Reklamı Geç
Samet İnşaat
Dilan Polat
Cemali inşaat
Teras Acua Otel
Yasemin Sancı

Yasemin Sancı

Mail: mailyok1@gmail.com

Çekin Artık Ellerinizi Kadın Bedeninden

 

Çekin Artık Ellerinizi Kadın Bedeninden

Geçtiğimiz günlerde ülkemizi olimpiyatlarda temsil eden A Milli Kadın Voleybol Takımı'nın başarısı üzerine ülkece özellikle de kadınlar olarak seviniyorduk ki kadının zaferini hazmedemeyener yine buna gölge düşürmeye kalktı.

Bir İlahiyatçı onlara "sultan" denmesini uygun bulmadı! Peki neden? Çünkü son zamanlarda kadınla ilgili her meseleye burnunu sokan bu zata göre kadın ancak burnunu bile göstermekten utandığında "sultan" olabiliyor. Merak ediyorum aynı ilahiyatçı erkek sporcuların giyim kuşamı ile ilgili bir kere yorum yapmış mı?

Kadın söz konusu olduğunda bu kadar sert, bu kadar keskin açıklamalar yapan ve "İslam'a göre konuşacağım" diye kendini savunan bu beyefendi erkekler hakkında neden tek kelam etmiyor? İslam sadece kadınlar için inmiş bir din mi? Siz kadınların herşeyine karışıp erkeklere söz söylemeyince "adalet" bunun neresinde oluyor. Oysa inancımızda adalet en temel konulardan biri değil mi? İslam'ın sadece kızları mı var? Oğulları yok mu? Aaaa pardon İslam'ın delikanlıkları onlar! Onlar ayrıcalıklıydı değil mi!

Bu açıklamalara "fikir özgürlüğü, ifade özgürlüğü" diyenler var. Kimse kusura bakmasın! Kadınların bir kısmını ötekileştirmek, onları giyimleri nedeniyle edep-namus ile ilişkilendirmek ve hemen gaza gelip saldırmaya hazır sapkınlara hedef göstermek ifade özgürlüğü değil bana göre.

Kadını aşağıla, giyimiyle yargıla, "burnunu bile göstermeye utanırsan saygı görebilirsin yoksa hak edemezsin" mesajı ver. Bir de İslam adına konuştuğunu iddia et. Şaşılacak şey gerçekten. Sonra sokakta biri gaza gelip bir kadına şort giydiği için saldırdığında "İslam hoşgörü dinidir, biz bunu kabul etmiyoruz" da derler. Haa birde "gerçek İslam bu değil" diye savunma yaparlar. Bu hale gelinmesinde hiç payları yokmuş gibi.

Ben bir kadın olarak bu zihinlere şunları söylemek istiyorum: Çekin artık ellerinizi kadın bedeninden. Ne giyeceğimize kendimiz karar verebiliyoruz. Bizi evlere hapsederek verdiğiniz sultanlığı istemiyoruz. Sizin samimiyetinize inanmıyoruz. Bunları İslam adına söylediğinize inananacak kadar saf değiliz. Sizin okuduğunuz Kur'an'ı biz de okuyabiliyoruz. İslam'ın kadınları ayrıştırdığı ya da ötekileştirdiği bir ayete hiç rastlamadık. Ama Mücadele Suresi'nde bir kadının geleneklere direnerek yaptığı mücadelenin varlığını biliyoruz. Sizin evden çıkamaz dediğiniz kadının Allah'ın peygamberinin kapısını defalarca çalıp konu ile ilgili ayet inene kadar vazgeçmediğini biliyoruz. Dolayısıyla hiç vazgeçmeden mücadele etmemiz gerektiğinin farkındayız.

Tabii yüzyıllardır süregelen ataerkil düzeninizdeki konfor alanlarınızdan çıkmak istemiyorsunuz. Sizin yeterli bulmadığınız zekamızla bunu idrak edebiliyoruz. O zaman çırpınmaya devam edin zira son çırpınışlarınız bunlar. Çünkü biz kadınlar vazgeçmemeye kararlıyız.

youtube

Makale Yorumları

  • Abdullah05-08-2021 09:45

    Ahzap suresi 59'u okuyun. Müslümansanız nasıl giyineceğinize Kur'andan bakacaksınız.

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar
Odabaşı PTT