Reklamı Geç
arslanoğlu 800x600
Ceviz Ticaret
Güneylerr
Yükseliş Koleji
Zeno Mobilya
Haas Taş Sanatları

PAÜde kültür varlıklarının nasıl korunacağı ve restorasyon masaya yatırıldı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
PAÜde kültür varlıklarının nasıl korunacağı ve restorasyon masaya yatırıldı
Gökçesan
Pamukkale Üniversitesinde (PAÜ) lisans eğitimine yeni başlayan Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü ve Koruma ve Onarım Bölümü öğrencilerine yönelik PAÜ Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım Topluluğu tarafından ‘Sualtı Çevre Koşullarının İN-Sutu Korumaya Etkisi ve Restorasyon Projelerinde Süreç Yönetimi’ başlıklı konferanslar verildi.

Fen Edebiyat Fakültesi Prof. Dr. İsmail Çetişli Konferans Salonunda gerçekleştirilen konferanslara Fen Edebiyat Fakültesinden akademisyenler ve öğrenciler katıldı.
Ankara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım Bölümü Araştırma Görevlisi Hiranur Gültekin’in konuşmacı olarak davet edildiği konferansta sualtı alanında çalışanlar için restorasyon ve konservasyon aşamalarında ortak çalışmaların önemine dair bilgiler verildi.

Restorasyonun yasal süreçleri anlatıldı
Pamukkale Üniversitesi Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım Topluluğunun öncülüğünde gerçekleştirilen bir diğer konferansın konusu ise: ‘Restorasyon Projelerinde Süreç Yönetimi’ oldu.
Yüksek Mimar Betül Aydın Cura’nın konuşmacı olduğu konferansın temel amacının Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım bölümü öğrencileri ile Arkeoloji Bölümü öğrencilerinin alanlarında gelişim sağlaması, aynı zamanda mimari restorasyonun yasal süreçleri hakkında bilgi edinerek gelecek dönemlerde çalışmak istedikleri alanları bilinçli olarak seçmelerinin sağlanması olduğu ifade edildi.

“Seçtiğiniz bir alanda uzmanlaşmanızı öneririm”
Ülkemizde tescilli taşınmaz kültür varlıklarının mevcut durumunun belgelenmesi ve restorasyon projesinin hazırlanabilmesi sürecinin aşamalarını anlatan konuşmacı Cura, hatalı restorasyonun sebepleri ve yasal prosedürdeki eksiklikler üzerine tartışma ve sunum gerçekleştirdi. Sunumun ardından bu alanda çalışmak isteyen öğrencilere yönelik olarak, “Değerli kültür varlıklarımızı gelecek nesillere aktarabilmemiz için koruma alanındaki eğitim programlarına oldukça ihtiyacımız var. Bu programda eğitim gören siz değerli arkadaşlara seçtiğiniz bir alanda uzmanlaşmanızı öneririm bu taşınabilir kültür varlığı olabilir, taşınmaz kültür varlığı olabilir. Restorasyon çok geniş ve kapsamlı bir alan her alanda uzman olamayız” dedi.

 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Emlâkçılar Derneği açıldıÖnceki Haber

Emlâkçılar Derneği açıldı

Gümüşhanede 3 Aralık Dünya Engelliler Günü kutlandıSonraki Haber

Gümüşhanede 3 Aralık Dünya Engelliler Gü...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar