Reklamı Geç
arslanoğlu 800x600
Yükseliş Koleji
Rıcco Junıors
Hatay Alo Böcek
Zeno Mobilya
Haas Taş Sanatları

Uzmanlar hareketsiz günlerde lifli gıdalarla beslenmeye dikkat çekiyor

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Uzmanlar hareketsiz günlerde lifli gıdalarla beslenmeye dikkat çekiyor
Gökçesan
UZMANLARDAN RAMAZAN SONRASI YENİ BESLENME DÜZENİNE ALIŞIRKEN VE HAREKETSİZ KALINAN KARANTİNA GÜNLERDE BULGUR TÜKETİMİ UYARISI. GIDA MÜHENDİSİ ECE DURU, “LİF VE PROTEİN BAKIMINDAN ZENGİN BAKLİYAT ÜRÜNLERİ VE BULGUR TÜKETİMİMİZİ ARTIRMAK, SİNDİRİM SORUNLARI İLE BAŞA ÇIKABİLMEK ADINA EN SAĞLIKLI TERCİHLERDEN BİRİ OLACAK” DEDİ.

Uzmanlardan ramazan sonrası yeni beslenme düzenine alışırken ve hareketsiz kalınan karantina günlerde bulgur tüketimi uyarısı. Gıda Mühendisi Ece Duru, “Lif ve protein bakımından zengin bakliyat ürünleri ve bulgur tüketimimizi artırmak, sindirim sorunları ile başa çıkabilmek adına en sağlıklı tercihlerden biri olacak” dedi.


Sosyal izolasyon dönemindeki hareketsizliğin beraberinde getirdiği sindirim sorunları karşısında uzmanlar lifli gıdaları tüketmeyi öneriyor. Duru Bulgur Gıda Mühendisi Ece Duru, bu dönemde doğru beslenme kurallarına uymak adına, yüksek lif oranlı besinler tüketilmesinin önemine işaret etti. Ece Duru, pandemi döneminde değişen beslenme alışkanlıklarına dikkat çekerek, Ramazan ayının sona ermesiyle birlikte vücudun yeni bir beslenme ritmi kazanacağını ve uyum sürecinde zorlanma yaşanabileceğini söyledi.


Ece Duru “Günde üç öğün beslenme düzenine geçişte hareketsizliğin de etkisiyle sindirim problemleri yaşanabilir. Özellikle pandemi nedeniyle evde kaldığımız bu dönemde sindirim problemi yaşamamak için beslenmemizde lifli gıdalara yer vermemiz ve günlük egzersizlerimizi yapmamız önemli. Bulgur, önemli bir lif, diğer bir deyişle posa kaynağı” şeklinde konuştu.


Bulgurun yüksek lif oranı ve düşük glisemik indeksi sayesinde sindirim sorunlarını önlediğini belirten Ece Duru, “Öğünlerinizde mutlaka bulgura da yer verin. Sağlıklı beslenmek için haftada en az birkaç kez bulgur tüketin. Özellikle de Başbaşı bulguru bir lif cevheri. Lif ağırlıklı beslenmek sizi diyabetten, obeziteden, kabızlıktan ve daha birçok hastalıktan korur. Başbaşı Bulgur hem lezzeti hem de içerdiği yüzde 30 lif miktarı ile bir adım öne çıkıyor. Kolesterol içermeyen bulgur, yüksek posa içeriğiyle doygunluk verip, sindirimi kolaylaştırıyor, kan şekerini yavaş yükseltip hızla düşmesini engelliyor. Lif, bağırsak hareketlerini artırarak, kabızlıktan, tokluk hissi vererek, şişmanlıktan, kan yağlarının daha düzenli olmasını sağlayarak, kalp-damar hastalıklarından, bağırsakların normal çalışmasını sağlayarak; kanser dahil bir çok bağırsak hastalığından korunmada, kan şekerinin daha yavaş emilmesini sağlayarak, diyabetin daha iyi kontrol edilmesinde yardımcı oluyor” ifadelerini kullandı.

Asi Künefeleri

 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Milletvekili Aydından Ramazan Bayramı mesajıÖnceki Haber

Milletvekili Aydından Ramazan Bayramı me...

Başkan Yükselden belediye personeline teşekkür mektubuSonraki Haber

Başkan Yükselden belediye personeline te...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar