Reklamı Geç
arslanoğlu 800x600
Sonay İnşaat
Yükseliş Koleji
Yılmaz Tuhafiye
Merkez Market İÇ
Hamzaefendi Baklava İç

Yağmurlama sulamada yüzde 35, damla sulamada yüzde 65 su tasarrufu sağlandı

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Yağmurlama sulamada yüzde 35, damla sulamada yüzde 65 su tasarrufu sağlandı
Beyza Piliç
Tarım ve Orman Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü, yaptığı yatırımlarla modern sulama sistemlerini yaygınlaştırmaya, tarımda su tasarrufu sağlamaya, çiftçilerin kazançlarını doğrudan ve dolaylı yollarla artırmaya ve ülke tarımına katkı sunmaya devam ediyor.
Özkan Spor

DSİ tarafından yapılan açıklamada, “Türkiye’de suyun dörtte üçünün sulamada kullanılmakta olup, bu yüzden sulama tesislerini inşa ederken en modern ve tasarrufu en yüksek yağmurlama ve damlama sistemleri tercih ediyoruz. Kapalı sistem basınçlı borulu sulamaya geçilmesi ile iletim kayıpları minimum seviye indirilmekte ve tarla içi sulama sitemleri ile önemli ölçüde su tasarrufu sağlanarak çiftlik randımanı maksimum seviyeye yükseltilmektedir. Böylelikle yağmurlama sulamalarda yüzde 35, damla sulamalarda ise yüzde 65 oranında su tasarrufu sağlanmaktadır” denildi.
DSİ olarak son yıllarda modern sulama projelerini geliştirerek uygulamaya koyduklarını ifade eden DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın, “Modern sulama ile tarımda sağlanan verim artışları, üretim deseninin çeşitlenmesi, çiftçi gelirlerinde doğrudan ve dolaylı artışa neden oluyor. Bu durum bir yandan kırsal kalkınmanın hedeflerinden olan yoksulluğun azaltılması amacına hizmet ediyor, bir taraftan da yaşam standardını yükselttiği için göçü önlüyor” dedi.
Bu kapsamda Ankara’da 22 Nisan tarihinde başlayan sulama sezonun 1 Ekim tarihinde tamamlandığını belirten Aydın, 2019 yılı sulama sezonunda Ankara’nın ilçelerinde toplam 170 bin 110 dekar tarım arazisinin sulandığını vurgulayarak, Ankara il ve ilçelerinde toplam 170 bin 110 dekar arazide yapılan sulu tarım ile birlikte bu yılki birim fiyatları ile Türkiye ekonomisine 119 milyon TL katkı sağlandığını açıkladı. Aydın, sulama sezonunda emeği geçenlere teşekkür ederek, “DSİ olarak ülke tarımı ve ülke insanı için özveri ile çalışmaya devam etmektedir. Tarım arazilerinin suya kavuşmasını, kapalı sistem sulamanın yaygınlaşmasını ve sulamada su tasarrufu sağlanmasını önemsiyoruz. Çalışmalarımızı da bu yönde kararlılıkla sürdürüyoruz" dedi.
Rektör Akgül: “Engellilik konusunda toplum olarak henüz yeterince bilinç sahibi değiliz”Önceki Haber

Rektör Akgül: “Engellilik konusunda topl...

Prof. Dr. Dağlı: Elektronik sigarının girmesini engellemek, girdikten sonra zararlarını engellemeden daha önemliSonraki Haber

Prof. Dr. Dağlı: Elektronik sigarının gi...

Gönül Kahvesi

Yorum Yazın

Güneyler

Başka haber bulunmuyor!