararların Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 27'nci ve 72'nci maddeleri uyarınca ivedilikle alınacak.

Uygulamada herhangi bir aksaklıgˆa meydan verilmeyecek ve magˆduriyete neden olunmayacak. Alınan kararlara uymayanlara Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun ilgili maddeleri gereğince idari işlem tesis edilmesi ve konusu suc¸ tes¸kil eden davranıs¸lara ilis¸kin Tu¨rk Ceza Kanununun 195'inci maddesi kapsamında gerekli adli is¸lemler bas¸latılacak.

MASKE TAKMAMA CEZASI NE KADAR? 

Ülke genelinde uygulama birliği olacak şekilde Umumi Hıfzıssıhha Kanunu'nun 282'nci maddesi uyarınca 900 lira idari para cezası uygulanacak.

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Karayoluna çıkan inek sürüleri yol güvenliğini tehlikeye düşürüyorÖnceki Haber

Karayoluna çıkan inek sürüleri yol güven...

Kamu ve özel sektörde binlerce kişiye iş imkanı! Günlük...Sonraki Haber

Kamu ve özel sektörde binlerce kişiye iş...

Yorum Yazın

Vadi

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar