Reklamı Geç
Arme Güvenlik
Cemali inşaat
Güneylerr
Bulut Oto Cam
Ma-Gün İnşaat
Haas Taş Sanatları

Türkevi’nin Mimarı Hataylı Turgay Tahhan

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Türkevi’nin Mimarı Hataylı Turgay Tahhan
Haas Taş Sanatları
Dünyaca ünlü Birleşmiş Milletler binasının karşısında yapımı tamamlanan Türkevi’nin mimarının Hataylı Turgay Tahhan olduğu öğrenildi.

New York’taki Türkevi’nde Hatay izi

Dünyaca ünlü Birleşmiş Milletler binasının karşısında yapımı tamamlanan Türkevi'ne Hataylı Turgay Tahhan’ın en ince ayrıntısına kadar emek verdiği öğrenildi.

1974 Antakya doğumlu olan ve ODTÜ İnşaat Mühendisliği bölümü mezunu olan Tahhan’ın, mimarı olduğu Türkevi binası yapım işi, ABD’de bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıldı. Dünyanın gözü New York’ta yapılan Birleşmiş Milletler Genel kuruluna çevrildi. 

TÜRKEVİ’NE HATAYLI MİMAR İMZASI

Genel kurulun olduğu gün hizmete giren New York Türkevi’nin her metrekaresinde Hataylı hemşehrimiz Turgay Tahhan’ın imzası yer alıyor. Yaklaşık 20 bin metrekare alana sahip yeni Türkevi binası, 171 metre yükseklikle hemen karşısındaki BM binası, yanındaki UN Plaza ve ABD'nin BM Daimi Temsilciliğin yanında yer alıyor.

Tahhan, azmi sayesinde Rönesans inşaat firmasında en alt tabakadan üst tabakaları kadar yükseldi. Rusya Devlet Başkanı Putin’in sarayını yapan firmanın içerisinde olan Hatay’ın gururu Turgay Tahhan’ın, Türkiye tarihinin kara lekelerinden olan Amerika’nın Irak savaşında Türk askerlerinin başına çuval geçirme olayında da yer aldığı öğrenildi. 

HATAY’IN GURURU TURGAY TAHHAN 

Dünyada ses getiren binanın yapım işini üstlenen mimarın Hataylı olması Hatay adına ayrı bir gurur vesilesi oldu. Tahhan’ın bünyesindeki Içtaş firması, Fortune 500 sıralamasında Türkiye’nin kendi kategorisinde en büyük üçüncü şirketi durumunda. 400 ton ağırlığındaki damper yüksek rüzgarlarda 50 santime kadar salınımı kontrol ediyor. Bina 180 kilometre hızla esen kasırgaya karşı tam dirençli şekilde planlandı. 

İŞTE O BİNANIN ÖZELLİKLERİ 

IC İçtaş’ın, ABD’li ünlü şirket Tishman ile birlikte gerçekleştirdiği inşaat 171 metre yükseklikte 35 katlı olarak tamamlandı. Türk Evi’nin, patlamalara ve bombalara dayanıklılık gibi çok önemli bir özelliği var. 2001’de ABD’yi vuran terör saldırısından sonra kritik yerlerde yapılan bazı binalara bu fonksiyon ilave edilmiş. BM’nin karşısında bu modern binanın yapımı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla başlatılmıştı.Tahhan, azmi sayesinde Rönesans inşaat firmasında en alt tabakadan üst tabakaları kadar yükseldi. Rusya Devlet Başkanı Putin’in sarayını yapan firmanın içerisinde olan Hatay’ın gururu Turgay Tahhan’ın, Türkiye tarihinin kara lekelerinden olan Amerika’nın Irak savaşında Türk askerlerinin başına çuval geçirme olayında da yer aldığı öğrenildi. 

HATAY’IN GURURU TURGAY TAHHAN 

Dünyada ses getiren binanın mimarının Hataylı olması Hatay adına ayrı bir gurur vesilesi oldu. Tahhan’ın bünyesindeki Içtaş firması, Fortune 500 sıralamasında Türkiye’nin kendi kategorisinde en büyük üçüncü şirketi durumunda. 400 ton ağırlığındaki damper yüksek rüzgarlarda 50 santime kadar salınımı kontrol ediyor. Bina 180 kilometre hızla esen kasırgaya karşı tam dirençli şekilde planlandı. 

İŞTE O BİNANIN ÖZELLİKLERİ 

IC İçtaş’ın, ABD’li ünlü şirket Tishman ile birlikte gerçekleştirdiği inşaat 171 metre yükseklikte 35 katlı olarak tamamlandı. Türk Evi’nin, patlamalara ve bombalara dayanıklılık gibi çok önemli bir özelliği var. 2001’de ABD’yi vuran terör saldırısından sonra kritik yerlerde yapılan bazı binalara bu fonksiyon ilave edilmiş. BM’nin karşısında bu modern binanın yapımı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla başlatılmıştı.

youtube
Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Murat Sancak: “Bir deliye, deli denmez”Önceki Haber

Murat Sancak: “Bir deliye, deli denmez”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Polonya Cumhurbaşkanı ile bir araya geldiSonraki Haber

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Polonya Cumhurbaş...

Yorum Yazın

Bizim Kebap

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar
Odabaşı PTT