ovalı hasar destek dikey sol
OVALI siğorta Sağ

Son dakika haberleri ve Videoları Hatay'ın haber sitesinde

PROF. DR. CERECİ’YE FİLM BAŞARI ÖDÜLÜ

Güneydoğu Anadolu Bölgesinde yaşayan Süryanilerin 1915 yılında Müslümanlarla girdikleri çatışmaları ve Süryanilerin bir Müslüman şeyh tarafından koruma altına alınmasını konu edinen, Prof. Dr. Sedat Cereci tarafından yönetilen Aynkehf’ten Aynvert’e adlı filme, Mahalle Mektebi dergisi tarafından Konya’da Başarı Ödülü verildi.

PROF. DR. CERECİ’YE FİLM BAŞARI ÖDÜLÜ
  • 16 Nisan 2018, Pazartesi 8:38

PROF. DR. CERECİ’YE FİLM BAŞARI ÖDÜLÜ

 

Güneydoğu Anadolu Bölgesinde yaşayan Süryanilerin 1915 yılında Müslümanlarla girdikleri çatışmaları ve Süryanilerin bir Müslüman şeyh tarafından koruma altına alınmasını konu edinen, Prof. Dr. Sedat Cereci tarafından yönetilen Aynkehf’ten Aynvert’e adlı filme, Mahalle Mektebi dergisi tarafından Konya’da Başarı Ödülü verildi. Mahalle Mektebi dergisinin yönetici ve okurlarının katıldığı Film Okuma etkinliğinde Aynkehf’ten Aynvert’e filmi izlendikten sonra filmin analizinin yapıldığı, ardından yönetmen Prof. Dr. Sedat Cereci’ye Başarı Ödülü verildiği bildirildi.

PROF. DR. CERECİ’YE FİLM BAŞARI ÖDÜLÜ

Senaryosunu Yrd. Doç Dr. Ersoy Soydan’ın yazdığı belgesel filmde, özellikle Mardin ve çevresinde yaşayan Süryanilerin üzerine bir Kürt aşiretinin kışkırtılarak saldırması, bunun üzerine Süryaniler ve Müslümanların çatışmaya başlamasının, ardından yörenin saygın Arap kökenli Müslüman din adamlarından Fethullah Efendi’nin Süryanileri koruması altına alarak katliamdan kurtarması ve Süryanilerin Şeyh Fethullah Efendi’yi aziz ilan ederek fotoğraflarını kilise ve manastırlara asmalarının konu edildiği öğrenildi. 1915 yılında geçen olayların ele alındığı filmin, canlı tarih görüşmeleriyle birlikte Süryanilerin tarih ve kültürünü de içerdiği belirtildi.

PROF. DR. CERECİ’YE FİLM BAŞARI ÖDÜLÜ

  Nuri Abaşlıoğlu, Dr. Ekrem Çelikiz, Yrd. Doç. Dr. Murat Bayazit, Öğr. Gör. Saygın Doğaner, Halit Kavak, Emine Kendal, Funda Masdar Kara, Halit Kavak, Halit İdığ’ın yanı sıra yerel rehberlerden oluşan yaklaşık 20 kişinin görev aldığı film ekibinin, olayların geçtiği Aynvert ve Aynkehf köyleri olmak üzere Hah, Zaz gibi Süryani köyleri, Hapsinas gibi Süryani, Arap, Kürt ve Türklerin bir arada yaşadığı köylerde çekim yaptığı belirtildi. Batman Üniversitesi, Mardin ve Midyat Süryani Metropolitlikleri ve Mıhellemiler Derneği’nin katkılarıyla çekilen filmde, Süryanice, Arapça, Kürtçe ve Türkçe söyleşilerin bulunduğu, filmin İngilizce altyazıyla kurgulandığı dile getirildi.

PROF. DR. CERECİ’YE FİLM BAŞARI ÖDÜLÜ

Türkiye’de sıkıntılı ve sancılı günlerin yaşandığı 1915 yılında Süryanilere karşı da tehcir ve yok etme girişimlerinin olduğuna dikkat çekilen filmde, bir Müslüman şeyhin Hristiyan yurttaşları koruması altına almasının, ölümden kurtarmasının ve Süryanilerin canına ve malına dokunmanın haram olduğuna dair fetva vermesinin önemli bir örnek olduğunun vurgulandığı belirtildi. Yönetmen Prof. Dr. Sedat Cereci, Anadolu’nun her yöresinin hiç bilinmeyen hazin öykülerle dolu olduğunu ifade etti.

Önceki yıllarda Bitlis’te Doğu Anadolu’ya özgü tandır ekmeğinin hikâyesini, Van’da yaşayan Kürtlerin Nevroz kutlama geleneklerini, Van’daki Hıdırellez geleneğini, Batman’da yaşayan Kürtlerin geleneksel tarihini, Batman’da petrolün bulunuşunun ve rafineri kuruluşunun öyküsünü, İran’dan Van’a göç eden Küresünni aşiretinin göç öyküsünü, Antakya’nın medeniyet tarihini, Atatürk’ün trenle İskenderun’a gelişinin öyküsünü belgesel film olarak çeken Prof. Dr. Sedat Cereci’nin, filmlerini yöresel dillerle çektiği, uluslararası festivallere İngilizce altyazıyla katıldığı bildirildi. Prof. Cereci’nin, başta bütün Avrupa ülkeleri olmak üzere yaklaşık 30 ülkede film festivalline katıldığı ve ödüller aldığı öğrenildi.

PROF. DR. CERECİ’YE FİLM BAŞARI ÖDÜLÜ

36 yıldır iletişim alanında çalışan, 23 kitabı basılan, 100e yakın makalesi yayınlanan, 20 tane belgesel film çeken, İngilizce, Almanca, Kürtçe ve Arapça konuşabilen Prof. Cereci’nin 80 civarında ülkede konferanslar verdiği bildirildi.  

HABERE AİT RESİMLER

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

HABERE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor
NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık